План урока по английскому языку - Урок-защита проектов. Дискуссионный урок."Моя школа", 7 класс
План урока по английскому языку - Урок-защита проектов. Дискуссионный урок."Моя школа", 7 класс
Урок-защита проектов. Дискуссионный урок по теме "Моя школа". На уроке мы ставим пепед собой цель: Добиться употребления учащимися всех речевых образцов изученных по теме «My school».
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«План урока по английскому языку - Урок-защита проектов. Дискуссионный урок."Моя школа", 7 класс»
Тема урока: My school
Форма урока: Урок-защита проектов. Дискуссионный урок.
Цель урока: Добиться употребления учащимися всех речевых образцов изученных по теме «My school».
Задачи:
Образовательные:
Учить связному высказыванию по теме.
Учить выражать собственное мнение.
Тренировать в употреблении придаточных дополнительных предложений.
Развивающие:
Развитие мышления, памяти, чувств и эмоций.
Развитие речевой способности в сфере иноязычного общения благодаря освоению нового языкового и речевого материала.
Развитие фантазии, художественных способностей.
Воспитательные: Формирование культурно-эпических норм поведения в дискуссии.
Оборудование: Проекты учащихся «My school»
1.Оргмомент. Беседасдежурным.
Т: Who is on duty today?
What date is it today?
What day is it today?
Who is absent?
What season is it now?
Is it shinning today?
Is it raining today?
Is it cold?
What is the weather like today?
(Хором повторяют стихотворение «Seasons»)
2.Listen to me. (Загадка о школе) T: What is it?
Mind the clock
And keep the rule
Try to come
In time to ... (school)
T: Our topic is «My school»(показать на доске тему).
Today we'll repeat words, discuss your project, read the text about school and school rules and repeat «Reported speech».
T: Who wrote poems about «My school»? (учащиеся читают стихи о школе)
3.Фонетическая отработка слов по теме «School»
Т: Repeat after me!
An activity, in the country, a timetable, art, Chemistry, Design and Technology, Home Economics, Physical Education, registration, Religious Education, to be glad, to belive, excellent, What does ... mean? , on time, progressive.
4. Беседа о школе. Т→Р1,Р2, P3
Т: Let's speak about your school.
Is your school big or small?
How many pupils are there?
How many teachers are there?
Have your pupils a uniform?
When does your lessons begin?
What subjects have you?
Have you a library at the school?
What is your favourite subject? Why?
Do you like your school?
10) Do your parents pay for the teaching?
5. Обучение диалогической речи.
T: Now role-play. Act out the dialogues about our school. Repeat it, please. I give you 1 minute.
1)
Р1: Hello!
P2: Hello!
Р1: How are you?
P2: Fine thanks. And you?
P1: I'm fine.
P2: What are your marks at school?
Р1: I get 4-s and 5-s.
P2: What is your favourite subject?
Р1: My favourite subject is Math, because I like tests. And you?
P2: My favourite subject is...
Р1: Do you like your school?
P2: Yes, I do. Oh, school is the best thing in the world.
2)
Р1: Hello!
P2: Hello!
P1: How are you?
P2: Fine, thanks. And you?
Р1: I'm fine. I'm sorry I have a question. How many lessons have you?
P2:I have 5 lessons a day.
P1: When do your lessons begin?
P2: My lessons begin at 8.30.
Р1: Do you go to school on Saturday?
P2: Yes, I do.
P1: Do you have to wear a uniform?
P2: No, I don't. And you?
P1: At our school, we have to wear a uniform.
P2:I like my school very much.
Р1: I like my school very much too.
6.Защитапроектов.
Т: Now, we have different ideas about our school. Today we have different projects " My school". You wrote about your school, illustrate your ideas with pictures and drawings. Please, present your projects. (Учащиеся представляют свои проекты.)
7.Обучение чтению с полным пониманием прочитанного.
Т: Let's read about school rules. Open your books to page 19, ex. B(a). All schools have rules for students. In some schools the teachers write the rules for pupils, in other schools the pupils decide what rules they should have. Do you agree that all pupils should wear school uniforms?
8.Работа с грамматическим материалом «Косвенная речь» (Reportedspeech.)
Т: Now, let's take grammar material. Now, we'll have grammar.
С помощью какого глагола вводится косвенная речь? (to say)
С помощью какого союза? (that)
Какие глаголы используются для передачи косвенной речи? (to be glad, to be sorry, to hope, to believe, to think)
(учащиеся выполняют самостоятельную работу)
Измените предложения, используя косвенную речь.
Т: I give you cards. You should use Reported speech.
Mike: We have a lot of tests.
Dan: We have lots of interesting activities.
Jane: I have a brother.
Tom: My favourite subject is Biology.
Linda: Most of the school subjects are great.
David: There are a lot of clubs at our school.
(Учащиеся обмениваются карточками, проверяют и оценивают работу)
Т: Please, let check your answers and change your cards. Please, grade your cards.