Просмотр содержимого документа
«план-конспект урока английского языка по теме Magic touch 6 класс»
План-конспект урока
английского языка в 6 классе
по теме “Magic touch”
Выполнил: Макаревич А.М.
учитель английского языка
ГУО «СШ №18 г. Борисова»
2016г.
План-конспект урока
английского языка в 6 классе
по теме “Magic touch”
Цель:
Воспитание позитивного эмоционально-ценностного отношения к традициям страны изучаемого языка
Задачи:
- расширить общий кругозор учащихся;
- создать условия для развития культуры взаимоотношений при работе в коллективе;
- обеспечить повторение ранее изученных грамматического правила и лексических единиц;
- способствовать формированию толерантности в отношении к культуре других народов;
- содействовать формированию самостоятельной познавательной деятельности.
Грамматика: Past Continuous and Past Simple in contrast.
Словарь: to appear, to disappear, to wear, to turn into, to punish, a god, magic, gold.
Оснащение урока: лингафонный кабинет, раздаточный материал, видео ролики к уроку.
ХОД УРОКА:
Hello boys and girls! Today we’ll travel to the magic country of fairy tales. Listen to my poem and guess. What is the name of our lesson?
(доска закрыта, а с обратной стороны на доске изображения короля Мидаса, золотой розы и дочери короля. Учитель читает стихотворение и дети угадывают тему урока)
The Golden Touch
King Midas saw a buttercup
In a meadow blowing;
King Midas saw a marigold
In a garden growing;
King Midas saw a yellowhammer
On a bough swinging;
King Midas heard the golden voice
Of my true love singing.
'Though I have the golden touch,'
(Thus Midas spake),
'Yet gold such as this gold
Can I never make.'
And down upon his empty arms
He laid his grey head:
'The gods have made a mock of me,
King Midas said.
Who can say the name of our lesson? Right you are. Today we’ll read about Magic touch.
(3 минуты)
At first answer my question. What is your favourite magic story?
(дети отвечают по образцу на доске: My favourite magic story is ….Ex. 1b, p. 97)
Model: My favourite magic story is about Peter Pen.
(3 минуты)
Now sit at your computers and put on earphones. Listen to the legend and put the parts of the legend into the logical order. Don’t forget to write it down into your charts:
(Дети заполняют карточки во время прослушивания легенды)
A
B
C
D
E
Let’s check up.
(Дети устно отвечают по табличке)
(4 минут)
Answer the questions: (Ex. 2a, p. 98)
1. What is the name of the King in the picture?
2. Did people believe in one god or in many gods in the times of King Midas?
(Дети отвечают, опираясь на прослушанный текст и на текст в книге)
(2 минуты)
Look through the text again. Guess the meaning of the words: (Ex. 2d, p. 99)
to appear, to disappear, to wear, to turn into, to punish, a god, magic, gold.
(Дети работают по тексту в книге и устно отвечают учителю)
(4 минуты)
Next correct the false statements: (Ex. 3, p. 99)
1. King Midas wanted to turn into a magician.
2. King Midas touched things and they disappeared.
3. When King Midas turned a rose into gold, he was unhappy.
4. The magician appeared again when Midas was having dinner.
5. The god punished Midas’s daughter because she was a terrible girl.
(Дети исправляют ошибки устно опираясь на текст в книге)
(6 минут)
Now let’s have a rest
(дети встают и делают зарядку)
Touch
Touch your shoulder
Touch your knee
Raise your arms
Then drop them, please!
Touch your elbows
Pull your ears
Then touch your nose
With your toes go
Tap, tap, tap
Now your fingers
Snap, snap, snap!
(2минуты)
Актуализация ранее полученных знаний:
Look at the blackboard and help me to complete the chart.
(На доске нарисована таблица, а под ней слова на магнитах и дети должны выйти и приклеить слово в правильную колонку Ex. 1a, p. 97)
Person
Thing
Magician
……………………
…………………………
Music
a white tiger, a monster, a poem, a text, Dracula, UFO, Sponge Bob, Merlin, gold, a rose.
(3 минуты)
OK. Sit down in front of your computers and let’s work. Take tour earphones and we’ll watch some grammar video.
(Дети смотрят мультфильм о Past Simple and Past Continuous и потом вместе с учителем на доске выстраивают грамматические структуры While- S+ was/were +Ving; When- S+V2)
(1 минута)
Have you understood everything? Great! Now use these tenses to make sentences on your cards: (Ex. 5b, p. 100)
1. While we ________ (talk), the cat ________ (disappear). 2. It ________ (rain) when the UFO _________ (appear). 3. When I first ________ (meet) her, she ________ (wear) a long dress. 4. Gods __________ (turn) Midas’s daughter into a golden statue when he __________ (kiss) her. 5. Gods __________ (turn) Midas’s daughter into a golden statue while he __________ (kiss) her. 6. The day was great! The sun __________ (shine) and the snow slowly __________ (turn) into water. He ________ (open) the window.
(5 минут)
And at last let’s play the “Magic Touch” game. Write a sentence on a piece of paper like the one in the example (see page 100 ex.6) and give it to me.
(дети пишут предложения и отдают учителю. Учитель разрезает предложения пополам и раскладывает по разным коробкам. Потом все части перемешиваются в двух коробках. Дети берут по кусочку из каждой коробки, соединяют их (говорят: Magic touch!) и читают предложения.
(5 минут)
Домашнее задание:
Write down your home task: Ex. 4, p. 99 (you must make the story more interesting and add details with the help of our today’s rule).
Model:
(1 минута)
Рефлексия:
Now let’s watch a Disney cartoon about King Midas and .
(дети смотрят мультфильм про короля Мидаса)
(4.5 минуты)
I hope you liked our lesson and our legend. So who can tell me:
- Is it good to be greedy?
- Should we love gold more than everything?
- What means to be rich?
(1.5 минуты)
Now if you really liked the lesson come to my table and take a golden rose to remember the legend about King Midas.