Цель урока: создание условий для формирования коммуникативной компетенции на основе полученной информации и развития информационной культуры.
Развивающий компонент цели урока: развитие языковых, познавательных способностей учащихся, развитие готовности к коммуникации на основе предложенного речевого материала.
Образовательный компонент цели урока: расширение лингвистического и общего кругозора, развитие способности анализировать, выделять главное, совершенствование навыков диалогической, монологической речи и поискового чтения.
Воспитательный компонент цели урока: создание условий для формирования у учащихся чувства патриотизма, ответственности за себя и свои поступки, понимания, что спорт способствует становлению личности.
Практический компонент цели урока: практическое использование приобретённых знаний для обеспечения коммуникативных потребностей.
Формы деятельности учащихся: фронтальная, групповая, парная, индивидуальная
What helps us to win?
Организационный момент
T: Hello girls and boys! How are you? My name is Yana Tigranovna. I’ll be your English teacher for today. Let introduce yourselves but do it in such a way (держит в руках олимпийский факел). What is it? Where and why is it used?
P: It’s an Olympic torch, isn’t it? Sportsmen use it to burn " the Olympic Flame."
T: In 2014 not only famous sportsmen but ordinary people could participate in the Olympic Torch Relay (на экране проецируется фотография ученицы, факелоносца 22 олимпийских игр).Now you have a chance to hold it in your hands and pass each other with pleasant words. I can start “Nastya, you are a pretty girl!”...(учащиеся передают факел друг другу, сопровождая словами – комплиментами своих одноклассников, факел остаётся на парте у последнего ученика) – создается благоприятный психологический климат.
Этап целеполагания.
T.: You are so wonderful boys and girls. You have so many good
I’d like you to read a poem ( ученики работают с Worksheet)
Ps: If you think you’ll lose you’re lost
For our in the world we find
Success begins with a fellow’s will;
It’s all in the state of mind.
Life’s battles don’t always go
To the stronger and faster man
But sooner or later the man who wins
Is the man who thinks he can.
T: Explain the main idea of the poem above?
Underline the key words of it. Can you give the title to the poem? (учащиеся
предлагают свои варианты. Your way to success.
Key words: lose, win, success, fellow’s will, battles, stronger, faster. Who can be the author of it?
T: The theme of the lesson is FAMOUS SPORTSMEN, the problem is to discuss What helps us to win?
Фонетическая разминка.
T: Speaking about successful sportsmen we should remember the names of different kinds of sport (дает описание видов спорта, учащиеся догадываются о каком виде спорта идет речь)
Eleven people play this game. They use black and white ball to play (football)
People need a bat and a small ball to play this game (baseball)
Strong men like this sport. They wear white kimonos. (judo)
Girls usually like this sport. It shows the body’s strength and ability to move and bend easily (gymnastics)
This is the sport, practice or skill of using a bow to propel arrows (archery)
The kind of sport when sportsmen dance on ice using special high boots with blades (figure skating).
For this sport it is good when the wind blows (windsurfing)
За каждый правильный ответ учитель вручает детям пиктограммы с изображением угаданного вида спорта. Далее учитель предлагает детям пиктограммы и просит дать описание.
P1: Swimming - you must come to a pool or to a river to go in for it.
P2: Basketball - you need a big orange ball and a basket to play this game…
P3: …
P4: Cycling - …
T: You know so many kinds of sport. But we should know exactly what verb to use (учащиеся распределяют полученные пиктограммы в столбики на доске)
PLAY
DO
GO
baseball
tennis
football
b asketball
archery
biathlon
gymnastics
judo
windsurfing
swimming
cycling
skiing
Речевая разминка (используя названия видов спорта, ответьте на вопросы учителя)
T: Why do people do sports?
T: Do you go in for sports?
T: What sport do you go in for?
T: Do you prefer going in for sports on watching it on TV?
What is your favourite sport? How often do you do sports?
(учитель просит одного из учеников выступить в роли аналитика, выслушав ответы одноклассников, сделать выводы заполнить форму):
In my classmates’ opinion sport is an effective way to …
The most popular sports in the group are …
The classmates do sport regularly/seldom.
The most students prefer going in for sport / watching it …
T: Do you know any Russian sportsmen? Who is your favourite one?
P…
Учитель предлагает посмотреть видеоролик (российские спортсмены, их победы на соревнованиях, во время олимпийских игр, слёзы радости и поражения, цена победы)
После просмотра видеоролика работа в парах с Worksheet (продолжить фразу…)
Adelina Sotnikova is a…
Victor An is …
Aleksey Nemov is …
Evgeni Plushchenko is a…
Yulia Lepnitskaya …
T: What traits of character should a sportsman have to win?
Will power
Patience
Respect the opponents
Self-motivation
Self-control
Discipline
T (делает вывод) People with different backgrounds and beliefs can compete on a world stage with grace, dignity, and most importantly, respect.But not all of us can become an Olympic champion, but we also can do our best for the country
Аудирование (учитель предлагает прослушать /прочитать отрывок из дневника участника Олимпийских игр в Сочи)
Script: Today I woke up, and asked myself "what am I going to do without the Olympics?". That sounds crazy, I know. But the last 16 days I have seen our country turned into a sport-obsessed, energetic place, and I'm sad it's over! I was volunteering for the duration of the games. It sounds like I did a fantastic job. Like most other Russian boys and girls, I was happy to see people who were at once both ordinary and extraordinary. These athletes worked hard to push the physical boundaries of what humans could achieve, and in doing so they inspire and fascinate people all around the world. Who knows what you can do. Try something new to do our country and yourself better.
Who was she/he? What does it mean “to be a volunteer?” Would you like to become a volunteer? (учитель признается, что это строки из его дневника, показывает свои фотографии с Олимпийских игр в Сочи)
What can volunteers do? / what can you do for our country?
Clean the school yard
Plant trees and flowers
Help to organize school concerts
Help elderly and homeless people
Make some charity for the people in need
Save endangered animals
Take part in sport events
(Учитель знакомит обучающихся с сайтом, где размещена информация о мировых спортивных событиях и учит детей заполнять анкету волонтёра).
T: There are Fifa 2018 in 11 cities and 29th Winter Unversiade in Krasnoyarsk 2019 in Russia. Would you like to help to organize these competitions? Let’s fill in the form.
Volunteer profile
Information
Name:
Date of Birth:
Age:
Address:
School:
Clothing Size:
Tel.:
E-mail:
Volunteering experience
Foreign Languages Skills
What attracts you the most in volunteering?
get new experience
meet new friends
find new interests / hobbies
I can help people
teamwork
other:
Tick 3 – 5 the most important traits of character for volunteers
leadership
sensitivity
sociability
creativity
the ability to cooperate
tolerance
good will to work for free
curiosity
empathy
optimism
confidence
Signature: Date:
Подведение итогов урока
What helps people to get success in their life? (key words of the lesson)
(один из учеников делает выводы (5-6 предложений))
Pupil 1: Now I can… I’ve learnt…Now I know …
Рефлексия
(учащиеся передают факел друг другу, описывая свое эмоциональное состояние на конец урока, последним факел берёт учитель и благодарит детей за knowledge, dignity, andmostimportantly, respecttoeachother.
Teacher: Good job, children. I’m proud of you today. You did really your best. Good bye.