План-конспект урока в 10 классе по теме “A Good Politician”
План-конспект урока в 10 классе по теме “A Good Politician”
План-конспект урока в 10 классе по теме “A Good Politician”. Цель урока: активизация и обобщение лексического и грамматического материала по теме “Western Democracies”.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«План-конспект урока в 10 классе по теме “A Good Politician”»
Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
«Средняя общеобразовательная школа №14» имени А.М.Мамонова
План-конспект урока в 10 классе по теме
“A Good Politician”
Разработала и провела учитель английского языка Богадевич И. И.
Старый Оскол, 2018 г.
План-конспект урока в 10 классе по теме
“A Good Politician”
Цель урока:
активизация и обобщение лексического и грамматического материала по теме “Western Democracies”.
Задачи урока:
образовательные:
- активизация в речи изученной лексики по теме;
- совершенствование грамматических навыков в употреблении глагола should как модального;
- создание проекта “An Ideal State, As I Understand It”.
развивающие:
- развитие навыков анализа, синтеза, сравнения.
воспитательные: - воспитание патриотизма, уважительного отношения к собеседнику.
Методы работы:
проектно-исследовательский;
практический.
Форма работы: групповая, индивидуальная.
Тип урока: урок-проект.
Оборудование: компьютер, проектор, картинки, плакаты по теме, раздаточный материал.
Образовательный ресурс: УМК под редакцией Кузовлева В.П.: Кузовлев В. П., Лапа Н. М., Перегудова Э. Ш. Английский язык. 10-11 классы: учебник для общеобразовательных учреждений с приложением на электронном носителе. - М.: «Просвещение», 2011; Кузовлев В. П., Лапа Н. М., Перегудова Э. Ш. Английский язык: Рабочая тетрадь к учебнику для 10-11 классов общеобразовательных учреждений.– М.: Просвещение, 2007; Кузовлев В. П., Лапа Н. М., Перегудова Э. Ш. Английский язык: Книга для чтения к учебнику для 10-11 классов общеобразовательных учреждений.– М.: Просвещение, 2007; Кузовлев В. П., Лапа Н. М., Перегудова Э. Ш. Английский язык: Книга для учителя к учебнику английского языка для 10-11 классов общеобразовательных учреждений. – М.: Просвещение, 2008.
Ход урока
I. Оргмомент.
T.: Good morning, dear guests! Good morning, dear children! I’m glad to see you. Today we have a final lesson on the theme “Western Democracies. Are They Democratic?” You are divided into 3 groups. You should work with each other. You have prepared home-made shirts of paper. They are 6 in each group. And at the end of our lesson each group have to make a project. Let’s start.
II.
1. T.: Please, look at the screen.
You can see the quotation of Abraham Lincoln’s speech
The people will save their government, if the government itself will allow them.
(Народ спасёт правительство, если правительство само позволит ему это сделать).
And now I want to ask you how you understand these words.
P.: (примерный ответ)
I think that people elect the government. So, they are important. But government has the power to rule the country. So, it can or cannot allow people to interfere the state affairs.
T.: Thank you. And there is a proverb on the screen “Honesty is the best policy”.(Честность – лучшая политика).
And how do you understand these words?
P.: (примерный ответ)
I think that one of the traits of any politician is honesty. In my opinion only an honest person may be a real political leader.
2. T.: Thank you. Some lessons ago we discussed different political systems. What political systems do you know?
P1.: The monarchy.
T.: Who is the head of this political system?
P1.: The monarch.
P2.: The anarchy.
T.: What are the principles of such a political system?
P2.: People do what they want.
P3.: The democracy.
T.: What principles of democratic system do you know?
P4.: (примерные ответы)
People do what they want within the framework of law.
People elect their representatives to rule the country.
People elect the head of state directly.
People say what they think.
People can live in any place they choose.
The head of state guarantees the rights of citizens.
All people and authorities follow the constitution.
T.: Thank you. Now take the first shirt of paper of your projects and fill it, please.
(Каждая группа заполняет первый лист “Thepoliticalsystem” проекта).
3. T.: Now let’s think what kind of person you want to be the head of state. We discussed the traits of any politician. Let’s remember them. I’ll give you shirts of paper where different traits are written. You should write them down in 2 columns: positive traits/negative traits.
(Учащиеся выполняют упр. 6, с. 20 (АВ)
T.: Now, please, take the second shirt of paper of your projects and fill it in. You should think of the traits of your imaginary political leader.
(Учащиеся заполняют второй лист “Характерные черты политической личности” проекта)
4. T.: Now you should determine the institutions that will represent the legislative (законодательную), the executive (исполнительную) and the judicial (судебную) branches of power (ветви власти). Let’s remember special verbs.
(Учащиесявыполняютупр. 2.2), с. 41 (Student’s Book). Упражнение выполняется с переводом.
назначать – to appoint
определять – to determine
откладывать – to delay
пересматривать – to revise
рассматривать – to examine
голосовать – to vote
подписывать – to sign
принимать – to pass
управлять – to rule
выступать против – to oppose
создавать, делать – to make
отдать, назначить – to give
одобрять – to approve
подвергать сомнению – to challenge
обсуждать – to discuss
T.: Each branch of power performs its own functions. What does each branch of power do? You should use the words from the boxes and do the exercise.
(Учащиеся выполняют упр. 1, с. 17 (АВ)
T.: Let’s fill in the next 2 shirts of paper of your projects
(Учащиеся заполняют третий и четвёртый листы “Институты власти” проекта).
5. T.: Your imaginary state should have a Bill of Rights (or Constitution). I want you to read the text and write down your own Bill of Rights.
(Учащиеся выполняют упр. 3.1),2), с. 19-20 (Reader) и заполняют последний лист проекта (упр. 3.3), с. 20 (Reader).
* Упр. 8, с. 22 и упр. 6.2), с. 21 (АВ) выполняются дополнительно в оставшееся время.
Примерные ответы:
All people have the right to non-discrimination.
All people have the right to life.
All people have the right to discuss anything they wish.
All people have the right to have public meetings.
All people have the right to privacy.
All people have the right to information.
All people have the right to health and health care.
All people have the right to education and development.
All people have the right to leisure.
All people have the right to equal protection of the laws.
III. Подведение итогов урока.
T.: I see your projects are ready. Your home task will be to prepare for the presentation of your projects. Today all of you were hard-working students. I give you only “5s”.