Дата: 09 .02.2017
Класс: 9 «А», 9 «Б», 9 «В»
Тема урока: “Music keeps me happy”
Тип урока: комбинированный
Цель урока: формирование знаний учащихся по теме «Музыка».
Задачи урока:
-Образовательная: обеспечить в ходе урока усвоение учащимися лексики по данной теме.
-Развивающая: развивать навыки чтения, говорения.
-Воспитательная: содействовать формированию уважительного отношения ко всем направлениям в музыке.
Оборудование: ТСО, наглядный материал, раздаточный материал, меловая доска.
Ход урока:
1.Орг.момент
Good afternoon, boys and girls! I’m glad to see. Sit down , please. Are you ready for the lesson?
2.Речевая зарядка
-What kinds of music do you like?
-What is your favorite singer or group?
-What role does music play in your life?
-Where can we hear music?
3. Фонетическая зарядка
Please, look at the smart board. You can see the lyrics . Let’s read and translate it.
Castle in the Snow
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry.
Do you know this song?
4.Проверка домашнего задания
What was your home task?
(Слова проверяются фронтально).
Основная часть урока.
The main part of the lesson.
Presentation
Please, look at the smart board. You can see quotations. Let’s read and translate them.
Music - the only global language, it should not be translated, it says the soul with the soul.
Berthold Auerbach
“If music be the food of love, play on” William Shakespeare
“Music is the universal language of the world” H. Longfellow.
What do you think about the theme of our lesson?
What is the theme of our lesson?
You are right! The theme of our lesson is “Music”
Look at the smart board, you can see new words.
genres of music – жанры музыки
style – стиль [ staɪl ]
classical – классическая (музыка) [ ˈklæs.ɪ.kəl ]
popular – популярная (музыка) [ ˈpɒpjələ(r) ]
electronic – электронная (музыка) [ ɪˌlekˈtrɒnɪk ]
rock – рок [ rɒk ]
metal – металл [ ˈmetl ]
disco – диско [ ˈdɪs.kəʊ ]
pop-music – поп-музыка [ ˈmjuːzɪk ]
hip hop – хип-хоп [ hɪp ] [ hɒp ]
jazz – джаз [ dʒæz ]
Practice
Now I hаnd out the cards and you have to read and translate the text and then fill out the card. Fill in the information using text.
(Дети самостоятельно читают и переводят текст, а затем заполняют карточки, см ПРИЛОЖЕНИЕ).
Production
I see you are fond of music. In addition, I want to listen what teenagers say about music. You can see the word “MUSIC”, let’s write your association with this word.
(Дети по очереди записывают ассоциации со словом «МУЗЫКА» у доски, а также в рабочих тетрадях).
Заключительная часть урока.
You’ve prepared and worked perfectly at our lesson. Did you like it? What new information did you get to know?
What was interesting/new/difficult?
What places would you like to visit?
What would you like to see?
Домашнее задание. To write the essay about your favourite music group or singer.
Подведение итогов, выставление оценок.
I’ll give you excellent marks . Our lesson is over. Good bye. I wish you good luck! Thank you.