Коммуникативная ситуация урока: «Молодежные ситуации в стране изучаемого языка» (“Youth Organizations in the UK: Youth Parliament”)
Тип урока: комбинированный
Цель: создать условия для совершенствования коммуникативной компетенции учащихся на основе прослушанного текста и просмотренного видеоролика.
Прогнозируемый результат: предполагается, что к окончанию урока учащиеся смогут прокомментировать проблему и дать совет по её решению.
Сопутствующие задачи: способствовать развитию умения извлекать необходимую информацию из текста; содействовать воспитанию уважительного отношения к друг другу в процессе общения; содействовать воспитанию уважительного отношения к культуре других народов.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, групповая.
раздаточный материал (упражнение к восприятию и пониманию речи на слух);
Ход урока
I. Организационно-мотивационный этап
а) организационный момент
Задача этапа: создать эмоциональный фон, ввести в атмосферу иноязычного общения.
Деятельность учителя: Good morning, class! How are you today? Are you fine? Well, let’s start our lesson.
б) речевая разминка
Задача этапа: Подготовить учащихся к общению на иностранном языке.
Деятельностьучителя:
I’d like to start with some questions.
1. Do you know many youth organizations?
2. Is it necessary for young people to belong to a youth organization?
3. Are you a member of any youth organization?
4. What youth organizations are popular in the UK?
5. What about Belarus? What youth organizations are popular in our country?
Деятельность учащихся: учащиеся отвечают на вопросы учителя.
II. Операционно-познавательный этап
а) целеполагание
Задача этапа: определить тему и цели урока.
Деятельностьучителя: Our today’s lesson has got a definite topic. But, I don’t want to tell you about it. Try to guess.
We’re going to have a short listening comprehension. While listening, try to define the topic of today’s lesson. Be ready to do some tasks.
б) восприятие и понимание речи на слух
Задача этапа: Совершенствовать навыки восприятия и понимания речи на слух.
Деятельность учителя: организовывает прослушивание аудиотекста и выполнение упражнений на восприятие и понимание речи на слух.
Listen and choose the correct answer.
1. The students are going to choose …… .
a) class president b) class deputy c) class union
2. There are …… candidates.
a) two b) four c) three
3. Paul wants the teachers let the students stay inside the school …… .
a) at breaks b) at lunchtime c) at breaks and lunchtime
4. Paul wants to ban homework …… .
a) at weekends b) on weekdays c) on holidays
5. …… is class president this year.
a) Paul b) Lisa c) Joanna
6. Joanna thinks …… .
a) it’s time for a change b) they should elect Lisa c) they should elect Paul
7. Joanna wants the teachers treat …… with respect.
a) one another b) the students c) all people
Right you are, so how do you think what our topic is connected with?
Right you are, we’re going to talk about the UK Youth Parliament.
Деятельность учащихся: учащиеся слушают текст, выполняют задание и выводят тему урока, исходя из содержания прослушанного текста.
б) работа с видеоматериалом
Задача этапа: совершенствование умений восприятия и понимания иноязычной речи на слух; совершенствование умений говорения на основе просмотренного фильма.
Деятельность учителя: организовывает просмотр видеоролика и выполнение упражнений на общее понимание сюжета.
Pre-watching stage
Well, now we are going to watch a short video about the UK Youth Parliament. But first of all let’s answer some questions:
1. What is a parliament?
2. Does the parliament have real power?
3. Who’s the head of our Parliament?
4. Who’s the head of the British Parliament?
Well done, now let’s look at some new words which will be useful:
to vote [vqut] – голосовать
constituency [kqn'stItjuqnsI] – избирательный округ
MP (Member of Parliament) – член парламента
MYP (Member of Youth Parliament) – член молодежного парламента
to represent [reprI'zent] – представлять
campaign [kxm'peIn] – кампания
policy ['pOlqsI] – политика, линия поведения
OK, let’s put these words into the following sentences:
1. In a general election people …… for a …… for their local area. (vote, member of parliament)
2. Members of parliament and an area an MP represents is called a …… . (constituency)
3. The MYPs …… the voice of young people in the country. (represent)
4. Some of MYPs use the Internet to publicize their …… . (campaign)
5. Becoming an MYP can give young people an opportunity to influence the government on …… and issues that are important for them. (policies)
Деятельность учащихся: учащиеся отвечают на вопросы (прогнозирование), разбирают новую лексику и заполняют пропуски в предложениях новыми лексическими единицами, которые они услышат в тексте (снятие лексических трудностей).
Watching stage
Watch the video and be ready to do some tasks
I. State if these statements are true or false.
1. In the UK the government is elected every six year. (False; five)
2. The political party with the most elected MPs usually forms the government. (T)
3. The law makes people to vote. (False)
4. Many young people under 16 think it’s unfair that the government doesn’t let them vote. (T)
5. The UK Youth Parliament has over 6,000 elected members around the country. (F; 600)
6. The MYPs are elected for five years. (False; a year)
7. The MYPs represent their local area and its young people in the Parliament. (T)
II. Answer the questions:
1. Where do MPs meet? (the Houses or Parliament)
2. Who is the Prime Minister? (the leader of the government)
3. How do young people have the chance to become political active before they’re 18? (if they become a member of Youth Parliament)
4. How old are the MYPs? (11 – 18)
Деятельность учащихся: учащиеся смотрят видеоролик, выполняют упражнение (верно/неверно) и отвечают на вопросы по просмотренному видеоматериалу.
Afterwatchingstage
Деятельность учителя: организовывает мини-дискуссию по проблемным вопросам.
1. Is it a good idea to have such an organization?
2. Would you like to be an MYP? Why (not)?
Деятельность учащихся: отвечают на вопросы, дают развернутые ответы.
г) говорение
Задача этапа: снятие физического напряжения; совершенствование умений говорения.
Деятельность учителя: Организовывает работу в группах.
Now, imagine that you’re a member of the Youth Parliament. Now, you task will be to choose the one thing, the most important thing you’ll give money to. The amount of money is rather big – 250,000 $.
Work in groups, find the numbers you can give the money to, match them with three reasons. Choose the most important one and speak about it, using the reasons. Prove that you are right.
1. Building Policy
1) build cheap housing; 2) build a new school; 3) build a new medical center; 4) build a new sports centre; 5) build a new factory.
2. Education Policy
1) invest money into new school; 2) rise teachers’ salaries; 3) abolish exams at school; 4) change the existing; 5) implement different exams for secondary school and gymnasiums.
3) Health Policy
1) increase financial support of hospitals; 2) rise doctors’ salaries; 3) implement special international exams for doctors; 4) change the heath care system; 5) make all treatment free.
Present your ideas, please. The two groups should be ready to agree or disagree.
Well, now I think you understand how difficult it to be a politician. Thank you for your ideas, you’ve been great and I think that some of you would make a brilliant member of Youth Parliament.
Деятельность учащихся: работают в группах, обсуждают выбранные варианты, представляют свои идеи другим группам, доказывают правильность выбранной идеи, задают вопросы собеседникам, соглашаются с другими группами или опровергают их мнение.
III. Заключительный этап
а) подведение итогов
Задача этапа: развитие способности к самоанализу результатов учебной деятельности.
Деятельность учителя: подводит итоги урока, раздаёт оценочные листы для рефлексии.
Well, you’ve been working hard the whole lesson. Now, as we have spoken about Youth Parliament you have the right to vote and assess your lesson. Take assessment sheets, and choose the sentences you feel are true for you. You are allowed not to sign your papers.
Деятельность учащихся: заполняют оценочные листы
б) выставление оценок
Задача этапа: оценка активности и работы учащихся на уроке.
Деятельностьучителя: You have done a great job! Your answers were great! I hope the lesson was useful for you. Your marks are …
в) домашнее задание
Задача этапа: предъявление и объяснение домашнего задания.
Деятельность учителя: объясняет домашнее задание.
Imagine that in our country there is a Youth Parliament and you want to become a member of it. Think about n2 or 3 reasons why we should choose you as our representative. Make a short speech.
Деятельность учащихся: записывают домашнее задание, задают вопросы. Students write down the hometask and ask questions if necessary.
Приложение 1
Listening Comprehension Test
Listen and choose the correct answer.
1. The students are going to choose …… .
a) class president b) class deputy c) class union
2. There are …… candidates.
a) two b) four c) three
3. Paul wants the teachers let the students stay inside the school …… .
a) at breaks b) at lunchtime c) at breaks and lunchtime
4. Paul wants to ban homework …… .
a) at weekends b) on weekdays c) on holidays
5. …… is class president this year.
a) Paul b) Lisa c) Joanna
6. Joanna thinks …… .
a) it’s time for a change b) they should elect Lisa c) they should elect Paul
7. Joanna wants the teachers treat …… with respect.