План-конспект урока по теме “Simple Present Passive”
План-конспект урока по теме “Simple Present Passive”
Данный конспект урока составлен по теме «Simple Present Passive» для учащихся 5 класса школ с углубленным изучением английского языка. Практическая задача данного урока - совершенствовать грамматические навыки учащихся по теме «Simple Present Passive» до уровня репродукции на основе выполнения условно-речевых упражнений.
В данном уроке решены все основные образовательные, развивающие и воспитательные задачи
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«План-конспект урока по теме “Simple Present Passive” »
Департамент образования города Москвы
План-конспект урока
ГБОУ СОШ №1297 ( год обучения)
по теме “Simple Present Passive”
УМК И.Н. Верещагина, О.В.Афанасьева для 5 класса школ с углубленным изучением английского языка
Выполнила: Федотова А.А.
Проверила: Козырева Е.К.
Москва, 2011
Тип урока: урок совершенствования грамматических навыков
Задачи урока:
Практическая задача урока:
Совершенствовать грамматические навыки учащихся по теме «Simple Present Passive» до уровня репродукции на основе выполнения условно-речевых упражнений.
Воспитательная задача урока:
Научить учащихся слушать и принимать точку зрения друг друга.
Способствовать развитию языковой и контекстуальной догадки, внимания, мышления (при семантизации ЛЕ)
Оснащение:
УМК, доска, раздаточный материал (карточки), наглядные пособия.
ХОД УРОКА
Речевая подготовка:
Организационный момент:
T: Good morning! Glad to meet you! How are you today? What date is it today? What’s the weather like today?
T: Today we will learn a lot of new things. But first of all, let’s do our phonetic exercises.
Фонетическая зарядка:
T: Let’s revise irregular verbs. We shall need them today.
sell
sold
sold
grow
grew
grown
see
saw
seen
hide
hid
hidden
think
thought
thought
hear
heard
heard
understand
understood
understood
wear
wore
worn
Проверкадомашнегозадания:
Совершенствование грамматических навыков:
Организация повторение ( форма, значение, употребление данного грамматического явления)
Выполнение имитационных УРУ (организационное замечание-проверка понимания)
Exercise 1. Say what is worn in different seasons:
Ex.: An overcoat is worn in winter.
High boots
is/ are worn
in winter
Mittens
A T-shirt
in summer
Sunglasses
Shorts
in autumn
A scarf
Shoes
A raincoat
Выполнение подстановочных УРУ (организационное замечание-проверка понимания)
Exercise 2. Make negative sentences and questions.
English is spoken in Great Britain.
Badminton is often played in summer.
Flowers are brought for her.
The rooms are cleaned every day.
Bread is sold at the bakery.
Houses are built in London.
A lot of mistakes are usually in the tests.
Furniture is made by robots.
Выполнение трансформационных УРУ (организационное замечание-проверка понимания)
Exercise 3.Say what is done by these people:
Ex.: A butcher is a person who sells meat.
Meat is sold by a butcher.
A baker is a person who makes bread.
A grocer is a person who sells sugar, flour and salt.
A greengrocer is a person who sells fresh vegetables.
A salesman is a person who sells different things.
A secretary is a person who helps a boss.
A typist is a person who types letters.
Физкультминутка
Exercise 4. Open the brackets using Present Simple Passive.
1. Bread (to eat) every day. 2. The letter (to write). 3. Nick (to send) to Moscow every winter. 4. I (to ask) at the lesson every day. 5. I usually (to give) a very interesting book at the library. 6. Many houses (to build) in our town every year. 7. This work (to do) every day. 8. This text (to translate) at every lesson. 9. These trees (to plant) every autumn. 10. Many interesting games always (to play) at our PE lessons. 11. This food (to give) to my dog every day. 12. We (to invite) to a concert today. 13. My question (to answer) every time. 14. Hockey (to play) in winter. 15. Mushrooms (to gather) in autumn. 16. Many trees usually (to burn) during fire. 17. Flowers (to sell) in shops and in the streets.
Exercise 5.Ask special questions to learn more information:
English is spoken in Great Britain. ( Where?)
Badminton is often played in summer. ( When?)
Flowers are brought for her. (For whom?)
The rooms are cleaned every day. ( How often?)
Bread is sold at the bakery. ( What?)
Houses are built in London. ( Where?)
A lot of mistakes are usually in the tests. ( Where?)
Furniture is made by robots. ( What?)
Exercise 6. Change these sentences from Active Voice into Passive.
Farmers cut a lot of trees.
People don’t eat a lot of meat every day.
This shop sells magazines.
Do you sell this book?
Farmers grow coffee in Japan.
The British drink a lot of tea.
Выполнение репродуктивных УРУ (организационное замечание-проверка понимания).
Exercise 6.Translate the sentences from Russian into English.