Тип урока: комбинированный с использованием элементов технологии развития критического мышления. Методы: стимулирование обучения, самостоятельная частично – поисковая работа учащихся, наглядно – визуальный метод, Тема: День Благодарения, Америка (США) Цель урока: Формирование лексических навыков, развитие умений трансактивной речи на основе предложенного текста. Задачи урока:1. Развивающие: Развитие языковых, познавательных способностей учащихся, развитие готовности к коммуникации на основе предложенного речевого материала. 2.Образовательные: 1. Познакомить студентов с особенностями праздника Дня Благодарения. 2. Расширение лингвистического и общего кругозора, развитие способности анализировать, выделять главное ,совершенствование навыков поискового чтения. 3.Воспитательные: Создание условий для формирования у учащихся толерантного отношения к традициям и обычаям других народов. Речевой материал урока: текст “ The History of Thanksgiving Day” предтекстовые и послетекстовые упражнения к тексту лексика по теме “Праздники” Оснащённость урока: картинки с изображением новогодней ёлки, валентинки, тыквы, индейки, шоколадного зайца, надписи с названиями праздников Оборудование урока: Доска, магнитная доска, учебники, словари.
ХОД УРОКА Речевая деятельность преподавателя | Речевая деятельность учащихся | 1.орг момент | Good afternoon, boys . Nice to see you here. | Take your seats. Is everything OK? | Are you ready to start our le | Do you think you’ll learn something new today?son? | | Glad to meet you too. | Yes | Yes | Yes, we’ll certainly do! | | II. Постановка цели занятия. | You know it’s a great day for me today! It’s my son’s birthday today. It’s a happy holiday, isn’t it? I see you like holidays, don’t you? People all over the world celebrate lots of holidays. Каждый из нас любит праздники, и сегодня мы поговорим о праздниках в Великобритании, об их разнообразии, традициях празднования и конечно о символах праздника. | Of course. It’s great to have a birthday party! I like to get presents! I like to blow the candles out! | 3. проверка домашнего задания. | Now let’s check up our home task. (Домашнее задание было выучить лексику по теме «Праздники». Преподаватель называет слова на русском языке, студенты переводят на английский.) | Holidays, stocking, to be celebrated on, gifts, turkey, Give and get presents, A firework, a sweet-heart. To be connected with, Easter,
| 4. предъявление нового материала. | Some of the holidays are funny and merry, others are not. But each holiday has its own symbol. Look, there is a terrible mess on the blackboard. The Fur-tree is a symbol of Hallowe’en. Don’t you find it strange? (Ученикам предлагается соотнести названия праздников с их символами. Работа организуется в парах.)
После того, как названия праздников соотнесены с их символами, на доске остаются картинки с изображением американского флага, тыквы, индейки, букета из осенних листьев. I can see some other pictures rest on the blackboard. What can they mean? These things are connected with the same holiday. We haven’t learnt anything about this holiday yet. I’d suggest you to look at the pictures carefully in order to guess when and where this holiday is celebrated. Very clever of you. You’re right. This is an American holiday and people celebrate it in autumn and it’s called Thanksgiving Day. Have you any idea of the Russian equivalent for Thanksgiving Day? Here are some questions about Thanksgiving Day. Think a little and give your answers just in two or three words.
Questions | Before reading | After reading | Where do people celebrate Thanksgiving Day? | | | What are the symbols of the day? | | | When do people celebrate this holiday? | | | What kind of holiday is this? | | | What do people do on this day? | | | What’s the traditional food on this holiday? | | | Why did the Americans begin to celebrate it? | | | Who were Pilgrim Fathers? | | | Were the Indians invited to the thanksgiving dinner? | | | Who taught the pilgrims to survive in America? | | |
To know some more details about Thanksgiving Day we’re going to read the text№17 at page 328 in your textbooks. Please, make necessary notes. As I see you’ve finished reading. Let’s answer the questions in the table and compare them with the previous given ideas. После прочтения текста ведётся устное обсуждение по предложенным вопросам. Учащиеся сравнивают свои исходные варианты ответов с полученными после чтения и обсуждения Have you found answers to all the questions? | Возможные варианты ответов учеников: - It’s a decorated fur-tree. I think it’s the symbol of New Year’s Day. We always decorate a fur tree on New Year’s Eve. It’s a stocking. In my opinion it’s for Christmas. English children put their stockings near the beds on Christmas Eve. They believe Santa Claus brings them presents. But that’s their parents who do that. It’s a sweet-heart. It’s the symbol of St. Valentine’s Day. We give hearts to those whom we love dearly. Last year I got seventeen sweet-hearts. It’s a chocolate rabbit. English children get them on Easter.
(высказывают свои предположения) They are not the symbols of a holiday. There is no name for the holiday they symbolize. I think that this holiday is celebrated in the USA, because there is a picture of the American flag on the blackboard. It may be in autumn, because there is a picture of autumn leaves. Учащиеся предлагают варианты, в случае затруднений, учитель переводит название праздника на русский язык.
Учащимися заполняется вторая колонка, где вписываются ключевые слова ответов. Далее следует чтение текста
Yes, we have. | 5.Первичная проверка понимания изучаемого материала | It was interesting to know new things about Thanksgiving Day, wasn’t it? Are you ready to answer all the questions about this American holiday? Let’s summarize all the facts we’ve learnt about Thanksgiving Day.
Good. Let’s do the fallowing. Circle the best answer in each sentence. 1.The thanksgiving day is celebrated on the A. fourth Monday of November B. fourth Thursday of November C. fourth Sunday of November 2. The pilgrims celebrated the first … in the fall of 1621. A. Christmas B. Thanksgiving Day C. Easter 3. The name of their ship was the … A. Harvest B. Plymouth C. Mayflower 4. … has become the symbol of Thanksgiving Day. A. popcorn B. a goose C. a turkey 5. The pilgrims gave thanks for … A. a good harvest B. a new ship C. clever advice | Ученики по очереди называют запомнившиеся им факты (количество высказываний не ограничивается, единственное условие – не повторятся) This holiday is celebrated in America. The traditional food on this day is roast turkey, fried potatoes and pumpkin. People stay with their families for the day etc.
1b
2b
3.c
4c
5a.
| 6. Подведение итогов | Good work, children. I’m proud of you today. You did really very well. That’s my own opinion. О чём мы сегодня говорили на занятии? | The thanksgiving day is celebrated in the USA, because there is a picture of the American flag on the blackboard. It may be in autumn, because there is a picture of autumn leaves. The traditional food on this day is roast turkey, fried potatoes and pumpkin. People stay with their families for the day .
| 7. Домашнее задание | Your hometask is exercise 21 at page 329.You will try to compare the two holidays Christmas and Thanksgiving Day on the following points: date, presents, food, symbols, and people’s activities. Here is the bell. Our lesson is over. Thank you for the lesson. Good bye. Good luck. |
Good bye. Good luck. |
|