2. Развитие навыков монологической и диалогической речи.
3. Расширение лингвострановедческого кругозора учащихся.
Цели урока:
воспитательные: формировать у учащихся чувство уважения и интереса к праздникам и традициям стран изучаемого языка; воспитание культуры общения;
развивающие: развивать языковые, интеллектуальные и познавательные способности учащихся; развивать навыки монологической и диалогической речи на английском языке; повышать мотивацию учащихся к общению на английском языке;
практические: стимулировать общение и выражение своих мыслей на изучаемом английском языке; тренировать все виды речевой деятельности: аудирование, говорение, чтение, письмо; приобщить к культурным ценностям страны изучаемого языка.
Оборудование: учебник, наглядные пособия, презентация на тему: «British holidays», аудиозапись популярной рождественской песни и популярных рождественских блюд в странах изучаемого языка.
Ход урока
(На перемене звучит песня «Jingle, bells»).
I. Начало урока: T: Good morning, my dear boys and girls. You see guests at our lesson. Don,t be confused and work as well as you usually do. To begin the lesson I,d like to ask you some questions: Who is on duty today? What date is it today? What day of the week is it today? Are all present?
(Pupils give their answers to the questions).
II. Введение темы урока. T: You see, children, there are two weeks left before New Year and only a week before Christmas in Great Britain. So today,s theme is Christmas and New Year.
III. Разминка. T: Boys and girls, I,d like you to recite some poems about these great holidays.
P1: Oh, this Christmas, nonsense
When will it stop?
You go to High Street,
And shop till you drop.
You look for some presents,
But what can you buy?
P2: You write letters to Santa,
But he,ll never reply.
You must go to parties
Where you can watch TV.
You go out in cold weather
And get a Christmas tree.
So, thank you, but never!
No, Christmas for me!
T: Thank you, children! Well done.
T: Now look at the pictures on page 50 and predict what we are going to talk about.
Pupils give their answers.
IV. Контроль усвоения изученной лексики. Беседа учителя с учащимися по теме с использованием лексики, введенной на предыдущем уроке.
T,s questions: 1) How do people in the world celebrate Christmas and New Year? 2) When do British celebrate Christmas? When do Russian people celebrate Christmas? 3) What do people in most countries do at Christmastime? 4) What is interesting in getting presents in different countries?
V. Чтение учащимися текстов упр. 2а, стр. 50 и соотнесение их с картинками.
T: What helped you to find the pictures?
Pupils’ answers: Words, phrases did.
VI. Работа над значением слов – Ex. 2b, p. 51.
VII. Чтение учащимися текста и высказывания – желания о проведении Нового года или Рождества в той или иной стране.
Example: I,d like to celebrate Christmas in Germany because they begin to celebrate Christmas on the 24th of December, etc.
VIII. Ответы учащихся на вопросы упр. 2d, стр. 51.
Example: In Britain they decorate a Christmas tree and in Russia we decorate a tree too. In Britain children hang stockings near the fireplace, but in Russia we don,t do that.
IX. Тренировка учащихся в запрашивании и предоставлении информации о новогодних традициях. Выполнение упр. 3a, стр. 51.
X. Исполнение учащимися песни «Jingle, bells».
XI. Аудирование текста упр. 1b, стр. 54 и драматизация его по ролям.
XII. Высказывания учащихся о праздновании Нового года в семье своего друга. Example: 3b, стр. 51.
XIII. Homework. Ex. 4, p. 51.
To consolidate vocabulary the teacher tells Pp to follow these steps:
a) Look through the unit and write down all the new topic words in alphabetical order.
b) Look the words up in the Wordlist and write down the translation of the words.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«План-конспект по теме: "Рождество и Новый Год" »
-1-
ПЛАН-КОНСПЕКТ
урока английского языка в 6-ом классе
потеме: «Christmas and New Year»
( по учебнику “NewMillennium”)
Тема: «Christmas and New Year».
Задачи урока:
1. Контроль усвоения изученной лексики.
2. Развитие навыков монологической и диалогической речи.
3. Расширение лингвострановедческого кругозора учащихся.
Цели урока:
воспитательные: формировать у учащихся чувство уважения и интереса к праздникам и традициям стран изучаемого языка; воспитание культуры общения;
развивающие: развивать языковые, интеллектуальные и познавательные способности учащихся; развивать навыки монологической и диалогической речи на английском языке; повышать мотивацию учащихся к общению на английском языке;
практические: стимулировать общение и выражение своих мыслей на изучаемом английском языке; тренировать все виды речевой деятельности: аудирование, говорение, чтение, письмо; приобщить к культурным ценностям страны изучаемого языка.
Оборудование: учебник, наглядные пособия, презентация на тему: «British holidays», аудиозапись популярной рождественской песни и популярных рождественских блюд в странах изучаемого языка.
Ход урока
(На перемене звучит песня «Jingle, bells»).
I. Начало урока: T: Good morning, my dear boys and girls. You see guests at our lesson. Don,t be confused and work as well as you usually do. To begin the lesson I,d like to ask you some questions: Who is on duty today? What date is it today? What day of the week is it today? Are all present?
(Pupils give their answers to the questions).
II. Введение темы урока. T: You see, children, there are two weeks left before New Year and only a week before Christmas in Great Britain. So today,s theme is Christmas and New Year.
III. Разминка. T: Boys and girls, I,d like you to recite some poems about these great holidays.
P1: Oh, this Christmas, nonsense
When will it stop?
You go to High Street,
And shop till you drop.
You look for some presents,
-2-
But what can you buy?
P2: You write letters to Santa,
But he,ll never reply.
You must go to parties
Where you can watch TV.
You go out in cold weather
And get a Christmas tree.
So, thank you, but never!
No, Christmas for me!
T: Thank you, children! Well done.
T: Now look at the pictures on page 50 and predict what we are going to talk about.
Pupils give their answers.
IV. Контроль усвоения изученной лексики. Беседа учителя с учащимися по теме с использованием лексики, введенной на предыдущем уроке.
T,s questions: 1) How do people in the world celebrate Christmas and New Year? 2) When do British celebrate Christmas? When do Russian people celebrate Christmas? 3) What do people in most countries do at Christmastime? 4) What is interesting in getting presents in different countries?
V. Чтение учащимися текстов упр. 2а, стр. 50 и соотнесение их с картинками.
T: What helped you to find the pictures?
Pupils’ answers: Words, phrases did.
VI. Работа над значением слов – Ex. 2b, p. 51.
VII. Чтение учащимися текста и высказывания – желания о проведении Нового года или Рождества в той или иной стране.
Example: I,d like to celebrate Christmas in Germany because they begin to celebrate Christmas on the 24th of December, etc.
VIII. Ответы учащихся на вопросы упр. 2d, стр. 51.
Example: In Britain they decorate a Christmas tree and in Russia we decorate a tree too. In Britain children hang stockings near the fireplace, but in Russia we don,t do that.
IX. Тренировка учащихся в запрашивании и предоставлении информации о новогодних традициях. Выполнение упр. 3a, стр. 51.
X. Исполнение учащимися песни «Jingle, bells».
XI. Аудирование текста упр. 1b, стр. 54 и драматизация его по ролям.
XII. Высказывания учащихся о праздновании Нового года в семье своего друга. Example: 3b, стр. 51.
XIII. Homework. Ex. 4, p. 51.
To consolidate vocabulary the teacher tells Pp to follow these steps:
a) Look through the unit and write down all the new topic words in alphabetical order.
b) Look the words up in the Wordlist and write down the translation of the words.