| «М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК Шығыс Қазақстан облыстық білім басқармасы КГКП «Педагогический колледж имени М.О.Ауэзова» Управление образования Восточно-Казахстанской области | Положение СМК-ПП-5.3-70-02 Ашық сабақты жоспарлау мен өзара сабаққа қатысуды жүргізу туралы Ереже/ Положение о планировании проведении открытых уроков и взаимопосещения | Издание /басылым 1/2017 Стр/бет. 0 из 22 |
Ашық сабақ
Тақырыбы: «The Republic of Kazakhstan. Astana is the Capital of Kazakhstan»
Пәні: ағылшын тілі
Мамандығы: 0111000 «Негізгі орта білім»
Біліктілігі: 0111083 «Шетел тілі мұғалімі» Тобы: 14
Жаксыбаева Асель Марсовна «Ағылшын тілі» ПӘК Ағылшын тілі пән оқытушысы . |
Семей, 2018
Түсініктеме хат
Колледж оқушыларының шет тілі пәніне деген қызығушылығын арттыруда ашық сабақ өткізілді. Ағылшын тілі пәнінен 0111000 «Негізгі орта білім» мамандығы 1 курс 14 тобында өткізілетін ашық сабақ «The Republic of Kazakhstan. Astana is the Capital of Kazakhstan» тақырыбына арналған. Оқушылар мектепте ағылшын тілінде сөйлейтін елдер бойынша және колледжде шет тілі пәнінде алған білімдерін көрсетеді.
Мақсаты: Оқушылардың ағылшын тіліне деген қызығушылықтарын арттыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, топ үшін жауапкершіліктерін қалыптастыру, ағылшын тілінде сөйлейтін елдер мәдениетіне қызығушылығын арттырып, туған елге деген патриоттық сезімін нығайту.
Топтар арасында ұйымдастырылған сайысәр қатысушының топ үшін жауапкершіліктерін нығайтса, екінші жағынан бір-біріне деген достық қарым-қатынастарын қалыптастырады. Бұл сабақ оқушылардың өз елі мен ағылшын тілінде сөйлейтін елдер туралы білімін арттырады. Қазақстанның көрнекі жерлері туралы слайдтар көру, осы елдерге байланысты сұрақтарға жауап беру, мақал-мәтелдер сайысы оқушылардың өзге елдер бойынша танымын арттырып, сөйлеу, тыңдау қабілетін дамытып, дайындалмаған ауызекі сөйлеу дағдысының қалыптасуына көмектеседі.
Сайыс түрінде өткізудің ерекшелігі – оқушылырдың белсенділігін арттыру мүмкіндігі. Іс шара эмоцияға толы, мазмұнды, қызықты: іс-әрекеттің ауысып отыруы тәрбие сағатын қызықты етіп, жандандыра түседі.
ТАҚЫРЫПТЫҢ ОҚУ-ӘДІСТЕМЕЛІК КАРТАСЫ
Тақырып: The Republic of Kazakhstan. Astana is the Capital of Kazakhstan.
Сабақ формасы: теориялық сабақ
Игеру деңгейі: таныстыру
Сабақтың типі / түрі: жаңа материалды игеру/мультимедиалық құралдармен дәріс
Сабақ мақсатының мотивациясы. Лексикалық тақырыпқа байланысты сөздер. Лексикалық тақырып бойынша әңгімелесе алу.
Сабақтың мақсаттары:
Білім берушілік:
Дамытушылық:
оқушылардың сөздік қорын молайту, ой- өрістерін, дүние танымын кеңейту;
шығармашылық қабілетін дамыту;
Тәрбиелік:
патриотизм, еңбексүйгіштікке, сыпайылыққа тәрбиелеу;
рухани, эстетикалық, тұлға ретінде өсуге ықпал ету;
жауапкершілік пен белсенділікке тәрбиелеу;
Пәнаралық байланыс:
Оқытудың техникалық құралдары:
Информациялық жабдықтау.
Негізгі әдебиеттер:
Yu.Golizinski “Grammar. Exercises”
10 сыныпқа арналған «English» Т.Аяпова,Д.Укбаев,З. Адильбаев, Алматы Мектеп 2000ж.
«Пособие по английскому языку» Т.Аяпова, Д.Укбаев,З. Адильбаев.
Интернет-ресурстар:
http://festival.1september.ru
http://abc-english-grammar.com
http://www.native-english.ru/exercises
Әдістемелік қамтамасыз ету:
тақырып конспектісі;
дәрістің мультимедиалық презентациясы;
ағылшынша-қазақша, қазақша-ағылшынша сөздік;
сұрақтар (экранда көрсетілген);
диалогтар;
оқытушыға әдістемелік нұсқаулар.
Үй тапсырмасы:
Дәрістік сабақтың хронологиялық картасы
Сабақ кезеңдері Уақыты (мин.) | Іс-әрекеттер сипаттамасы | Іс-әрекет мақсаты |
Оқытушының | Оқушының |
1. Ұйымдастыру кезеңі 4 минут | Аудиторияның тазалығын, оқушылардың сыртқы түр-әлпетін тексеру, жоқ балаларды белгілеу. | Сабақ барысына дайындық | Оқушыларды ұйымшылдыққа және жауапкершілікке тәрбиелеу. |
2. Танымдық қызметтің өзектілігі 5 минут (фонетикалық жаттығу) | Сабақ тақырыбын жариялау, сабақ мақсатын, негізгі тапсырмалар мен оларды шешу жолдарын жариялау. Сабақы жүру барысымен, тапсырмаларды орындау тәртібімен, бағалау жүйесімен таныстыру. Фонетикалық жаттығу орындау. | Тыңдау. Дәптерге сабақ тақырыбы мен мақсаттарын жазу. | Алған білімдерін тәжірибеде қолдана алуын мотивациялау. |
3. Өткен білім деңгейін анықтау Тапсырма №1 10 минут | Мультимедиалық құралдардың көмегімен сұрақтарды қою, өңдеу, жауаптарын толықтыру. | Мультимедиалық тақтадағы сұрақтарды оқу, орнынан жауап беру. | Өткен білім деңгейін әділ анықтау, қатемен жұмыс. |
4. Жаңа тақырыпты түсіндіру. 10 минут.(1текст) 10 минут (2 текст) | Дәріс мәліметтерін тарату. Жаңа тақырыпты түсіндіру, /презентация/ | Тыңдау. Дәрістің қысқаша мазмұнын дәптерге жазу. | Жаңа тақырыпты толық меңгеруді қамтамасыз ету. |
5. Жаңа тақырыпты бекіту, алған білімдерін жүйелендіру. Тапсырма № 2,3 35 минут | Мультимедиалық құралдардың көмегімен сұрақтарды қою, оқушылардың қызметін белсендіру, қатемен жұмыс. | Сұрақтарға жауап беру. | Жаңа тақырыпты меңгеру дәрежесін әділ анықтау, қатемен жұмыс. |
6. Сабақты қорытындылау. Рефлексия. 5 минут | Топтың және әр оқушынығ жұмысы толық бағаланады. Белсенді оқушыларды атап өту. | Өз жұмыстарын талдайды. | Сабақ мақсатының орындалуын бағалау. |
7. Үй тапсырмасы. 2 минут. | Оқушыларға аудиториядан тыс және өзіндік жұмысқа арналған тапсырмалары жарияланады. Тапсырмаларды орындау бойынша нұсқаулықтар айтылады. |
Outline:
Introduction
Greeting (2 min)
Aims of lesson(2 min)
Phonetic training (proverbs about the motherland) (5 min)
Checking up the homework (to make up the project about pronounces) (10 min)
Presentation
Video about our Motherland. (2 min)
Write down new words. (5 min)
Let’s have a practice. The game “Snowballs”. (5 min)
Write a short lecture from dictating the teacher (The Republic of Kazakhstan. Astana is the Capital of Kazakhstan. ) (10 min)
True or false (3 min)
To do the physical training (2 min)
Discussion the new theme with the help of presentation (10 min)
To make up and act out the dialogues according the new theme (10 min)
To play the game” Find your pair-translation” ( 5 min)
Concluding Part
Conclusion
Reflection ( 5min)
Giving homework(_to retell the text) 2 min_____________________________)
Evaluation (3 min)
I. Introduction
a)Greeting.
-Good morning my dear students and teachers! How are you?
I think everything is OK! I’m glad to see you today at our lesson!
Sit down please.
b) Aims of the lesson.
-Today we will have new and interesting theme and we will get acquainted with new information by means of listening, reading, writing and discussion.
с) Phonetical training.
-Look at the blackboard, today I prepared for you as phonetically drill 3 proverbs, these proverbs are in English language try to translate it in Kazakh and in Russian:
-East or west, home is best!
Өз үйім өлең төсегім.
В гостях хорошо, а дома лучше!
-Every country has its own customs!
Өзге жерде сұлтан болғанша, өз елінде ұлтан бол!
Нет места подобного родному дому!
-There is no place like home!
Өз үйім берік қамалым!
Мой дом моя крепость!
c) Checking homework.
Answer for the questions, to revise the theme with the help of questions ( фронтольды сұрақ қою):
Questions:
1. What have you learned about pronouns?
2. Name it?
3. When do we use much and many?
4. When do we use a little and a few?
-And every student should make a project about «Pronouns»!
Individual work.(for 3 pupils).
Write one question for each place.
How much How many | bread petrol roses stamps tickets money | do you want? |
Answers 1.
1. How many tickets do you want?
2. How many roses do you want?
3. How much money do you want?
4.How much bread do you want?
5. how much petrol do you want?
6. How many stamp do you want?
II. Presentation.
-Let’s continue, as I said today we will have lexical theme, the title of our theme is “The Republic of Kazakhstan. Astana is the Capital of Kazakhstan.”
Let’s see the video! What can you say about it?
-(It’s Astana, Our Republic)
-Yes! Today we shall speak about our country, our Motherland . Kazakhstan has always been a country of culture and beautiful places. If you are ready we shall begin our lesson. At first I shall ask you some questions about our country.
Answer my questions:
1. What is your Motherland?
2. What is the capital of our country?
3. Who is the head of the state? (the president)
4. What is the official language in our country?
5. Where is the «Bayterek» situated?
6. Where will «Expo-2017» take place?
New words:
-Thank you! And now let’s write down our new words!
population |pɒpjʊˈleɪʃ(ə)n| - халық
famous |ˈfeɪməs| - танымал
capital |ˈkapɪt(ə)l| - астана
prosperity |prɒˈspɛrɪti| - молшылық
happiness |ˈhapɪnəs| – бақыт
symbol |ˈsɪmb(ə)l| – белгі
area |ˈeəriə|-жер көлемі
anthem |ˈanθəm|-ән ұран
And now I want to check up how do you remember these new words. Look and remember it’s writing.
The game “Snowball”.
Lonpoiatpu (Population |pɒpjʊˈleɪʃ(ə)n| - халық)
Fsaoum ( Famous |ˈfeɪməs| - танымал)
Pacilat (Capital |ˈkapɪt(ə)l| - астана)
Ytposprier (Prosperity |prɒˈspɛrɪti| - молшылық)
Hanpsispe ( Happiness |ˈhapɪnəs| – бақыт)
Lymsob ( Symbol |ˈsɪmb(ə)l| – белгі)
Raea (Area |ˈeəriə|-жер көлемі)
Matnhe (Anthem |ˈanθəm|-ән ұран)
Presentation.
-Presentation: The Republic of Kazakhstan.
Kazakhstan.
The Republic of Kazakhstan is situated in the Central Asia. Kazakhstan was established as the republic of Kazakhstan in December 1991. The country is the second largest of the former Soviet republics with a total area of over 2753000 square kilometers. Its population is about 17,7 million. The population mostly lives in towns and large villages.
Kazakhstan borders China, Russia, Turkmenistan, Uzbekistan, and Kirgizia. There is a long border coast line on the Caspian Sea in the Southwest. Kazakh is the state language of the country, but it is not the only language which people speak in the country. Russian is the language of mutual communication among the people of different nationalities. Other languages are spoken there too.
Astana is the capital of the Republic. It is situated in the central part of the country.
There are many rivers and lakes in Kazakhstan. The four rivers are the main resources of water in the country. They are the Irtysh in the east, the Syr-Daria in the southwest, the Ili in the southeast, and the Ural in the northwest of the country. The largest lakes are the Balkhash, the Zaysan, the Ala-Kol, and the Tengiz.
The climate of the country is strongly continental. It is cold in winter and hot in summer.
The country is rich in mineral resources such as copper, oil, natural gas, gold, iron, lead, nickel, silver, tin and zinc. Agriculture takes a very important sector in the national economy. The people grow wheat, millet, corn and cotton. Peaceful and generous, the land of the Kazakhs has always been famous for its hospitality. Kazakhstan is the world’s ninth largest area, has many beautiful places and rich culture.
Let’s play a game “True or False”.
Doing the physical exercise.
Are you tired? Let’s have a rest and do physical exercise!
Hand up! Hands down!
Hands up to the side!
Turn your head to the left!
Turn your head to the right!
III. Presentation.
Work with the text.
Good for you students. And now I shall give you some information about Astana!
Astana is the capital of Kazakhstan Astana (the former Akmola) was founded in 1830. In 1961 Akmola was renamed into Tselinograd. In 1992 the city got its name Akmola again and since October 1997 Akmola has become a new capital of the Republic of Kazakhstan. Later on it got its present name Astana.
Astana is the capital of Kazakhstan. It occupies the north - western part of the Sary Arka, on the river Ishim. The climate is extreme continental. Astana is a modern growing city, a political, financial, economic, scientific and socio - cultural centre of the state. In 1999 Astana was awarded with the medal and little of City of Peace by UNESCO.
There are a lot of magnificent beautiful buildings, higher educational establishments, colleges and secondary schools, hotels, banks and other commercial structures in Astana, the new capital of the Republic of Kazakhstan. There are many places of interest in Astana: the Central Square the Republic Avenue, the Palace of Youth and the Bridge across the Ishim River, the Regional Museum of Fine Arts and others. From everywhere you can see Bayterek, the symbol of prosperity and happiness.
The Bayterek Tower has become the city's symbol and its visiting card.
Find your pair-translation.
Now I’ll give you the sentence in Kazakh. Your task is to find it’s translation in Russian and English languages.
-Мен Қазақстан азаматымын.
I am the citizen of Kazakhstan.
Я гражданин Казахстана.
-Қазақстанның тұңғыш президенті Н. Назарбаев.
The first president of Kazakhstan is N. Nazarbaev.
Первый президент Казахстана Н. Назарбаев.
-Астана-Қазақстанның астанасы.
Astana is the capital of Kazakhstan.
Астана-столица Казахстана.
Қазақ тілі-Қазақстанның ресми тілі.
Kazakh is the state language of Kazakhstan.
Make up and act out the dialogue.
Make up the dialogue and act out it.
-Hello
-Hello!
-Do you know the capital of Kazakhstan?
-Yes, it is Astana.
-Did you visit this city?
-Yes, certainly I was. It is a beautiful city!
-Did you enjoy it?
-Yes I did! The symbol of city is Bayterek-, the entertainment center is Khan-Shatyr , The residence of the president – Ak - Orda, they are very beautiful buildings.
- Would you like to visit there once again?
-Yes, certainly. It will be pleasant to me!.
-See you! Good bye!
Good bye!
Make up the dialogue and act out it.
-Where did you go last time?
-Last time I went to Astana.
-Did you like there?
-Yes, there are many different theatres, attractions and much more.
-And what is the main attraction?
-I think that the main attraction of Astana is the Shanyrak.
-And what were you doing in the city?
-I looked attractions, visited interesting places such as Oceanarium . Mega centers and others.
-Did you like to visit this city?
-Yes, I really liked it.
Concluding Part.
Reflection.
1.Бағдаршам әдісі.
Жасыл түсті –осындай жұмыс көп болсын.
Сары түсті – сабақ ұнады бірақ, барлығы емес.
Қызыл түсті – сабақ мүлдем ұнаған жоқ.
2.Traffic-light
Green color –I like all doings at lesson
Yellow color –Nice, but not all things
Red color –Dislike the lesson
Giving homework .
Your home task is to retell one of the given texts.
b) Evaluation. Your marks are…..
c) Conclusion.
Thank you for the lesson. You all worked hard and tried to do your best. – It was pleasant for me to listen to all your opinions. I think you are good readers and I hope you will remain the same ones.
The lesson is OVER.
You are free. Good-buy!