Разработка открытого урока по английскому языку в общеобразовательной средней школе № 10 для 10-го класса. Во время урока учащиеся совершили вертуальное путешествие в Лондон, где ознакомились с главными достопримечательностями английской столицы, королевой и её семьёй. На уроке также были обобщены все времена глагола действительного залога английского языка. Был применён мультимедийный кабинет,т.е. ноутбуки, наушники и интерактивная доска.Впервые было применено электронное тестирование.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Открытый урок на День школы "Royal London" »
План открытого урока по английскому языку
Тема: RoyalLondon.
Цель: Создать условия для речемыслительной деятельности учащихся.
Задачи: 1) Упорядочить и обобщить знания, умения и навыки учащихся по грамматике в разделе «Действительный залог».
2) Расширять кругозор учащихся; пополнять страноведческие знания , в том числе о Лондоне.
3) Содействовать формированию положительной мотивации изучения английского языка.
Воспитывать уважительное отношение к культуре и традициям других стран.
Оборудование: интерактивная доска, ноутбуки, слайдфильм «Королевский Лондон», звукозапись для аудирования «Royal London», текст для чтения и таблицы времён действительного залога на электронных носителях, тест в электронном и распечатанном виде.
План:
I.Организационный момент.
Good morning, boys and girls! I’m very glad to see you. Sit down, please. The subject of our lesson is “Royal London”.
Today we’ll remember all the tenses of Active Voice and you’ll receive more information about London. We shall speak about Royal London and do some exercises to train your grammar.
II. Обобщение всех времён действительного залога.
So, let’s remember what do you know about the tenses of Active Voice.
Please, open your exercise-books.
(Дети вспоминают формулы времён, закрепляя их в примерах, которые пишут на доске и в тетрадях)
What do you know about the Present Simple Tense? How can we make it? What is its form? – V, Vs Where V - is a main verb and Vs – is a main verb with ending –s.
Adverbs of this tense are: usually, sometimes, every day, every month, every year, often, seldom, always and etc.
What do you know about the Past Simple Tense?
It’s form is V2, Ved . Where V2 – is the second column of the table of irregular verbs. And if the verb is right – the ending -ed.
Adverbs of this tense are: yesterday, the day before yesterday, last week, last month, last year, 2 days ago, 3 months ago, in 1917 and etc.
The Present Perfect Tense is a connection (or tie) the present with the past:
A result in present
Experience and knowledge
A period of time which hasn’t ended yet.
All Indefinite Tenses express a simple fact.
All Continuous Tenses give us duration.
All Perfect Tenses express a result or completed action by some time.
All Perfect Continuous Tenses express a long duration.
When do we use Future-in-the-Past?
When we need Sequence of Tenses or we do Reported Speech, and instead of shall we use should,
instead of will we use would.
That’s all about grammar and let’s do some interesting things connected with country whose language you learn.
III. Аудирование «RoyalLondon».
Today I’ve prepared a wonderful film for you. It’s name “Royal London”. You’ll receive more information about London; see the sights of this city. Listen to the text about London and watch the film.
Put on your phones. Are you ready? Click the button.
(Прослушивание звукозаписи «Королевский Лондон» через наушники и одновременный просмотр слайдфильма)
Do you understand the text?
What is this text about? (About sights of London: Trafalgar Square, British Museum, the Houses of Parliament, Westminster Abbey and etc.)
V. Чтение текста «Лондон».
Ladies and gentleman you should read the text for more detail understanding it.
Please, open file for reading named “Royal London”.
(Дети читают и переводят текст, отвечают на вопросы)
Вопросы по тексту:
What is Trafalgar Square famous for?
How meters high is Nelson’s Column?
What do you know about the British Museum?
The Houses of Parliament – what is this?
What is the Clock Tower famous for?
Where are all English kings and queens crowned?
What is the London Eye?
Where does the British Queen Elizabeth II live and work?
What do you know about St.Paul’s Cathedral?
What is the Tower of London?
Thank you for your conversation. Let’s connect grammar with the text.
VI. Выполнение упражнения (связь грамматики с лексической темой).
Children, please open the file for reading again and do next exercise:
You must find out the verbs, underline them and say what the times are used in the text.
Do you understand? OK. Please do it.
(Дети выделяют глаголы в тексте и определяют времена)
VII. Тест (завершающий).Грамматика и страноведение вместе.
VIII. Подведение итогов занятия. Оценки учащихся.
The lesson is over. Thank you for your attention. Good luck everybody! See you soon.