Просмотр содержимого документа
«My Favourite Season»
My Favourite Season
Цели:
1. Знать названия и орфографическое написание времен года и месяцев; структуру вопросительного, отрицательного и утвердительного предложений в Настоящем простом времени.
2. Уметь понимать на слух основное содержание облегченных текстов; отвечать на вопросы и задавать их; описывать картинки; составлять диалоги.
3. Способствовать развитию творческого отношения к учебной деятельности
Оборудование: интерактивная доска, электронное приложение к учебнику, картинки с изображением времен года; презентация, аудиозапись физкультминутки, документ-камера.
Ход урока
Организационный момент.
Опросдежурного:
Who is on duty today?
What date is it today?
What day of the week is it today?
What’s the weather like today?
What is your hometask for today?
Речевая зарядка.
– What seasons do you know? Let’s name them.
- And now let’s read the poem. Open your books on p. 61, ex. 1
Spring is green.
Summer is bright.
Autumn is yellow.
Winter is white.
2. Answer the question:
What months do you know?
Основной этап
- Итак, мы с вами повторили названия времен года. А как вы думаете, какова тема нашего сегодняшнего урока?
Дети отвечают: «Любимое время года» (исходя из домашнего задания – рисунок на эту тему).
Грамматика
1.1. - Ребята, когда мы говорим о любимом времени года, о том, что мы любим делать, какое глагольное время мы используем?
- Правильно, Настоящее простое время.
- Давайте вспомним, как оно образуется (Слайд 1)
Утвердительная форма:
Я люблю - I like
Ты любишь – You like, …
Отрицательная форма:
I don’t like
He doesn’t like
Вопросительная форма:
Do you like?
Does he like?
. Let’s do an exercise. You are to open the brackets (Слайд 2)
1) Mark … (play) snowballs.
2) I … (feed) birds in spring.
3) They … (not/skate) in the evening.
4) Her mother … (grow) flowers.
5) … Helen … (swim) in summer? – No, … …
1.3. Let’s do the test. Choosethecorrectvariant(Работа на раздаточном материале. Проверка задания осуществляется через документ-камеру)
Ann … with her dog.
walk b) walks c) do walk
My sister and I … in winter.
ski b) skis c) doesn’t ski
Children ... a snowman in summer.
don’t make b) doesn’t make c) makes
He … to the cinema every Sunday.
don’t go b) go c) doesn’t go
… coffee in the morning?
Does she drink b) Does she drinks c) Do she drink
Устали? Отдохнем! Физминутка (с аудиозаписью).
Аудирование
Open your books on p. 64, ex. 1. Now let’s listen to the Jim’s and Jill’s stories (2 раза).
Answer the questions, please:
What season does Jim like? ( summer)
What can he do in summer? (ride a bike, play football)
Does he go to school in summer?
What is Jill’s favourite season? (autumn)
What does she do in autumn? (walk with her dog)
Where does she walk with her dog? (in the forest)
What fruit does she like? (apples)
Лист оценивания 1
Чтение
- Let’s read and translate the text about the seasons.
It is spring. March, April and May are spring months. The weather is fine in spring. In May it is very warm. You can see flowers in the gardens.
It is summer. June, July and August are summer months. The weather is nice. It is hot and sunny in summer. The trees are green. Children run and play in the streets and swim in the rivers.
It is autumn. September, October and November are autumn months. It is cool in autumn. The weather is rainy and windy. The trees are yellow and red. There are fruits and vegetables in the gardens.
It is winter. December, January and February are winter months. The weather is cold in winter. It usually snows. Streets and fields are white. Children play snowballs in the streets.
Please answer my questions:
Is the weather cold in winter?
What do children do in summer?
When are trees yellow and red?
3. Говорение
Описание картинки:
На электронной доске картинки на тему «Времена года»
What can you see in these pictures?
What does he/she do?
Диалог:
В парах задают другу вопросы:
What is your favourite season?
What do you do in winter/spring/summer/autumn?
Лист оценивания 2
6. Письмо
So let’s return to your hometask. At home you were to draw your favourite season.
Please write down what your favourite season is and what you do.
Example: I like winter. I play snowballs in winter.
Подведение итогов.
- Чему мы сегодня научились?
- Оцените свою работу на уроке на листочке оценивания.