kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Методична розробка відкритого уроку на тему :"Спорт"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: «СПОРТ» Мета : Практична: сприяти повторенню та активізації в усному мовленні лексичних одиниць та граматичних структур, необхідних для бесіди за темою "Спорт". Освітня – підвищувати загальноосвітню культуру учнів; залучати кожного учня в активний пізнавальний процес; організовувати індивідуальну та групову діяльність школярів, формувати уміння та навички працювати за темою самостійно, творчо і цілеспрямовано. Розвивальна – розвивати інтерес до предмета, творчі здібності, уяву учнів; формувати навички дослідницької діяльності, публічних виступів, уміння самостійної роботи з літературою та інтернет-ресурсами; розширювати світогляд, ерудицію, розвивати креативне мислення. Виховна – виховувати толерантность, повагу до співрозмовника; виховувати особисту відповідальность за виконання роботи; виховувати самостійність учнів у проявленні себе як творчої особистості, здатної до практичної роботи; виховувати наполегливість у досягненні результату, мети. Обладнання: мультимедійна презентація-проект, учнівські презентації, картки з завданнями, опорний конспект, Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань. Эпиграф:“A sound mind is in a sound body.” Ancient Greeks
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Відкритий урок на тему СПОРТ»

Відкритий урок Дата

Клас


Тема: «СПОРТ»

Мета :

Практична: сприяти повторенню та активізації в усному мовленні лексичних одиниць та граматичних структур, необхідних для бесіди за темою "Спорт".

Освітня підвищувати загальноосвітню культуру учнів; залучати кожного учня в активний пізнавальний процес; організовувати індивідуальну та групову діяльність школярів, формувати уміння та навички працювати за темою самостійно, творчо і цілеспрямовано.

Розвивальна – розвивати інтерес до предмета, творчі здібності, уяву учнів; формувати навички дослідницької діяльності, публічних виступів, уміння самостійної роботи з літературою та інтернет-ресурсами; розширювати світогляд, ерудицію, розвивати креативне мислення.

Виховна – виховувати толерантность, повагу до співрозмовника; виховувати особисту відповідальность за виконання роботи; виховувати самостійність учнів у проявленні себе як творчої особистості, здатної до практичної роботи; виховувати наполегливість у досягненні результату, мети.

Обладнання: мультимедійна презентація-проект, учнівські презентації, картки з завданнями, опорний конспект,

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Эпиграф:“A sound mind is in a sound body.”

Ancient Greeks

Хід заняття:

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Greeting and aim. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

Good morning, dear friends! I’m glad to see you. Welcome to English lesson! How are you today?

- Fine, thanks.

Teacher: Today we have an unusual lesson; we have guests at our lesson. Stand up, please, and greet them.

Pupils: We are glad to see you too!

Teacher: Take sits, please!

If you are ready, let’s begin our lesson.

Today we are going to have a very interesting lesson. As you see there is something in my hands. What is it?

Примерные ответы учеников: It is a ball.

Teacher: Yes, you are right! It’s a ball. But what can I do with it? Can I sleep or may be swim with it?

You can play basketball.

Teacher: What games can you play with a ball? Can you name the sports games with the word “ball”? Can you play basketball? Can you play football?

Teacher: Thank you! And now how do you think what is the topic of our lesson? In your answers use “I think…”

I think it is sport and games.

Now let᾿s play volleyball. Each team should read one question in turn. Do you know the history of the Olympic Games? Let’s look at the screen. Are you ready? Start, please!



2. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу

3. Phonetic drills

Now let᾿s repeat the words.

  • an athlete спортсмен

  • barrel штанга

  • baseball бейсбол

  • basketball баскетбол

  • boxing бокс

  • chess шахи

  • coach тренер

  • skiing біг на лижах

  • cycling велоспорт

  • fencing фехтування

  • figure skating фигурне катання

  • football футбол

  • goal ворота

  • gym гімнастичний зал

  • gymnastics гімнастика

  • high jump стрибкиу у висоту

  • hockey хоккей

  • ice rink каток

  • long jump стрибкиу у длину

  • national team збірна країни

  • net сітка

  • parachuting парашютний спорт

  • racetrack бігова доріжка

  • racket ракетка

  • referee суддя

  • riding верхова їзда

  • ring ринг

  • running race біг

  • skiing лижи

  • sports ground спортивна площадка

  • stadium стадіон

  • swimming плавання

  • team команда

  • tennis тенис

  • to compete in a championship приймати участь у чемпіонаті

  • to lose the competition програти змагання

  • to score points, goals набират очки, забивати голи

  • to set records встановлювати рекорди

  • to train тренируватися

  • to win the competition

  • перемогти

  • to win the cup виграть кубок



4.There is а Mind Map «Sports». We shall revise the material of our previous lessons and speak about sports. We shall find out what sports you like or maybe dislike.

Группова робота. “Улюблений вид спорту ” – Прийом « Мікрофон»

I know that all of you like sport and I’d like to find out your favorite kind of sport in your group. Interview your classmates, complete the table and report the results. Use the model:

What is your favorite kind of sport?

What is your attitude to these kinds of sports?

Dima likes football

Ann’s favorite sport is skiing.

(Учні отримують картки з таблицею. У верхньому рядку учні записують імена учасників своєї групи. У бесіді виявляють улюблений вид спорту і відзначають в таблиці. За зразком представник від кожної групи повідомляє про улюбленому виді спорту.)



Name

Name

Name

Football




Ice skating




Badminton




Boxing




Gymnastics




Tennis




Basketball




Volleyball




Swimming




Hockey













5.Drills for skills.

- find the kind of sport using Mind Map «Sports» найти вид спорту по опорному конспекту)

1.Type of sport with using the gloves.

2. Popular kind of sport in our country (using a ball).

3. A Kind of sport, when sportsmen move on skates.

4. Type of sport, where you must throw the ball in a basket.

5. Rhythmical gymnastics.

6. Sport in which, two teams try to hit hockey goal in the gate.

7. Kind of sport, where playing with rackets.

8. The sport of jumping into water.

9. The use of bicycles for sport.



6.Stand up, please! I see you are a bit tired. Let’s do some exercises.

II. Основна частина.

1. Oral Practice. Тренування учнів в усному мовленні

Work in small groups

Your home task for today was:

Step 1 - you have done a quiz that helped you choose subject you're interested.

Step 2 - you have read the proposed topics - questions that had to investigate.

Step 3 – you have prepared a report in a form which will select each team.

Step 4 - you have prepared a presentation of work. We have 2 teams and they present their reports.

(Ви виконали вікторину, яка допомогла вам обрати цікаву для вас тему. Далі – ви прочитали запропоновані теми-запитання, які необхідно було дослідити та підготувати звіт у формі, яку оберла кожна з команд. Після завершення роботи над веб-квестом ви підготували презентацію робіт. У нас 2 команди і вони презентують свої звіти.)

The Paralympic Games (Вы- фотографы! (Вам выдается именной бейдж «Фотограф») Вам нужно выбрать объект для фотосессии.)

Photoreport - «Courage, Determination and Willpower»

The founder of the Paralympic Games was an English doctor Ludwig Guttman.

The Paralympic Games is for the people with disabilities. [ ˌdɪs.əˈbɪl.ɪ.ti ]

The Paralympic Games is for the blind, amputees and people with cerebral palsy. [ ˈser.ɪ.brəl ˈpɔːlzɪ ]


The International Paralympic Committee (IPC) is created on the 22- d of September in 1989 in Dusseldorf.

More and more sports have been added since the Paralympic Games began. Many of them were added with the help of participators.




The emblem of the Paralympic Games symbolizes the Mind, Body and Spirit,( Разум, Тело и Дух) which help people to survive in the most difficult situations.

Paralympic Games is a very important event for all of us and people all over the world because they demonstrate such qualities as sense of purpose, courage, determination and willpower. We think these people deserve admiration and respect.



The Booklet «Sports in Our School»

«Faster, Higher, Stronger!»

If you want to keep fit you must go in for one kind of sport or another.

It is a gym in our school. It is very beautiful, light, comfortable and it has a good equipment. We can run, jump, play sports games and train for different competitions there. Our schoolchildren take part in many sports competitions, win prizes, and they are glad to train there.

Different sports and games are popular with my classmates. My school has a sports day in autumn. On this day we have no lessons. All the events take place at the same time. This day has a great success every year. Even if the weather is not warm, we enjoy ourselves.


2. Team Work. «Thinking Hats» (after Edward de Bono”The six Thinking Hats”)

Прийом „Шість капелюхів” .

T: Work in small groups. Our problem for discussion is “Sports in our life” Let’s discuss this using our «Thinking Hats» (after Edward de Bono”The six Thinking Hats”). Put on your hats, please. Each team presents its idea according to the colour of “thinking hat”.

At the last lesson you were divided into six groups and were given task to think over your position to the problem .Now you are going to present your ideas according to the colour of your “thinking hat”. Let’s put on our “thinking hats” and begin our discussion.

(Учні кожної команди повинні записати всі свої думки, що актуалізувалися разом з «капелюхом», який вони представляють. Якщо учні розглянули тему/проблему із капелюхами їхнього кольору і занотували кілька пунктів, вчитель має зазначити, що вони виконали свої завдання)


T: Time is up. Are you ready to present your ideas?

Please White Hat that is neutral and objective and used to think about facts, figures, and other objective information.

Ps:

In my opinion many people are fond of sports. Sport plays an important role in our lives. We know many athletes who win in European and world championships. Our figure skaters are the best. They take a lot of cups and medals in different competitions. Who doesn’t know Russian skiers! We are proud of them!


T: Please Red Hat that used to elicit the feelings, emotions, intuition and other senses. It’s a think of a red heart.

Ps:

We like to go in for sports. Like children in other countries we are fond of running, jumping and playing snowballs. Now we attend sport clubs or go to sport centers. It is fun to ride, jump together. In a word, sport gives me a lot of joy and pleasure.


T: Please Black Hat that is serious, careful and used to discover why some ideas will not work; this hat inspires logical negative arguments.

Ps:

As for me I do not like sports. It takes a lot of energy and time. As a result of going in for sports, people can have broken legs and arms. It makes you unhappy when you lose. So I prefer to watch sport competitions than participate in them.


T: Please Yellow Hat that is sunny, positive optimistic and used to obtain the positive outlook, possibilities and benefits.

Ps:

People all over the world are fond of sports and games. Sport makes people healthy, keeps them fit, more organized and better disciplined. It unites people of different classes and nationalities. Practically all kinds of sports are popular in our country but football, gymnastics and tennis enjoy the greatest popularity. As for me, sport is an important part of my life. In summer I enjoy playing badminton, football and volleyball. In winter I like skating and skiing.


T: Please Green Hat that used to find creative new ideas. It’s a think of new green grass.

Ps:

If you go in gymnastics, figure skating, synchronized swimming it is important to develop the creativity and creative thinking because it will help you and your coach to create original numbers, and you will have success.


T: Please Blue Hat that used as a master hat to control the thinking process. It’s a think of the blue sky.

Sport is very important in our life. The person who goes in for sports can’t be weak and ill. Physically inactive people get old earlier that those, who find time for sport activity. And of course good health is better than good medicine.

We must go in for sports if we want to be healthy.

ІІІ. Reflection

So, what have we done at the lesson? What new things have we learnt? What was interesting/boring/unusual? Why? Who was the brightest pupil ? I enjoyed the way you’ve worked today! I want to say that all of you were active and smart ,your marks are... because…Thank you! The lesson is over.

VI.Homework

V. Additional information

I’m very pleased with your answers today..Thank you, dear friends and now listen to my poem «Sports » and try to write your own poems.( синквейн) Thank you for the lesson! You are the champions today! Let’s sing the song “We Are the Champions”. ( “QUEEN” “We Are the Champions” )

Додатки


Синквейн

СУЩЕСТВИТЕЛЬНОЕ (тема синквейна)

sport,games,competitions

ДВА ПРИЛАГАТЕЛЬНЫХ (описывающих его)

useful, international,olympic,

interesting,brave,strong

ТРИ ГЛАГОЛА (характеризующих его действие)

To play, to win, to train, to attack, to take part

ПРЕДЛОЖЕНИЕ – РАССУЖДЕНИЕ(4 слова)

Sport is very useful.

We are for sport.

We must be healthy

ИТОГ (одно существительное-синоним первому)

Champion Health Olympic games

Victory





Кластер




To keep fit

To have a good time







To be more organized


To be healthy

SPORTS










To make a new friends



To control the body











SPORTS

do morning ex.

gym

sport ground

go in for sport

attend

Listen to

О.G.(4)

B.

R.

B.


F.s

B.

Watch


fan




F.

C.

W.

S.

S.

F.

S.

V.

H.


set up record

2 1 3 receive medals





Фактори та критерії оцінювання результатів роботи над веб-квестом за темою «Спорт»



Оцінюваний фактор

Критерії оцінки

Обґрунтування критеріїв

Бали

Зміст

Розуміння завдання

Робота демонструє точне розуміння завдання

10

Додано як матеріали, що мають безпосереднє відношення до теми, так і матеріали, що не мають відношення до неї

5

Залучено матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми; зібрана інформація не аналізується і не оцінюється

0

Повнота розкриття теми

Повно тему розкрито

10

Частково тему розкрито

5

Не розкрито тему

0

Логічність викладення інформації

Логічне викладення матеріалу

10

Порушення логічності викладення матеріалу

5

Відсутність логіки

0

Викладення аспектів теми

Викладено повністю аспекти теми

10

Частково викладено аспекти теми

5

Не викладено аспекти теми

0

Робота в команді

Розподіл ролей в команді

Всю діяльність рівномірно розподілено між членами команди

5

Роботу над матеріалом рівномірно розподілено між більшістю учасників команди

3

Один учасник команди відповідає за роботу всієї команди

0

Оригінальність роботи

Унікальна робота, що демонструє оригінальність та винахідливість. Зміст і ідеї представлені в унікальній та цікавій формі

5

Зміст та ідеї представлені в цікавій формі

3

Стандартна робота, не містить авторської індивідуальності

0

Оформлення роботи

Граматика, доречна лексика, відсутність помилок правопису

Грамотна робота з точки зору граматики, стилістики, орфографії

5

Негрубі помилки з точки зору граматики, стилістики, орфографії

3

Грубі помилки з точки зору граматики, стилістики, орфографії

0

Захист роботи

Якість доповіді

Композиція доповіді є логічною, доповідь аргументована, повнота представлення у доповіді результатів роботи

10

Порушення логіки виступу, неповне представлення у доповіді результатів роботи, недостатня аргументованість

5

Повне порушення логіки виступу, у доповіді не представлено результатів дослідження, не надано аргументів

0

Культура мовлення, манера триматися перед аудиторією

Доповідач впевнено тримається перед аудиторією, грамотно розмовляє, дотримується регламенту, утримує увагу аудиторії

10

Доповідач допускає негрубі мовні помилки при виступі, незначно порушує регламент, частково утримує увагу аудиторії

5

Доповідач губиться перед аудиторією, виявляє бідність мови, порушує регламент, не може утримувати увагу аудиторії

0

Відповіді на запитання

Доповідач переконливо и повно відповідає на запитання, тримається доброзичливо, намагається використати відповіді для успішного розкриття теми

10

Доповідач не на всі запитання може знайти переконливі відповіді

5

Доповідач не може відповісти на запитання або відповідаючи поводить себе агресивно, некоректно

0



Оцінки 10-12 – 66-85 балів

Оцінки 7-9 – 44-65 балів

Оцінки 4-6 – 22-43 балів

Оцінки 1-3 – 0-21 балів

















White Hat - to think about facts, figures, and other objective information.

In my opinion many people are fond of sports. Sport plays an important role in our lives. We know many athletes who win in European and world championships. Our figure skaters are the best. They take a lot of cups and medals in different competitions. Who doesn’t know Russian skiers! We are proud of them!



Red Hat - to elicit -[ ɪˈlɪs.ɪt ] the feelings, emotions, intuition and other senses.

We like to go in for sports. Like children in other countries we are fond of running, jumping and playing snowballs. Now we attend sport clubs or go to sport centers. It is fun to ride, jump together. In a word, sport gives me a lot of joy and pleasure.



Black Hat - negative arguments.

As for me I do not like sports. It takes a lot of energy and time. As a result of going in for sports, people can have broken legs and arms. It makes you unhappy when you lose. So I prefer to watch sport competitions than participate in them.



Yellow Hat - to obtain - [ əbˈteɪn ] the positive outlook, possibilities and benefits.

People all over the world are fond of sports and games. Sport makes people healthy, keeps them fit, more organized and better disciplined. It unites people of different classes and nationalities. Practically all kinds of sports are popular in our country but football, gymnastics and tennis enjoy the greatest popularity. As for me, sport is an important part of my life. In summer I enjoy playing badminton, football and volleyball. In winter I like skating and skiing.



Green Hat - to find creative new ideas. It’s a think of new green grass.

If you go in gymnastics, figure skating, synchronized [ ˈsɪŋ.krə.naɪz d] swimming it is important to develop the creativity and creative thinking because it will help you and your coach to create original numbers, and you will have success.



Blue Hat that used as a master hat to control the thinking process. It’s a think of the blue sky.

Sport is very important in our life. The person who goes in for sports can’t be weak and ill. Physically inactive people get old earlier that those, who find time for sport activity. And of course good health is better than good medicine.

We must go in for sports if we want to be healthy.





«Objective»

«Emotions»

«Positive»

«Process»

«Creative»

«Negative»














«Reporter»

«Publisher»

«Reporter»

«Publisher»


«Reporter»


«Publisher»

«Reporter»

«Publisher»













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Методична розробка відкритого уроку на тему :"Спорт"

Автор: Василенко Людмила Никитична

Дата: 27.02.2015

Номер свидетельства: 179774


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства