Методическая разработка урока
Паспорт урока
Преподаватель: Глазырина А.В., ГБОУ СПО РМЭ «ЙОТСТ»
Тема: «Technical progress (научно-технический прогресс)»
Дисциплина: английский язык
Класс:10
3-й урок по теме (заключительный)
Тип: комбинированный урок (урок-обобщение пройденного материала)
Цель: Совершенствование навыков аудирования и умений письменной речи в рамках изучаемой темы «Technical progress (научно-технический прогресс)»
Задачи:
Образовательные:
1) систематизировать лексический материал по теме;
2) совершенствовать навыки аудирования с общим охватом содержания; и с извлечением конкретной информации;
3) совершенствовать умения письменной речи (эссе-выражение собственного мнения);
Воспитательные:
1) содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка;
2) содействовать повышению уровня мотивации на уроках через средства обучения;
Развивающие:
1) развивать умение выражать свое мнение и приводить аргументы;
2) развивать аналитические способности (сопоставлять, сравнивать, обобщать);
3) создавать условия для развития внимания, памяти, воображения, фонематического слуха;
4) содействовать формированию самостоятельной познавательной деятельности;
5) развивать слухо-произносительные навыки.
Методы: объяснительно- иллюстративный, частично- поисковый;
Формы обучения: фронтальная, индивидуальная, в парах;
Средства обучения:
Дидактические: фрагмент рабочей тетради к уроку, презентация, видеоролик
Технические: проектор, экран, компьютер, подключение к Интернет
Междисциплинарные связи: Информатика, тема «Введение»
Использованные источники:
- ExamSuccess. Подготовка к ЕГЭ по английскому языку. W.Rimmer, О.Виноградова, Л.Кожевникова. CambridgeUniversityPress, 2014
- Голицынский Ю.Б. Пособие по разговорной речи. - СПб.: КАРО, 2007
- сайтwww.youtube.com. « Are machines really taking our jobs?» (Действительно ли машины забирают нашу работу?)
- сайт http://festival.1september.ru/Открытый урок по английскому языку в 10 классе по теме «Научно-технический прогресс»
Конспект урока
1. Организационный этап - 1min.
Teacher: Good morning everybody! Glad to see you! Sit down please.
2. Сообщение темы и цели урока - 2min.
Teacher: So, students, today we are going to talk much about computers and technic. The topic of our discussion is“Technical progress” Please, read the statement on the screen and try to guess what the main aim of our lesson is:
“Computers aren’t intelligent, they only think they are”
(Студенты высказывают свои идеи)
3. Речевая разминка. Актуализация лексики по теме.-6min.
Let’s begin with a game! Fill in the mind map. You may use your workbook, task 1.
Работа ведется фронтально, назвавший свой вариант последним – победитель.
Примерные ответы студентов:
- searching for information
- typing and keeping information
- listening to music
- reading books
- downloading information
- watching films
- printing documents
- using e-mail
- chatting with friends and relatives
- using social networks…
If you are ready, name one of your statements.
That’sit!
4. Аудирование - 12 min.
-Now let’s consider one more point of view on the idea “Computers aren’t intelligent, they only think they are”. Watch the video and try to guess Are Machines Really Taking Our Jobs?
http://www.youtube.com/watch?v=gEzuWWmn9xI
-Before watching, please, translate the words in task 2 exercise 1.
-Repeat the words after me
To be scared - пугаться
To replace- замещать
Liberate- освобождать, сдвигать
Spot- точка
Artificial- искусственный
Прочтение слов
-Now we are ready to start
Видео с ресурса Интернет:
Просмотр ролика
-So, Are Machines Really Taking Our Jobs?
Студенты отвечают
-You are going to watch the video once again with the text. While watching do task number 2, the 2nd exercise.
Видео из Интернета с субтитрами
Просмотр, выполнение задания
-Let’s check your work…
Студенты зачитывают ответы
5.Обучение письму – 16 min.
-We are close to the progress too. Read the article about smartphones and answer the questions that follow it.
Прочтение текста
-If the article did not have the title, would it be clear from the text that the author really hates smartphones? Why?
-Do these paragraphs sound more like somebody’ opinion or like an argument against smartphones?
-Imagine that this is not a magazine article, but an opinion essay with the question
“Smartphones are becoming very popular with young people. Is a smartphone the gadget every teenager should have? What is your opinion?” Do you think these paragraphs would get a good mark? What is missed in them?
-How can you make this text sound like an opinion essay? Rewrite part A or B so that it sounds like your opinion. You may do it in pairs. The first change has been done for you.
First of all, I don’t think that teenagers really need a smartphone…
-You can use the following expressions in your essay to express your attitude towards the topic:
In my opinion/view I think/believe that
I don’t think It seems to me that
I’m sure that
-So, we are listening to your variants
- Now tell me please if smartphones have positive sides? What are they?
Примерныеответы:
-they are very convenient
-they can be used for study
-prices of models and providers are decreasing
6. Подведение итогов урока - 4min.
Teacher: Well, I’d like to say that we have worked hard and you’ve been very active. I see that the problems we’ve discussed today are very interesting for you. I’d like you to express your attitude towards the exercises we’ve done and strategies we’ve discussed. What was difficult for you? What was new? Was it useful? Are you sure that you can express your opinion whether modern technologies are friends or foes?Thank you. Your marks are…
7. Домашнее задание - 4min.
At home write an answer agreeing with the question “Smartphones are becoming very popular with young people. Is a smartphone the gadget every teenager should have? What is your opinion?”
Don’t forget to:
*Start with the topic sentence
*Use “opinion” expressions
Get help from:
* the model text, for its structure and use of linking phrases
*the notes, if you don’t have your own ideas
-they are very convenient
-they can be used for study
-prices of models and providers are decreasing
- Thank you for the lesson.