kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Методическая разработка урока английского языка в 10 классе "Sport as an alternative to PE at school"

Нажмите, чтобы узнать подробности

          Сегодня обучение иностранным языкам вступило на новый этап. Первейшей задачей учителя стало сделать язык не статичным, непонятным, а живым и практическим. Сегодня мы являемся свидетелями процесса перехода от «школы объяснения» к «школе развития». Важнейшей характеристикой новой школы является проблемное обучение. Для этого необходимо, чтобы задачи, которые ставятся перед обучающимися в начале урока, были не только понятны, но и внутренне осознанны и приняты ими. Любой учебный материал должен приобрести значимость для учащихся и найти отклик в их переживаниях.

         Содержательную основу проблемного урока составляет проблемный вопрос, предполагающий выдвижение одной или несколько гипотез, а также процесса обоснования, доказательности.

         В качестве организационного принципа проблемного урока выступает принцип совместной деятельности, в основе которого лежит технология обучения в сотрудничестве (Cooperative Learning) с элементами дискуссии и обсуждения по заданной проблеме.

         Предлагаемая методическая разработка включает в себя все три аспекта проблемного обучения. Наряду с этим на предлагаемом уроке использовались элементы таких современных технологий, как технология развития критического мышления, технология  проблемного диалога, рефлексивная технология, ИКТ (иформационно-коммуникационных технологий), а также метод проектов.

         Методическая разработка урока  состоит из сценария урока и показывает, как на каждом этапе происходит организация учебного взаимодействия в режимах «учитель - ученик», «ученик - ученик», «ученик - класс», а также как происходит развитие личностных, коммуникативных, регулятивных и метапредметных универсальных учебных действий. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«урок»














Методическая разработка

урока английского языка в 10 классе


« Sport as an alternative to PE at school»

УМК М.З. Биболетова, Е.Е. Бабушис «Enjoy English - 10»

Unit 1: «Start Anew»

Section 3 «Are you keen on sports?»

Цель урока

- развитие иноязычной речевой компетенции учащихся через развитие навыков восприятия иноязычной речи на слух, навыков устной речи по теме: «Sport as an alternative to PE at school».


Задачи урока

Обучающие:

  1. Активизировать имеющиеся в опыте учащихся знания, полученные на уроках английского языка, или на уроках по другим предметам по теме: «Sport».

  2. Закрепить лексический материал по теме, привести примеры его употребления в речи.

  3. Практиковать в употреблении лексического материала по теме в аудировании, устной речи.

  4. Расширить представления учащихся о популярных видах спорта в Британии.

Развивающие:

1. Развить логическое мышление, умение преодолевать трудности, связанные с изучением языкового материала по теме: «Sport».

2. Сформировать иноязычные речевые механизмы: слуховое и зрительное восприятия.

3. Развить индивидуальные учебные способности.

4. Развить культуру умственного труда учащихся.


Воспитательные:

1. Поддержать интерес к учению и формирование познавательной активности учащихся.

2. Воспитать уважительное отношение к спорту, способствовать поддержанию здорового образа жизни.

3. Воспитать трудолюбие, усидчивость, организованность, активность и внимание.

Практические задачи:

1. Закрепить новый языковой материал по теме: «Sport».

2. Учить использовать языковой материал в устных формах речи, используя речевые опоры;

3. Совершенствовать навыки аудирования, устной речи по теме.





Ход урока:

I. Introduction (Организационный момент):

- Hello, boys and girls, very glad to see you! Sit down, please! How are you? Today we are going to have an interesting lesson. Let`s start our work.


- Look at these pictures, please. Do you know the word that can describe all the pictures?

P1…

- Yes, you are right it is the word sport.

- Do you know the kinds of sport? P2, P3…

- Dear friends! Look and complete the word web, please.


Sport








P1, P2… Pn

- Can you guess what we are going to talk at our lesson? P1…

- So you are right, the theme of our lesson «Are people keen on Sport?»

II. Warm-up (Речевая разминка)

III. Video activities (Аудирование)

Демонстрация видеокурса “Opportunities in Britain”(part 6, episode 2’Sport’)

  1. before watching

  • Do people like doing sport?

  • What sports and games are people keen on?

  • Do you know the kinds of sports the British are keen on?

  • Make up the list of 8 different kinds of sports, you think they like doing.

T Cl, P1, P2… Pn

  1. while watching

  • OK! Watch the video and check your ideas if you were correct.

  • So, what sports are the British keen on? P1, P2… Pn

  1. after watching

  • What sports are the most popular in Britain? P1, P2… Pn

IV. Lexical activities (прорабатывание лексического материала):

  • Why do they like doing different kinds of sports?

  • Let`s revise the expressions to say why people are keen on sport. P1, P2… Pn

  1. to spend free time with pleasure

  2. to get on friendly terms with other people

  3. to be healthy

  4. to keep feet

  5. to improve people`s health

  6. to stay in good health

  7. to lead healthy way of living

  8. to become a famous sportsman



  • And where can people go in for sports?

  • Give some suggestions. P1, P2… Pn

  • And what about PE lessons at school?

  • What sports can be the alternative in PE lessons at school? P1, P2…

V. Listening Skills (Аудирование):

  1. Listening for the first time

- The next task for you is to listen to the radio programme on the kinds of sports British students would like to learn in PE lessons.

  • It`s ex.67, p.26 in your student`s books. Open them, please.

  • Before listening, look at the kinds of sports given in the table. Let`s read and translate them. P1, P2…

  • OK! Listen to the radio programme and tick these ones British students would like to learn in PE lessons.

  • You`ll hear the recording twice.



Tapescipt:

  • Hello, everyone! Our survey has revealed that 95 % of students are not very happy with their PE lessons and want to learn different things than they currently do at school. We've invited several students who have ideas of their own about how to make school PE lessons more interesting and exciting. Welcome!

  • I would love to have snowboarding lessons in school! It would get you through the week knowing that there was something fun to do and then have cool memories for the rest of the week! Schools concentrate too much on things like maths, language and science — we need a bit of excitement, don't we?

  • I think we should have karate lessons 'cause it would help us in the outside world as well as in school; it also keeps you well fit. A lot of people I know would be interested in karate. You could also get a professional teacher to do the lessons. It would be well cool!

  • I would want dance lessons at school. It would be cool to have them instead of PE or French. And if we are good in class and have extra time we could also do gymnastics.

  • I would love football to be a regular lesson that we would have each day. I love football and if I could play it everyday, it would be like heaven to me! I wish we had lessons on that!

This sounds a bit "extreme" but I'd like to learn things like snowboarding, rock climbing, skiing, and that sort of thing. They keep you fit and are fun to do!

    • I think we should have ice skating lessons in school! We'd have a brilliant time doing it and when we're not, we'd have fun memories and something to look forward to for the next lesson! I mean isn't school a place to have fun too?

    • Thank you, everyone! And I think it is fair to conclude that from the comments we've just heard here today that students should have a say in what lessons they are taught in school.



  1. Checking-up (Устный контроль заполнения таблицы):

  • Now let`s check up your table.

  • What kinds of sports British students would like to learn in PE lessons? P1, P2…

Key:


basketball

snowboarding

karate


tennis

rock climbing


mountain biking


diving

ice skating

football


judo

dance

skiing

gymnastics


long jump

  1. Listening for the first time

  • The next task for you is to listen to the radio programme again and answer the questions. It`s ex.68, p.26. Let`s read and translate them. Use the expressions to say why people are keen on sport. T P1, P2 … Pn


  1. Checking-up (Устный контроль)

  • Now let`s answer the questions. T P1, P2 … Pn

VI. Role-play (Speaking skills):

  • It`s time to work in groups.

  • So, you are British students. Today you`ve been asked to choose one of the kinds of sports given in the table to go in for as an alternative to PE at your school.

  • Each group will choose only one kind of sport.

  • Make the Cluster to report your ideas. Start with: “To improve our health in PE at school, we...” (2min)

  • Don`t forget to use the expressions to say why people are keen on sport.

To improve our health in PE at school, we...









  • What kinds of sports given in the table would you like to choose as an alternative to PE at your school? Let’s listen to your reports. You are welcome.

  • Group №1, please.

  • Group 2, please.

  • Group 3, please.

  • Group 4, please.



Thank you very much for your work at our lesson. I see that:

  • You can listen to the information and understand it rather well;

  • Your speaking skills are rather well, too.

- You have only good marks.


VII. Reflection:

  • To sum up all the formation, let`s make the description in 5 lines of the word SPORT.

  • The first is done for you

  1. SPORT

  2. 2 adjectives

  3. 3 verbs describing actions

  4. Short sentence to describe the word

  5. Synonym

P1, P2 … Pn

VIII. Homework:

  • You have just chosen 5 sports you would like to be an alternative to PE at school. For the next lesson each group will make the presentation to advertise it to the rest of the class. Use pp.170, 171. Prepare 2 – 3 questions to ask your opponents.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Методическая разработка урока английского языка в 10 классе "Sport as an alternative to PE at school"

Автор: Мушкадинова Елена Юрьевна

Дата: 13.06.2014

Номер свидетельства: 104092


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства