kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?ыс?а мерзімді жоспар 2 класс. Алматыкітап.С.Д.Рахимжанова,А.С.Волкова

Нажмите, чтобы узнать подробности

Я, Табанова Молдир Ерболатовна, учитель английского языка. В 2012 году окончила  Актюбинский Государственный Педагогический Институт.Преподаю в начальных и старших классах.Владею казахским, английским, русским и немецкими языками.Хочу добиться в этой жизни многого.Стаж педагогической деятельности 4 года, замужем.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?ыс?а мерзімді жоспар 2 класс. Алматыкітап.С.Д.Рахимжанова,А.С.Волкова»

Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 10.09.2015


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс 5 «ә» 5 «а»


Сабақтың тақырыбы

Where are you from?

Сабақтың мақсаты

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде өзінің мекенін айтып үйренеді


Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде өзінің туыстарын таныстыруды үйренеді

Әдіс-тәсілдер


Тренинг

Топқа бөлу

Тыңдау

«Сөзбе сөз қайталау» әдісі

«Жұптық жұмыс » әдісі

Оқулықпен жұмыс

Рөлдік ойын

Тауып көр



Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



Диалог бойынша сөйлеу

Hello!

What is you name?

My name is Marat.

What is your surname?

My surname is ….




ІІ

Мағынаны ашу








New lesson

Where are you from ? тіркесін еңгізу, оған жауап беруді үйрету

I’m from Kazakhstan.

Where are you from in Kazakhstan?

I’m from Shelek.

2. A, b, c, d , e, f, g ,h , I, j ,k ,l, m, n, p әріптерін енгізу

Дыбыстармен таныстыру


Бас бармақтары арқылы бағалайды;

Үш шапалақ;

Смайликтермен бағалау

Смайликтер, оқулық, музыка

ІІІ

Ой толғаныс



Кітаппен жұмыс

Exercise 1 listen and repeat

Where are you from Omar?

I’m from Kazakhstan.

Exercise 2 Talk to your friend

Where are you from----------?

I’m from ------------------.




Үй тапсырмасы


Homework Letters Q-Z




Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?




Қысқа мерзімді жоспар


Күні:14.09.2015


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «А» 5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

How are you? How old are you

Сабақтың мақсаты

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде өзінің көңіл күйін, жасын айтып үйренеді.


Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде бар аттарын айтып үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Тыңдау

«Сөзбе сөз қайталау» әдісі

«Жұптық жұмыс » әдісі

Оқулықпен жұмыс

Рөлдік ойын

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



Диалог бойынша сөйлеу

Hello!

What is you name?

My name is Marat.

What is your surname?

My surname is ….




ІІ

Мағынаны ашу








New lesson

How are you? тіркесін еңгізу, оған жауап беруді үйрету

I’m OK thank you .

I’m fine thanks .

I’m so-so thank you.

I’m well thanks.

2. H, I, J, K, L, M, N, O, P әріптерін енгізу

Дыбыстармен таныстыру

Дәптерге жазғызу

Сандарды үйрету


Бас бармақпен бағалау;

Үш шапалақ;

Смайликтер арқылы бағалау;

«Үш түсті пирамида» әдісі


ІІІ

Ой толғаныс



Exercise 6-8 Talk to you friend



Үй тапсырмасы


Exercise 13-14 p 30-31




Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?



















Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 15.09.2015


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

What’s your address?

Сабақтың мақсаты

What’s your address? cұрағына жауап беруді үйрету , V, W, X, Y, Z әріптерін үйрету, сандарды енгізу

Оқушының есте сақтау қабілетін дамыту

Күтілетін нәтиже

What’s your address? cұрағына жауап беруді үйренеді, V, W, X, Y, Z әріптерін үйрету, сандарды енгізу

Оқушының есте сақтау қабілетін дамыту

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы



Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?




ІІ

Мағынаны ашу








What’s your address? тіркесін еңгізу, оған жауап беруді үйрету

It’s flat 8, 23 Baker street

2. V, W, X, Y, Z әріптерін енгізу

Дыбыстармен таныстыру

Дәптерге жазғызу

Кітаппен жұмыс диалог оқу

Colin: What's your address, Omar?

Omar: Flat 8, 23 Baker Street.

Colin: And your telephone number?

Omar: It's 385574.

Colin: Say it again, please.

Omar: Three — eight — double five — seven — four.

And what's your phone number?

Colin: It's 670913.

Omar: Six — seven — oh — nine — one — three.

Colin: Right.




ІІІ

Ой толғаныс



Talk to your friend.

  • What's your address?
    -It's----------------------------

  • Talk to other friends.

  • Listen and repeat.

  • Colin: What's your telephone number?




Үй тапсырмасы


Exercise 7



Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?


































Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 22.09.2015


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

My Family Treе

Сабақтың мақсаты

оқушыларға ағылшын тілінде өзінің туыстарын таныстыруды үйрету.

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде өзінің туыстарын таныстыруды үйренеді.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








  • Listen and repeat the words in the box.

grandfather father sister aunt nephew son children

grandmother mother brother uncle niece daughter parents

Exercise2 Listen and repeat.

a) — Who's Mrs. Evans?

— She's Mark's sister.

b) — Who's Andy?

— He's Colin's cousin.

Exercise5. Listen and repeat.

  • Who're Carol and Colin?

They're Mr. and Mrs. Evans' children

7. Read the words:

father, mother, brother, sister, June, flute, they, uncle, number, jump, tune, this, thank.

8. First read definitions in the family tree on page 34 and identify who he/she
is and fill in the boxes with letters.

Writing

9. Write. Look at the family tree and complete the sentences.
Example: Mary is Andy's mother.

  1. Colin son.

  2. Jane Andy's

  3. Andy Jane's

  4. Mark uncle.

  5. Carol and Colin cousins.

  6. Paul Carol, Colin and Andy's

  7. Carol Mark's

  8. Carol David's

10.Write the names in the labels below the pictures.




Үй тапсырмасы


Project work “A Family Tree”



Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?


































Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 28.09.2015


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

This is my friend

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға ағылшын тілінде өзінің досын таныстыруды үйрету.

Күтілетін нәтиже

Оқушыларға ағылшын тілінде өзінің досын таныстыруды үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








  • Сөздік жумыс

grandfather father sister aunt nephew son children

grandmother mother brother uncle niece daughter parents

  • Жаңа сабақ

Exercise 1. Listen and repeat.

Colin: Omar, this is Carol. She's my sister. Carol, this is Omar. He's my friend.

Omar: Hello, Carol.

Carol: Hi.

Exercise 2Role play. Act out exercise 1 with your friend.

Exercise 3Talk to your friends. Introduce your friends.

This is

S/he's my friend.

Exercise 4. Listen and repeat.

Omar: What's your father's name?

Colin: His name's David.

Omar: And what's your mother's name?

Colin: Her name's Jane.

Exercise 5. Talk to your friend.

a)— What's your father's name?
His name's

b)What's your mother's name?
Her name's

Exercise 6. Talk to other friends about their fathers', mothers', sisters', brothers' names.



Үй тапсырмасы


Exercise 2,13 p 40-41



Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?












































Қысқа мерзімді жоспар

Күні:


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

How do you spell you name?

Сабақтың мақсаты

оқушыларға ағылшын тілінде өзінің, досының есімін дыбыстауды үйрету

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде өзінің, досының есімін дыбыстауды үйренеді.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








How do you spell you name? сұрағын енгізу, оған жауап беруді үйрету

Диалог бойынша жумыс

Carol: Asel, this is Ann. She's my friend.

Asel: Hello.

Ann: Hello, sorry, what's your name?

Asel: Asel.

Ann: Is it your first name?

Asel: Yes, it is.

Ann: And what's your surname?

Asel: It's Satbaeva.

Ann: How do you spell it?

Asel: S-A-T-B-A-Y-E-V-A.

VI.Пысықтау

Жаттығуларды орындау

Exercise1-71 Listen and repeat

Ann: Is Asel your first name?

Asel: Yes, it is.

2.Talk to your friend.

Is your first name? Yes, it is / No, it isn't. It's my surname.

3. Listen and repeat.

Ann: What's your surname?

Asel: It's Satbayeva.

  1. Talk to your friend

What's your surname?

  • It's

VII.Бекіту

Exercise 11 write. Fill in the card

Surname--------------------

First name-------------------

Age ------------------------

Address ------------------



Үй тапсырмасы




Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?






















Қысқа мерзімді жоспар

Күні:12.10.2015


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

What is your friend like?

Сабақтың мақсаты

What is he like?

What are you like?сұрақтарын қою және жауап беруге үйрету

Күтілетін нәтиже

What is he like?

What are you like?сұрақтарын қою және жауап беруге үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








  • Read and translate

He is very tall

Her hair is black

Her face is round

  • Listen and repeat

Quite tall, very slim, shy, slim, round, hard-working, lazy, oval, fair, dark, hair, face, gym, height

EX 5. Listen the dialogue and answer the questions.
5 sentences, 1What's her name? Asel's mother's name is Alma 2. How old is she?
She is 36. 3. Is she beautiful? She's beautiful. 4. Is she kind? She is kind. 5. Is she thin? She is thin. Game. calling 6 words on the theme. mother --- kind, father --
tall, brother -- strict, sister -- beautiful, grandmother --- very kind. T - CLass.
Game, DAY and NIght. T --- I divide the class into 2groups, the DAY will make positive and the NIGHT will make the negative sentences.
1. My mother is beautiful. 1. My mother isn't tall.
2. My father is tall. 2. My father isn't thin.
3. My sister is nice. 3. My sister isn't strict.
4. My brother is kind. 4. My brother isn't fat.

Ex, 6. The song ''My family''. t -- p 12345678910.
5 stage. Ex 8. competition of TV journalists. Pupils will speak about their family. the best speaker will be winner of the cometition and will be awarded a present.
1. I have a family. I have my father. He is 32. He is kind. My mother is beautiful. She is 30. My brother is tall. My sister is nice. She is 15. My grandfather is 75. He is very kind. My grandmother is thin. She is 70. I love my family.
T -------------- S1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

6 stage. Ex 8. competing the word with the letters.
beat - ul, k - nd, ta --, sh -- t, hands -- e, f - t, str -- t, fa -- er, mo -- er, grandfa -- er, bro -- er, sis -- er.



Үй тапсырмасы


Ex.8 p.64 Write a description of a friend












Қысқа мерзімді жоспар

Күні:25.10.2015


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

Carol’s kitchen

Сабақтың мақсаты

оқушыларға ағылшын тілінде өзінің асүйіндегі заттардың атауларын үйренеді.

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде өзінің асүйіндегі заттардың атауларын үйренеді.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








Төмендегі сөздердің көпше түрін жазып шық.

A living room, a study, a dining room, a bathroom, a toilet, a sofa, a clock, a window, a book, a plant

Сөздік жұмыс

Cook пісіру

Dishwasher ыдыс жуатын машина

Washing machine кыр жуатын машина

Sink қол жуатын жер

Fridge Тоңазытқыш

Cupboard ыдыс қоятын шкаф

Plate тарелке

Exercise 3 read

Carol’s kitchen

It’s a modern kitchen. It’s nice and clean. There’s a washing machine, a fridge and a cooker, but there isn’t a dishwasher. There are a lot of cupboards in the kitchen. There isn’t a carpet on the floor. There’s a radio. There isn’t a clock in the kitchen. There aren’t plates and cups in the sink.

VI.Пысықтау

Exercise 4 Compare your kitchen with this kitchen and say what’s missing

There’s a washing machine-----------------------but there isn’t --------------------.

There’s a dishwasher-------------------------------but there isn’t --------------------.

Exercise 5 Describe your kitchen

There’s----------------

There isn’t---------------

There are---------------

There aren’t-------------

Write 5 interview questions

Is there a washing machine in your kitchen?

Are there plates in the sink?

Is there a clock in your kitchen?

Is there a radio in your kitchen?

Are there a cupboards in your kitchen?




Үй тапсырмасы


Exercise 12,15
























Қысқа мерзімді жоспар

Күні:


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Баймуканова Ляззат

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

Which room do you like?

Сабақтың мақсаты

оқушыларға ағылшын тілінде өз бөлмесін суреттеуді үйрету

Күтілетін нәтиже

оқушыларға ағылшын тілінде өз бөлмесін суреттеуді үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








Сөздік жұмыс

Read оқу

Watch қарау

Listen тыңдау

Wash up ыдыс жуу

Relax демалу

Talk соөлеу, әңгімелеу

Play ойнау

Exercise 1 Look at the words in the box. Match them to the pictures. Which room do the words go with?

Exercise 2 what do you do in your living room? Write all the ideas which come to your mind and exchange ideas with the others.

Example:

-I read books

-I read newspapers

-I watch TV

-I listen to music

-I relax in my living room

-I play chess…

VI.Пысықтау

What do you do in the kitchen? Write all the ideas that come to your mind and exchange ideas with others.

Example:

-I have breakfast, dinner, lunch, supper

-I cook dinner

-I wash up dishes

-I listen to music

-I talk to my family

-I drink some lemonade

VII.Бекіту

Exercise 4 which room do you like/ Why?

I like my room because….

-I relax in my room.




Үй тапсырмасы


Exercise 12,15






Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Күні:


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Баймуканова Ляззат

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

My penfriend

Сабақтың мақсаты

My brother has got a bike

She hasn’t got

Have you got? Құрылымын түсіндіру

Күтілетін нәтиже

She hasn’t got

Have you got? Құрылымын қолдана алу

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








Кітаппен жумыс

2. Listen and repeat.

Omar: Is there a swimming pool there?

Colin: Yes, there is.

  1. Talk to your friend about the Holiday Camp in Sherwood.

Is there a swimming pool there?

  • Yes, there is / No, there isn't.

4. Talk to your, friend about your school.

Is there a------- ?

- Yes, / No,

5. Listen and repeat.

Omar: Are there any judo lessons?

Colin: No, there aren't.

6. Talk to your friend about the Holiday Camp in Sherwood.

Are there any ?

  • Yes, there are / No, there aren't.




Үй тапсырмасы











Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар

Күні:


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

My flat.

Сабақтың мақсаты

There is / isn’t …

There are / aren’t құрылымын үйрету

Күтілетін нәтиже

There is / isn’t …

There are / aren’t құрылымын қолдана алу

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








сөздік жұмыс.

Corridor дәліз

Living room қонақ бөлме

Bedroom үйықтайтын бөлме

Study кабинет

Rug төсеніш , кілем

Dining room асхана

Bath room жуынатын бөлме

Toilet туалет

Plant үйде өсетін өсімдік

Sofa диван

Exercise 2 Look at this plan. This is Omar’s flat

Exercise 3 Look at the picture. Write the names of the room.

A.---------------

B.------------

C.------------

D.------------

IV.Пысықтау

Exercise 4 Write the names of the rooms of your flat

Exercise 5 Listen and repeat

Exercise 6 Read

This is a living room

There is a sofa in the living room

There are two armchairs in the living

V.Бекіту

Exercise 8 Listen to the questions and answer

- Is there a table in the living?

-yes, there is

-Is there a clock.

-no, there isn’t




Үй тапсырмасы








































Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар

Күні:


Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Баймуканова Ляззат Маратовна

Класс

5 «а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

My room ______

Test

Сабақтың мақсаты

оқушылардың өткен тақырыптары бойынша алған білімдерін тексеру.

Күтілетін нәтиже

оқушылардың өткен тақырыптары бойынша алған білімдерін тексеру.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөліну

Сөзбе сөз қайталау «Жұптық жұмыс » әдісі

«Интервью» әдісі

Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



What month is it now?

What season is it now?

What date is it today?

What day is it today?

Үш шапалақ, формативті бағалау

Интерактивті тақта, кітап, дәптер

ІІ

Мағынаны ашу








Circle the correct answer.

1. Where do elephants come from?

A. Russia.

B. India.

C. England.

2. Do you want some Pepsi?

A. Yes, please.

B. Yes, I am.

C. Yes, it is.

3. Do you like swimming?

A. Yes, I am.

B. Yes, I does.
C. Yes, I do.

4. What is M. Jackson s nationality?

A. He is English.

B. He is Spanish.
C. He is American.

5. Do you ever help your mother?

------------------------------------


6. How often do you make your bed?

--------------------------------------


7. Is there a swimming pool in your school?

---------------------------------------


8. There is a disco tomorrow. Do you want to come?

------------------------------------------------------


9. How many boys are there in your class?

---------------------------------------------


10. What time does your school start?

---------------------------------------



Үй тапсырмасы











































Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 16.11.2015


Ағылшын

Мұғалімі : Баймуканова Ляззат Маратовна

Класс

5 «А»

5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

My favourite subject is PE

Сабақтың мақсаты

«My favourite subject is PE» тақырыбы бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Дене шынықтырудың қажеттілігін және маңыздылығын білу, салауатты өмір салтын ұстануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Vocabulary work: Gymnasium, library,canteen, computer room, playground

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








1.Explanation

There is/ There are Negative, interrogative form Like V+ing

2.Ask and answer

January, February, march, april, may, june, july, august, September, October, November, December

3.Match the pictures

4.Look at the pictures and tick the activities



ІІІ

Ой толғаныс



  • Does PE help you to be healthy?

  • Is there a gymnasium?



Үй тапсырмасы


Write about your dream PE lessons



Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?






Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 17.11.2015


Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «А»

5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

Eating habits

Сабақтың мақсаты

«Eating habits » тақырыбы бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Дұрыс тамақтанудың қажеттілігін және маңыздылығын білу, салауатты өмір салтын ұстануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Vocabulary work: Some juice, an egg, a banana, some strawberries

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








1.Match the words to the pictures

2.Explanation

Countable and uncountable nouns

Using Some

3.Doing exercise

Countable nouns

Uncountable nouns



4.Complete with a|an or some

5.Read and translate topics Ex 6 [Tom, Kate, Rose]



ІІІ

Ой толғаныс



  • Read the text and write names



Үй тапсырмасы


Ex.11 p.120

Write a text about Food



Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?







Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 23.11.2015


Ағылшын

Мұғалімі : Баймуканова Ляззат Маратовна

Класс

5 «А»

5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

Why is water important for us?

Сабақтың мақсаты

«Why is water important for us?» тақырыбы бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже


Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Vocabulary work: Some juice, an egg, a banana, some strawberries

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








1.Match the words to the pictures

2.Explanation

Questions:

How many/ How much

Using Some

3.Doing exercise

Countable nouns

Uncountable nouns



4.Complete with a|an or some

5.Read and translate topics Ex 6 [Tom, Kate, Rose]



ІІІ

Ой толғаныс



  • Read the text and write names



Үй тапсырмасы


Ex.11 p.120




Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?





















































































Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 30.11.2015


Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «А»

5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

Sport in our life

Сабақтың мақсаты

«Sport in our life» тақырыбы бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Vocabulary work: Boxing, hockey, snowboarding, cycling, gymnastics, badminton

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








1.Match the words to the pictures

2.Explanation

Questions:

I agree that

I don’t agree that

3.Doing exercise

activities

sport



4.Complete with a|an or some

5.Read and translate topics Ex 6



ІІІ

Ой толғаныс



  • Read the text and write names



Үй тапсырмасы


Ex.11 p.124




Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?







Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 1-7.12.2015


Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «А»

5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

What’s this? Colours


Сабақтың мақсаты

«What’s this? Colours » тақырыбы бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Vocabulary work: Pen, pencil, bag, book, notebook, computer, ruler, calculator, rubber, table, chair, go,12 colours

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








What’s this? Сұрағын енгізу оған жауап беруді үйрету Жаңа сөздерді енгізу a pen a ruler a book a notebook а сhair a pencil a rubber a table a chair


IV. Reading

Colin: What?

Carol: This. Is it a pencil?

Colin: No, it isn't. It's a pen.

Carol: What's that?

Colin: It's a calculator. Now go away.

Listening, speaking and writing

Exercise1. Talk to your friend about the pictures on page 47.

What's picture 1?

  • It's a .

Exercise 2. Listen and repeat.

Carol: What's this? Colin: It's a pen.



ІІІ

Ой толғаныс



Exercise6. Listen and repeat.

What's that?

  • It's a

Exercise 7. Talk to your friend.

  • What's that?

  • It's a




Үй тапсырмасы


Ex.7 p.96

Complete the sentences



Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?


































Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 8.12.2015

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «А» 5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

How many boys are there in your class?

Сабақтың мақсаты

«How many boys are there in your class? » тақырыбы бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Vocabulary work: Long, short, blond, blue, eyes

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








How many boys are there in your class? Сұрақты еңгізу оған жауап беруді үйрету

Exercise 1 read

Exercise 2-4 Listen and repeat

Talk to your friend about your things in your bags.

How many books are there in your bag? There're (There's only one book in my bag.)

Listen and repeat.

Omar: Are there any boys from Kazakhstan? Colin: No, there aren't any.

Talk to your friend about the boys and girls from other countries, towns,
area, etc.

  • Are there any boys and girls from India? Yes, there are some / No, there aren't any.




ІІІ

Ой толғаныс



Count the boys and girls with black, brown, blue eyes, with black, brown and blond hair, and girls with long and short hair and fill in the chart.



Үй тапсырмасы





Не сәтті өтті ?





Не сәтсіз өтті ?





Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 14.12.2015

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «А» 5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

My computer


Сабақтың мақсаты

«My computer» тақырыбы бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Vocabulary work: Everyday, except, time-table, Math, Science, Art, History, Geography, Biology, Home Economics

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








1.Reading the dialogue

And now pupils open your books at page 87,look at the exercise 1,there you can see the dialogue between Colin and Ben.

2.Listen and repeat.

Monday Tuesday Wednesday Thursday

Friday Saturday Sunday Everyday

3.Complete the crossword

3.Wednesday

5.Friday

2.Tuesday

7. Sunday

6. Saturday

1.Monday

4.Thursday

3.Talk to you partner

- How many French lessons do they have on Tuesday?

- Two.

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс



4.Talk to you partner

- How many French lessons do they have on Tuesday?

- Two.



Үй тапсырмасы

Ex.13 p.103 Write the timetable



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?




Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 15.12.2015

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5 «А» 5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

Omar likes English


Сабақтың мақсаты

«Omar likes English» тақырыбы бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Vocabulary work: Swimming, tennis, dancing, football, volleyball, basketball, chess, music

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








II. W a r m u p
This is the season,
When mornings are dark.
And birds do not sing,
In the forests and park.
This is the season,
When children ski.
And father Frost brings,
The new year tree!
III. Checking up the homework
- Now, students, I’ll ask you already studied materials 
Answer the questions:
• What season is it now?
• What month is it now?
• What day is it today?
• What date is it today?
• What does your father do?
• What does your mother do?
IY. Presentation of the new materials:
N e w w o r d s
Swimming [′swimiŋ] - жүзу
Dancing [′da:nsiŋ] - би
Tennis [′tenis] - теннис
Volleyball [′volibo:l] - волейбол
Football [′futbo:l] - футбол
Basketball [ba:skitbo:l] - баскетбол
Chess [t∫es] - шахмат
Music [′mjuzik] - музыка
Omar likes English
Conti: What subjects do you like?
Omar: I like English and Maths. And what subjects do you like, Colin?
Colin: I like Computer studies, Geography and Science.
Omar: Are you good at Science?
Colin: Yes, I am. Do you like Science?
Omar: No, I don’t.
Y. Doing exercises
Ex:3. Listen and repeat
English, French, Kazakh,
Russian, Mathematics,
Geography, History, 
Computer studies, 
Science, Biology 
Ex:4. Listen and repeat
Conti: What subjects do you like?
Omar: I like English and Maths.
Ex:5. Talk to your friend
• What subjects do you like?
• I like ___________________
Ex:6. Listen and repeat
Colin: Do you like Science?
Omar: No, I don’t.
Ex:7. Listen and repeat
• Do you like_______________?
• Yes, I do / No, I don’t.

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


Ex:9. Listen and repeat
Omar: Are you good at Science?
Colin: Yes, I am. Do you like Science?



Үй тапсырмасы

Make up your own examples to practise grammar material Ex: 10. Write what subjects you like, what subjects your friend likes, and what he/she good at, and you are good at.



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?












Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 17-19.12.2015

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

7 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

Creative Professions. Video “Working in Fashion’ Modern Professions

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








Now

ADJ

-al rational, practical

-ive communicative, creative

-ic artistic

-ful helpful

-able sociable

Other helpful words: prestigious, organized, observant, reliable, imaginative, humanities

Now answer the questions using the word combinations on the screen (get/find, take/accept, lose, leave/quit a job, apply/try to get a job, job satisfaction, change jobs,Saturday/summer/holiday job,by profession/choose sth as a profession.)

1. What is your mother by profession?

2. What is your father by profession?

3. What company does your father work for?

4. Is it an easy matter to get a job nowadays?

5. What profession will you choose?

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


Why do you want to be…? (Why did you choose this occupation?)

Who helped you to choose it?

Where will you get education?



Үй тапсырмасы

Write a composition „A Profession of the Future“



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?












Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 21 .12.2015

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

A day in my life

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








To have breakfast-
To have dinner-
To have supper-
To get up-
To wash-
To go home-
To do morning exercises –
To go to school-
To go to bed-
To do homework-
To watch TV-
Now, write down on the copybooks:
In the morning- [in e mo:nin]- таңертең
In the afternoon-[in [in ә aftәnu:n]-түсте
In the evening-[in ә ivnin]-кешке
V. Work with the text.
1.I get up at 8 o’clock
2.I do morning exercise
3.I wash my face and brush my teeth
4.I have breakfast
5.I do my homework
6.I play with my friends
7.I have dinner
8.I go to school at 13 o’clock
9.I have 5 lessons every day
10.I like Maths, History and Art
11.After lessons I go home
12.I help my mother
13.I have supper at 7 o’clock
14.I read books or watch TV
15.At 11 o’clock I go to bed and I sleep
VI. Speaking. Point and say. Exercise 5
VII. Grammar. Writing.Put these verbs in Present Simple of the brackets
He…in Astana (live)
They ……. to the beach on Saturdays (go)
We…coffee (drink)
Do you…English? (like)
Break brush by finishes get have have past starts to until 
Carol's week:
"On weekdays, I up at half past seven. I a shower, my hair and dressed. I go to school car. School at a quarter eight. is from quarter past eleven quarter to twelve. School at half past two. I lunch at three o'clock........."
VIII. Riddles
1.One little apple on a tree
Two apples for you and me
Three apples by the door
And four apples on the floor
The apples are good and sweet
Can you count them all Pete! [10]
2.A little Katie is only three
She must learn her ABC
Now then Katie say to me 
What’s the letter before B? [A]

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


1.When do you go to school?
2.When do you have breakfast?
3.What lessons do you have every day?
4.When do you go to bed?



Үй тапсырмасы

Exercise 10 p. 95




Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?










Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 22 .12.2015

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

Omar’s day

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








To have breakfast-
To have dinner-
To have supper-
To get up-
To wash-
To go home-
To do morning exercises –
To go to school-
To go to bed-
To do homework-
To watch TV-
Now, write down on the copybooks:
In the morning- [in e mo:nin]- таңертең
In the afternoon-[in [in ә aftәnu:n]-түсте
In the evening-[in ә ivnin]-кешке
V. Work with the text.

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


1.When do you go to school?
2.When do you have breakfast?
3.What lessons do you have every day?
4.When do you go to bed?



Үй тапсырмасы

Exercise 10 p. 95




Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?





Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 28 .12.2015

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

Test

Сабақтың мақсаты

тақырыптар бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды қаншалықты меңгергендігін тексеру

Күтілетін нәтиже

тақырыптар бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды қаншалықты меңгергендігін тексереді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








What time is it?

Where is my bag?

When have you got Math?

Can you play the dombyra?

Present Simple

Healthy life

My school

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


1.When do you go to school?
2.When do you have breakfast?
3.What lessons do you have every day?
4.When do you go to bed?



Үй тапсырмасы

Exercise 10 p. 95




Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?














Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 29 .12.2015

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

Corrections

Сабақтың мақсаты

тақырыптар бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды қаншалықты меңгергендігін тексеру

Күтілетін нәтиже

тақырыптар бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды қаншалықты меңгергендігін тексереді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








What time is it?

Where is my bag?

When have you got Math?

Can you play the dombyra?

Present Simple

Healthy life

My school

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


1.When do you go to school?
2.When do you have breakfast?
3.What lessons do you have every day?
4.When do you go to bed?



Үй тапсырмасы

To revise



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?














Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 11 .01.2016

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

I like oranges

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

  • Coca-cola, Pepsi, juice, bread, a hamburger, cheese, biscuits, pizza, sandwiches, salad

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








-Would you like some juice?

-No, thanks. I don’t drink juice.

-How about some Coke?

-Yes, please.

-Here you are.

-Thank you.

Exercise 3 Listen and practice

Exercise 4 Match the words and pictures.

Lemonade coca-cola tea

Pepsi water chocolate

Cake sandwiches milk

Write the words to the box

Food Drink

Exercise 6 listen and practice

-Would you like an orange?

-Thank you. I’d like one.

- I like oranges. Mmm. It’s delicious.

-I’m glad you like to it.

-Where do orange come from?

-These come from California.

VII.Бекіту

Exercise 8 Listen and read

-Do you like pizza?

-No, I don’t.

-Do you like salad?

-Yes, I do.

-Would you like some salad?

-Yes, please.


Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


Do you want some …? – –No, thanks. / Yes, please. How about…?



Үй тапсырмасы

Ex.11 p.133

Write about the interview



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?








































Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 12 .01.2016

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

Do you like apples?

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

  • Carrot, sugar, potato, butter, lemon, cabbage

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








-Would you like some juice?

-No, thanks. I don’t drink juice.

-How about some Coke?

-Yes, please.

-Here you are.

-Thank you.

Exercise 3 Listen and practice

Exercise 4 Match the words and pictures.

Lemonade coca-cola tea

Pepsi water chocolate

Cake sandwiches milk

Write the words to the box

Food Drink

Exercise 6 listen and practice

-Would you like an orange?

-Thank you. I’d like one.

- I like oranges. Mmm. It’s delicious.

-I’m glad you like to it.

-Where do orange come from?

-These come from California.


Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


Exercise 8 Listen and read

-Do you like pizza?

-No, I don’t.

-Do you like salad?

-Yes, I do.

-Would you like some salad?

-Yes, please.




Үй тапсырмасы

Ex.14 p.137

Write about drinks



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?










































Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 18.01.2016

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

At Dostykh Plaza in Almaty

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

  • I am hungry, I’m full

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








2. Listen and practise.

Jane: Thank you, Anna. That was

a nice lunch. Anna: It was my pleasure. Would

you like some ice cream? Jane: Oh! No, thank you. Anna: Don't you like ice cream? Jane: Yes, but I'm full. Anna: Are you sure? It's no trouble. Jane: Thank you. I can't eat another bite.

Exercise 3. Talk to your partner.

Would you like

Exercise 4. Read.

No, thank you. I


Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


Waiter: Would you like to order?

Customer: I'd like , please.

Waiter: Would you like or

Customer: , please.




Үй тапсырмасы

Ex.15 p.141 Draw a maр



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?










Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 19.01.2016

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

What do you eat for breakfast?

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту



  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What date is it today?

  • What day is it today?

  • I am hungry, I’m full

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








Always әрқашан

Sometimes иногда

Usually әдетте (обычно)

Often жие

Seldom сирек

Never ешқашан

Сөздерді дыбыстау, сөздік дәптерге жазу

Exercise 1.1. Read.

Colin: I often help my mother in the house. I usually make my bed, sometimes tidy my room. I always take the rubbish out. I seldom do the washing up and never lay the table.

Colin: Do you ever help your Mum in the house, Omar?

Omar: Yes, I do. I often help my Mum.

Colin: How often do you make your bed?

Omar: I always make my bed

Colin: And how often do you tidy your room?

Omar: Once a week. Usually on Saturday afternoon.

Colin: Who lays the table in your family?

Omar: My Mum does.

Colin: So does my Mum.

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


Exercise 4 right or wrong

Colin seldom helps his mother

Colin sometimes tidies his room

Colin always does the washing up

Colin usually makes his bed

Colin never lays the table




Үй тапсырмасы

Ex.14 p.144

Write about Breakfast



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?














































Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 25.01.2016

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

Buying clothes

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

  • What date is it today?

  • What day is it today?

  • I am hungry, I’m full

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








Introduction of the vocabulary

T-shirt футболка Tie - галстук

Hat шляпа Jacket - жакет

Trousers шалбар Anorak - күрте

Trainers кроссовки Shoes - туфли

Jeans джинсы Shirt - жейде

Сөздерді дыбыстау артикльмен айту

Whose T-shirt is this? Сұрағын енгізіп оған жауап беруді үйрету

Reading

Кітаппен жумыс

Mrs. Evans: Colin, whose T-shirt is this?

Is it yours or Carol's?

Colin: It's not mine, it's Carol's.

Mrs. Evans: And whose jeans are these?

Are they yours, Carol?

Listen and repeat.

Mrs. Evans: Whose T-shirt is this?

Colin: It's Carol's.

Exercise 2. Talk to your friend about your things.

  • Whose pen is this?

  • It’s ………….

Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


Exercise 3. Listen and repeat.

Mrs. Evans: Whose jeans are these? Carol: They're Colin's.



Үй тапсырмасы

Ex.10 p.146 Write a list of Clothes



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?





Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 26.01.2016

Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

5

Сабақтың тақырыбы

Shopping

Сабақтың мақсаты

тақырып бойынша грамматикалық және лексикалық материалдарды алғашқы бекіту және тақырыпты оқып-үйрену бойынша оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Оқылған лексикалық және грамматикалық құрылымдарды танысу жағдаятында пайдалануға үйренеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг , Топқа бөліну, «Жұптық жұмыс » әдісі, Автор орындығы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

  • What date is it today?

  • What day is it today.

  • Pullover, dress, sweater, roller skates, socks, blouse, shirt, cap.

Парақтар, маркерлер


ІІ

Мағынаны ашу








New grammar theme:

Present Continuous

How much….

How many….

Carol's, Mr. and Mrs. Evans' Mill

a)Whose sweater is this?

It's Carol's.

b)Whose trousers are these?

They're Mr. Evans'.

c) Is this Colin's T-shirt?

Yes, it is.

d)Are these Mr. Evans' trainers?

No, they aren't. They're Colin's


my

sweater.

It's

your

house .


his her

T-shirt.


jeans .

They're

our

shoes .


their

trainers.


Мадақтау, үш шапалақ

Кітап, дәптер

ІІІ

Ой толғаныс


Exercise 6. Talk to your friend about your things.

  • Is this your book?

  • Yes, it's mine / No, it isn't mine. It's .




Үй тапсырмасы

A role play “At the Shop”



Не сәтті өтті ?




Не сәтсіз өтті ?















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
?ыс?а мерзімді жоспар 2 класс. Алматыкітап.С.Д.Рахимжанова,А.С.Волкова

Автор: Табанова Молдир Ерболатовна

Дата: 25.01.2016

Номер свидетельства: 282833


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства