Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему: «Fast Food: pros and cons». Учебник Биболетовой М.З. « Enjoy English»»
Конспект урока в 6 классе. «Fast Food: pros and cons».
Учебник Биболетовой М.З. « EnjoyEnglish»
Цель: знакомство с историей появления fast food.
Задачи:
Образовательные:
развитие грамматических навыков:
-усвоение структуры утвердительного, отрицательного, предложения в Present Perfect;
- совершенствование грамматических навыков.
развитие навыков аудирования :
- умение понимать на слух запрашиваемую информацию ( разговор двух человек);
развитие навыков чтения.
Развивающие:
формирование способностей к осуществлению рецептивной и продуктивной речевой деятельности;
формирование критического и логического мышления,
развивать умение учебного труда:
- развитие умения работать в парах,
- навыков объективного взаимоконтроля.
Воспитательные:
воспитание бережного отношения к своему здоровью;
поддерживать интерес к изучению английского языка;
воспитывать чувство дружбы и взаимопомощи.
Оборудование: рефлексивные карточки, компьютер, компьютерная презентация с материалом урока.
Ход урока
1. Орг. момент.
Teаcher: Good morning, boys and girls! I am glad to see you!
Pupil: Good morning, my teacher.
Teacher: Well, and now let’s begin our lesson.
2. Целеполагание.
Слайд 2
Teаcher: Look at this slide. What can you see on it? Give one word with general meaning.
Pupil: food
Teаcher: What kind of food is it? Is this kind of food healthy or unhealthy? How do usually English-speaking people call this kind of food?
Pupil: fast food
Teacher: Yes, you are right. Today at the lesson we’ll speak about fast food.
Cлайд 3
Teacher: Look at the slide and read what we’ll do today at the lesson.
Pupil: We’ll remember the words on the topic “Fast food”.
Pupil: We’ll read the general information about fast food.
Pupil: We’ll listen to the David’s story about fast food.
Pupil: We’ll discuss advantages and disadvantages of fast food.
3. Речеваяразминка.
Teacher: Answer, please, my questins.
1. What bread do you prefer?
2.What is your favourite drink?
3. What is your favourite fruit?
4. Do you like to eat sweets and chocolate?
5. Do you like to eat hamburger/ pizza/hot-dog?
(Обучающимся предлагается вспомнить и назвать продукты питания, а затем назвать список своих любимых продуктов.)
4. Фонетическаязарядка.
Teacher: Let’s practice the English sounds and words on the topic “Food”. I will show you the English sounds and you will name the word with this sound.
Teacher: I think you’d like to get more information about fast food. Let’s read the information about it. Во время чтения и знакомства с информацией, подумайте, на сколько смысловых частей вы разделили бы данный текст. Как бы вы их озаглавили?
(Учащиеся просматривают презентацию по теме, одновременно читая всю предложенную информацию вслух. После просмотра дают ответ на вопрос, предваряющий просмотр презентации)
(There are 3 parts in the text:
1. From the history of fast food.
2. Kinds of fast food.
3. Fast food is bad for our health.)
6. Контрольпониманияпрочитанного.
Слайд 21
Teacher: Look through the text once again and сomplete the sentences.
1. The first fast food restaurants appeared in … in … .
2. Nowadays fast food is popular not only in … but also … .
3. There are a lot of kinds of fast food: … .
4. Fast food is … for our health.
5. If you want to be healthy eat … .
7. Физкультминутка.
Two little feet go tap, tap, tap
Two little hands go clap, clap, clap
Two little feet go jump, jump, jump
Two little hands go thump, thump, thump
Arms up! Clap! Clap! Clap!
Arms down! Clap! Clap! Clap!
Feet apart! Feet together!
8. Закреплениеновогоматериала.
Слайд 22
Teacher: You will hear the information about David. Listen to his story twice and then answer the questions.
(Very often I prefer to eat fast food. I eat a packet of chips, a Mars bar and a yoghurt for my dinner. I have a glass of orange juice or a coke. I like to eat while watching TV in my room.)
(После прослушивания текста учащиеся отвечают на вопросы по содержанию текста и о себе).
1. Does David prefer to eat fast food?
2. What does he usually eat for dinner?
3. What does he usually drink?
4. Does he like to eat while watching TV in his room?
5. Do you prefer fast food?
6. What kinds of fast food do you prefer?
7. What do you like to drink?
8. Do you like to eat while watching TV?
9. Итогурока.Рефлексия.
Слайд 23
Teacher: I would like to know your opinions about our lesson. Take the reflexion cards and fill them in, please.
Оценка деятельности учащихся на уроке
Teacher: I am sure that you have found out something new and interesting during the lesson. I liked your work today and think you deserve good and excellent marks. Thank you for being active.