Просмотр содержимого документа
«Конспект урока "potluck party"»
Автор: Зезюлина Наталья Дмитриевна
ГУО «Средняя школа-ясли -сад № 73 г.Гомеля»
Должность: Учитель английского язык
Тема: « Potluckparty»
Класс: 8 «А»
Цели урока: активизировать и систематизировать лексический материал по теме.
Воспитательный аспект: повысить интерес к изучению ИЯ
Развивающий аспект: развитие зрительной и слуховой памяти учащихся, развитие логического мышления.
Образовательный аспект:обучать умению работать с раздаточным материалом, расширить знания детей о культуре и обычаях в странах изучаемого языка.
Сопутствующие задачи:
совершенствование навыков монологической речи, употребления ЛЕ и ГК, навыки орфографии, чтения;
Тип урока: комбинированный
Литература:Л.М. Лапицкая и др. Английский язык8 класс, Вышэйшая школа, 2016 год
Конышева: Организация классных часов на английском языке, Каро, 2006 год
Оснащение урока:
наглядный материал: мультимедийные презентация;
раздаточный материал: ксерокопии с заданиями к уроку, набор карточек с названиями продуктов;
Ход урока
I. Организационный момент. Приветствие.
2. Объявление темы и целей урока. Ознакомление учащихся с планом предстоящего урока.
Учитель :Good morning! I’m glad to see. Today we have an unusual lesson. The name of the lesson is “Potluck party”. We’ll speak about tasty recipes and we’ll try to make some dishes. Please, have a look at the screen. What are the people doing? Where are they? Слайд1 Yes, you are right. Today we are going to talk about party and especially about potluck party. Do you know what it is? Today we’ll get acquainted with this kind of party, we’ll learn the rules of this party and we’ll try to create the atmosphere of this party. Слайд2
Now I want you to name some dishes or food that start from the capital letters:
p-pork chop
a-apricot
r-roast beef
t-tomatoes
y-yoghur
II. Речеваязарядка. (T – P1, P2, P3…)
Will you answer my questions?
Do you like to eat sweets?
What bread do you prefer white or black one?
Do you like to eat fruit salads?
Do you like to eat vegetable salads?
What fruits do you like?
What vegetables do you like?
Do you like cooking?
(учитель в быстром темпе задает вопросы, побуждая давать полные ответы)
III. Фонетическаязарядка
Учитель: look at the blackboard. Here are the list of different dishes: let’s read them: Irish stew, sushi, borscht, machanka, fish and chips, croissants, pizza, sandwiches, tacos ,French onion soup.
(Слайд4)
IV.Основнаячасть
Задание 1.
Учитель: I’ll give you card and you must match 2 columns, the 1st column-country, the 2nd—dish
Задание 2.
Учитель: Imagine that you are going to organize a potluck party! What dishes are you going to bring with you! (проекты, подготовленные учениками)
Задание 3.
-Now open your textbooks we’re going to listen and read a letter about Potluck party. And say what Potluck party means? P. 82 , ex.2b.
Let’s find out what potluck party is. And to help you I’ve prepared a small quiz. 1. Potluck parties are popular in … a) Great Britain b) China c) Belarus 2. It is time for people … a) to work hard b) to read books c) to get together and enjoy seeing new and old friends. 3. Everyone is told … a) to cook the dish right now b) to bring a dish c) to bring books. Let’s check your answers.
Задание 4 Say if the sentences are true or false. Explain why. P. 83 , ex.2c.
V. Физкультминутка
Учитель называет разные действия необходимые для приготовления блюд, учащиеся выполняют действия. Use the kitchen verbs: slice, add, cut , miх, put, сut, peel, etc.
VI.Закреплениеизученногоматериала
Учитель: At any party you can choose any food you like. Discuss with your partner what you would like to have for the potluck party. Act out a mini-dialogue.
VII.Информацияодомашнемзадании.
Учитель:Write recipe of Belarusian dish you would like to have for the potluck party. P. 82 , ex.2b.
VIII.Pефлексия
Do you like potluck parties? Are you ready to go to the potluck party? What dish would you take to the party? What new dish have you learnt about? What can you cook?
Your marks are the following …
Учитель: The lesson is over. You were active and were working very well. Did you like our lesson?