Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по английскому языку в 7 классе "Творчество великого писателя Д.Дефо"по учебнику "Spotlight"»
Тема: Daniel Defoe “Robinson Crusoe’’ ( Даниэль Дефо «Робинзон Крузо»).
Урок в 7-м классе.
Цели и задачи урока:
Практические:
-совершенствовать навыки чтения с полным пониманием прочитанного;
-формировать навыки аудирования с последующим заполнением таблицы;
Развивающие:
-развивать навыки языковой догадки и умения пользоваться изученной лексикой;
-развивать способности к осмысленности восприятия.
Воспитательные:
- создание условий для воспитания уважительного отношения к другой культуре, способности к сопереживанию, толерантного отношения к другому мнению.
Оборудование: учебник английского языка для 7 класса «Английский в фокусе», доска, магнитофон.
Ход урока.
I. Организационный момент.
Teacher: Good morning, students! I am very glad to see you and hope that you are ready for the lesson and you are in a good mood. Today we’re going to speak about the greatest writer Daniel Defoe, read the extract his novel “Robinson Crusoe” and discuss it.
I I. Warming-up.
There is a saying about human . Let’s read and translate it.
“In trouble is to have your troubles double”.
Teacher:
What do you know about writer Daniel Defoe?
Have you ever read his books?
3. Think of three questions you would like to ask about Daniel Defoe. Then, read the biography and see if you can answer them ( ex.2a,p.103).
4. Students read their questions and discuss the biography.
IV. Основной этап урока.
1.Описание картинки(стр.103)
The picture on p.103 shows a person. What do you think about the young man? Where is he? What is he doing there? Can you describe their character? What will be the text about?
2.Аудирование текста (включается запись и слушают).
3.Детальное чтение текста (ex.3a, p.103).
Дети читают текст, составляют план. (Можно цитатный).
4.Обсуждение прочитанного и прослушанного текста.
-Did you like the extract?
-What can you say about his character?
-What is the idea of the text?
5.Работа по группам.
Класс делится на две группы.
Task 1. Using a dictionary, explain the words in bold. Use each word in a sentence of you own.
Refreshed
Grilled
Miserable
Turtle’s
Smooth
Cheerfull
Task 2. Using a dictionary, explain the words in bold. Use each word in a sentence of you own.
Seakness
Weak
Ashes
Take some medicine
Stomach
6.Speaking
Imagine you have been shipwrecked on a desert island. Think of way to: build a hut, get food, keep warm. Ex. 4 p.103
V. Итогиурока.
1) выставление оценок
Teacher: Our lesson is coming to an end. Most of you have worked hard today. I’m proud of you. Your marks are...
2)рефлексия
Teacher: Now it’s interesting to hear your reflections on the lesson. Did you like today’s lesson. What was the most interesting part of the lesson? What was the most difficult for you? Finish the following sentences.