kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока. Мой дом. Оборот there is/there are.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока. Мой дом. Оборот there is/there are. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока. Мой дом. Оборот there is/there are.»

Тема: Дом. Мебель.

Цель: активизация лексического материала по теме «Дом»; введение и активизация лексического материала по теме «Мебель»; введение и активизация грамматического материала по теме Оборот There is / There are; формирование навыков устной речи по теме «Моя любимая комната»

Тип урока: изучение нового материала

Оборудование: жетоны для проведения игрs «What is missing?», мультимедийное оборудование; презентация; картинки с изображением комнат; карточки с is и are для задания на активизацию грамматического материала в игре «Fill in the gaps»; карточки с предложениями для описания разных комнат



Ход урока:



  1. Организационный момент:

  1. Приветствие.

  2. Рапорт дежурного.

  3. Фонетическая зарядка.

Let’s prepare our tongues for English language. Read the tongue-twister as quickly as you can:

Robert Rowley rolled a round roll round.
A round roll Robert Rowley rolled round.
Where is a round roll Robert Rowley rolled round?



  1. Основная часть урока:

  1. Проверка домашнего задания.

  1. Let’s write down the words you’ve learnt for today’s lesson. You have sheets of paper on your desks. Take them, write down your names and the words from the slide in English.

  2. Exchange your sheets of paper with your neighbors and let him or her check your works. Don’t forget to give a mark.

  1. Введение в тему.

Look at the pictures on the slide and say what you see. (Furniture)

You are right. Today we are going to speak about furniture in your houses.

  1. Введение нового лексического материала.

  1. Read the new words after me:

  1. a bedside table – прикроватная тумбочка

  2. a chest of draws - комод

  3. a book shelf – книжный шкаф

  4. a wardrobe – платьяной шкаф

  5. a bed - кровать

  6. a sofa - диван

  7. a TV-set - телевизор

  8. an armchair - кресло

  9. a fireplace - камин

  10. a chair - стул

  11. a wall unit - стенка

  12. a computer desk – компьютерный стол

  13. a fridge - холодильник

  14. a cupboard - сервант

  15. an oven - плита

  16. a kitchen unit – кухонный гарнитур

  17. a table – стол

  18. a washing machine – стиральная машина

  1. Open your dictionaries and write down the new words.

  1. Активизация нового лексического материала.

Let’s play a game “What is missing?”

Look attentively at the pictures and try to remember what items you see and where they place. You should close your eyes with the command “Close your eyes”. I’ll hide one of the items. You open your eyes with the command “Open your eyes” and should guess what is missing. If you guess as the first you’ll get a star. And after finishing the game we count how many stars has got each of you.

  1. Физкульт-минутка.

  2. Введение грамматического материала: Оборот There is/There are.

Где находятся все эти предметы мебели? (в доме) Мы можем показать наличие предмета или предметов в каком-либо определенном месте с помощью оборота There is/There are.

Let’s right down the rule in your exercise-books. Open your exercise-books. Write down the date and the theme of the lesson. And let’s write down the rule: Оборот There is/There are употребляется для обозначения наличия предмета или предметов в определенном месте.

Порядок слов в предложении с оборотом There is/There are фиксированный. Предложение начинается с оборота There is/There are, дальше употребляется предмет или предметы, на 3-м месте стоит место, где находится предмет или предметы. При назывании предмета в единственном числе употребляется неопределенный артикль а перед предметом, а место, где находится предмет или предметы употребляется с определенным артиклем the. Например:

There is | There are a предмет | предметы the место.
I II III
There is | There are a picture | pictures on the wall.
I II III

Оборот There is употребляется, если предмет в единственном числе. Например:

There is a picture on the wall.
На стене есть картина.

Оборот There are употребляется, если предмет во множественном числе. Например:

There are pictures on the wall.
На стене есть картины.

Если же в одном предложении перечисляются предметы и в единственном и во множественном числе, то ориентируемся на тот предмет, который в перечислении употребляется первым.

Если первый перечисляемый предмет стоит в единственном числе, то употребляется оборот There is. Например:

There is a picture and posters on the wall.
На стене есть картина и плакаты.

Если первый перечисляемый предмет стоит во множественном числе, то употребляется оборот There are. Например:

There are posters and a picture on the wall.
На стене есть плакаты и картина.

  1. Активизация грамматического материала.

Let’s practice your grammar.

  1. Your task is to fill in the gaps with is or are in the given sentences. You have the cards with the words is and are. You show me the appropriate card when you see the sentence. If you want to fill in the gaps with is you rise the card with is and if you want to fill in the gaps with are you rise the card with are.

  1. There … a washing machine in the kitchen.

  2. There … central heating in the house.

  3. There … two armchairs and a table near the wall.

  4. There … a wall unit and two wardrobes in the room.

  5. There … bookshelves in the study.

  1. The next task for you is to correct the mistakes in the sentences. Let’s play one another game “Correct the mistakes”. You should correct the mistakes in given sentences. The one who corrects right has a chance to choose the number of the sentence. So let’s start with number 1.

  1. There is chairs and a table in the room.

  2. There is the vase on the table.

  3. There is a bookshelf in a room.

  4. There are a bed and bedside tables in the bedroom.

  5. There is in the kitchen a cupboard.

  6. Between the armchairs there is a table.

  1. Формирование навыков устной речи.

Let’s divide into five groups as far as I have five pictures of different rooms. I give you pictures of the rooms. You should describe the rooms you’ll get in your pictures.

  1. For describing the rooms I’ve prepared the prompts which you can find on the special desks. Everyone of each group goes to the desks and chooses the sentences that could help to describe your picture.

It is a living room.

There is a wall unit lefts of the room.

There is a TV-set on the wall unit.

There is a chest of draws in the left-hand corner.

There is an armchair near the window.

There is a table in the middle of the room.

There is a sofa at the right wall.

There are bedside tables on the both sides of the sofa.

It is a kitchen.

There is a fridge in the corner.

There is a kitchen unit at the wall.

There is a washing machine in the kitchen unit.

There is an oven between the tables.

There is a TV-set on the fridge.

It is a study.

There is a bookshelf in the right corner.

There is a sofa next to the bookshelf.

There is a table in front of the bookshelf.

There is an armchair at the table.

There is a computer on the table.

It is a bedroom.

There is a bed near the wall.

There are bedside tables near the bed.

There is a wardrobe in the right corner.

There is a chest of draws next to the wardrobe.

There is a carpet in front of the bed.

It is a dining room.

There is a table in the middle of the dining room.

There are six chairs at the table.

There is a carpet under the table.

There is a cupboard near the right wall.

There are two windows in the room.

  1. Now one of each group describes the picture you’ve got and one another shows it on the slides.

  1. Заключительная часть урока:

  1. Домашнее задание.

Now you are ready to describe any room in your house. Your home task is to describe your favorite room in your house.

  1. Подведение итогов.

You’ve worked very well today. Your marks for the lesson are… .

Thanks a lot. You may go. Good bye.
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Конспект урока. Мой дом. Оборот there is/there are.

Автор: Чернова Светлана Михайловна

Дата: 15.12.2016

Номер свидетельства: 370020


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства