Конспект урока английского языка в 8 классе Writing skills. Развитие навыков письменной речи «Поздравительные открытки»
Конспект урока английского языка в 8 классе Writing skills. Развитие навыков письменной речи «Поздравительные открытки»
Конспект урока английского языка в 8 классе к модулю 1 SOCIALISING (Общение) Writing skills. Развитие навыков письменной речи «Поздравительные открытки»
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока английского языка в 8 классе Writing skills. Развитие навыков письменной речи «Поздравительные открытки»»
Модуль 1 SOCIALISING (Общение)
Lesson 5 (___)
Тема: Writing skills.
Цели: освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Поведение в обществе»;
узнать о правилах английского этикета, научиться общаться согласно правилам этикета;
научиться писать поздравительную открытку;
развивать навыки во всех видах речевой деятельности;
развивать учебно-познавательную компетенцию через развитие способов учебной деятельности (заполнение пропусков в тексте);
развивать социокультурную компетенцию через освоение правил межличностного общения и поведения в обществе в Великобритании и России;
развивать компетенцию личностного самосовершенствования через освоение психологических основ самопознания;
воспитывать нравственные ценности и ориентиры;
воспитывать культуру поведения через освоение норм этикета.
Языковойматериал:
Активнаялексика:
Оборудование: УМК "Spotlight"- 8, под редакцией Ю.Е. Ваулиной, Дж. Дули, аудиодополнение, доска, презентация.
ХОД УРОКА
ПОДГОТОВКА К ВОСПРИЯТИЮ ИНОЯЗЫЧНОЙ РЕЧИ (ОРГАНИЗАЦИОННАЯ ЧАСТЬ УРОКА)
Greeting 1. Беседа.
T: Good morning, boys and girls.
P-s: Good morning, teacher.
T: I’m glad to see you.
P-s: We are glad to see you too.
T: Sit down, please. Let’s start our lesson. Answer my questions, please. What date is it today?
P1: Todayis ….
Aim 2. Сообщение темы и цели урока.
T: Today we’re having not so usual lesson as always. We’re going to speak about one of the important things of our holidays, about Greeting cards. We will have known some new words and try to make your own greeting card. Are you ready? So, let’s start!
Warming-up 3. Введение в иноязычную атмосферу.
На экране появляются даты и названия праздников, записанные в неверном порядке, которые необходимо соотнести.
T: There are many holidays which we celebrate in our country. Look at the names of the holidays and match them with their dates. Some minutes for it!
1. New Year’s Day
a) March 8
2. Christmas Day
b) February 23
3. Country Defendant’s Day
c) May 1
4. Women’s Day
d) January 1
5. May Day
e) January 7
P: 1 d, 2e, 3b, 4a, 5c
Check on 4. Фронтальный опрос.
HomeworkУстная или письменная проверка лексического материала прошлого урока.
ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА
Speaking 1. Развитие умений монологической речи. Ex1, p18.
T: Look at the different greeting cards (a-h) and describe the pictures.
P1: In card A, I see someone in bed sick. In card B I see two rings joined together.
P2: Card C shows someone with a birthday cake and presents. Card D has a picture of a ring that is inside a heart and surrounded by flowers.
P3: Card E shows a stork carrying a little baby in its beak. Card F has two penguins playing in the snow.
P4: Card G shows a girl wearing a graduation gown dancing for joy with mortar boards all around her. Card H shows pretty flowers.
T: When do we usually send such messages?
P: We usually send such messages to congratulate people or to wish people well.
T: Read the box and check.
Presenting 2. Повторение изученных и введение новых слов по теме «Поведение в Vocabularyобществе». Ex2, p18.
a) Актуализация знаний (повторение изученных и введение новых слов).
T: Read the list of situations and check for new vocabulary.
После выполнения задания на доске записываются слова. Учитель просит учащихся объяснить значение слов без словаря. Запись слов в словарь.
T: Read the message in the rubric. Look for key words that suggest which card the message belongs in and let’s write them on the board. Now match the message to a card. Let’s iscuss reason for writing the card.
P: Card A. Janet wrote the card to wish Helen a speedy recovery.
ФИЗКУЛЬТМИНУТКА ПЕСНЯ SS1
Speaking 4. Развитие умений монологической речи . Ex4, p19.
T: Read Theory Box. Find examples from the message in Ex. 3 and write them on the board or read aloud.
P1: short opening and closing remarks: DearHelen, Hugs and kisses.
P2: abbreviations: What’s, wasn’t, I’m, you’llcolloquial phrasal verbs, idioms and everydaylanguage: you’ll be back on your feet in no time.
T: Readmessagefromcards. Why have the people writing them? Find the examples of informal style. Complete task individually and then compare answers with a partner.
P1: A Jane has written to congratulate Tony on his new job. Examples of informal style: Hi Tony, Well done, All the best.
P2: B Greg has written to Neil to suggest that they get together. Examples of informal style: Hi Neil, How’s it going? I’m, you’re, Let’s get together, Give me a ring , Catch you later.
P3: C Sarah has written to Amanda to apologise for not being able to go to her party. Examples of informal style: Hey Amanda, can’t, stuck, I’ll, make it up to you, Kisses.
Writing 6. Развитие умений письма.
a) Practising new vocabulary. Ex6, p19.
Учащиеся читают задание. Учитель проверяет правильность понимания задания и слов, которые нужно употребить.
T: Read and complete task individually. Then find sentences from exercise that answer questions.
P1: 1 thoughts (has a family problem)
P2: 2 recovery (had an accident)
P3: 3 proud (got his/her degree)
P4: 4 luck (is moving to another place)
P5: 5 day (celebrating his/her birthday)
b) Practising writing in the informal style. Ex7, p19.
Учитель объясняет задание. Учащиеся вспоминают разницу между Greetings cards и Informal style.
T: Read rubric once more. Change the e-mail to a short greetings card.
P: Hi Matthew!
Happy birthday! Cheers for inviting me to your
party next week! I’ll definitely come!
Can’t wait to see you all!
Love,
Paul
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА
Homework 1. Домашнее задание.
T: Openyourdiaries, please, andwritedownyourhometask: Письменно выполнить упр.8 на стр.19: сделать поздравительную открытку. Письменно выполнить упр.1,2 на стр.24. Повторить лексический материал прошлого урока. Выучить новые слова. Повторить песню SS1.
Summarizing 2. Подведение итогов урока.
T: What did we do? What did we learn? What was difficult? Did you like our lesson?Your marks are…