Просмотр содержимого документа
«Конспект открытого урока-игры "The ABC" для 2 класса»
Урок-игра «The ABC-Party»
(праздник английского алфавита)
Цели урока
– обобщение и систематизация изученного материала в форме урока-игры.
- активизация лексических и произносительных навыков изученного ранее;
- контроль навыков монологической и диалогической
Тип урока – урок-игра, закрепление материала.
Литература:
Для учителя:
1. Биболетова М.З.,Денисенко О.А., Трубанева Н.Н.«Английский язык 2 класс». – М.: Дрофа, 2017.
2. М.З.Биболетова. Книга для учителя для 2 класса «Английский с удовольствием (EnjoyEnglish)». – М.: Дрофа, 2017.
Для учеников:
1. Биболетова М.З.,Денисенко О.А., Трубанева Н.Н.«Английский язык 2 класс». – М.: Дрофа, 2017.
2. Биболетова М.З.,Денисенко О.А., Трубанева Н.Н.Рабочая тетрадь к учебнику «Английский язык 2 класс». – М.: Дрофа, 2017.
План урока:
1. Организационный этап.
2. Постановка цели занятия перед учащимися.
3. Актуализация знаний.
4. Этап повторения пройденного материала.
5. Этап получения новых знаний.
6. Этап закрепления нового материала.
7. Физкультминутка
8. Рефлексия.
9. Заключительный этап.
Ход урока.
Организационный этап.
Приветствие. Введение в культуру иноязычного общения.
Good morning children. I`m glad to see you. How are you doing today?
2. Постановка цели занятия перед учащимися.
Today, let`s repeat the Alphabet and let`s play. Haveagood time!
3. Актуализациязнаний.
Let`s sing «The ABC-rap».
Звучит песня «TheABC-rap»
ABCDE
Stand up and look at me.
FGHIJ
I play football every day.
KLMNO
I like cake, oh-oh.
PQRST
Hey, people, listen to me.
UVWXYZ
The alphabet is in my head.
4. Этап повторения пройденного материала.
Учитель обращается к детям:
Do you know the ABC? (Let`s sing it again)
Do you know anything interesting about letters?
Letters, you are welcome!
(Ученики с красочными карточками формата А4 с изображением английского алфавита выходят и каждый рассказывает о своей букве).
Aa
A is for apples and apple-tree.
You can see apples on the apple-trees.
Bb
B is for Books and for Bookcase.
I have many books in my bookcase.
Cc
C is for cat. My cat is grey.
And with me it likes to play.
Dd
D is for dog and for doggy.
I have a dog, not a doggy.
Ee
E is for eight and for Eleven.
How much the eight and the eleven?
Ff
F is for flowers: red and blue.
White and yellow and rosy, too.
Gg
G is for Girl, and also for Garden
I see a girl going to the garden.
Hh
H is for Hand. I have two hands.
This is the way I clap my hands.
Ii
I is for me. I`m a boy and I`m eight.
I like to play with my brother Ted.
Kk
K is for Kite. Kate has a kite.
It is a little, and it is a white.
Ll
L is for letter. This letter is for me.
It is from my sister, as you can see.
Mm
M is for May and May day,
For March and for Mother`s day.
Nn
N is for nine, ninety and ninety-nine.
Children, how much is ninety and nine?
Oo
O is for One. One and two and three.
Three little cats are in the tree.
Pp
P is for pencils. With them I can draw.
A red pen, a green tree or a blue door.
Qq
Q is for questions: How are you?
How old are you? And how do you do?
Rr
R is for red. Many things are red.
What can be red? Do you know Fred?
Ss
S is for street. This is my street.
There are a lot of trees in my street.
Tt
T is for Tick and for Tock.
«Tick-tock», says the clock.
Uu
U is for Under, but not for At.
«I`m under the tree», says Pat.
Vv
V is for Five and also in Seven,
It is in Twelve and Eleven.
Ww
W is for Winter when is cold.
But I like winter and I like cold.
Xx
X is Six. Let`s count up to six!
1, 2, 3, 4, 5, 6.
Yy
Y is for Yard where children play.
They play in the yard every day.
Zz
Z is for the Zoo. Let`s go to the Zoo.
I like to go to the Zoo. Andyou?
5. Этап получения новых знаний.
Просмотр видеофрагмента.
6. Этап закрепления нового материала.
Класс делится на команды или по группам.
Учитель:
Let`s play. Look at this ABC and say what letters are missing? (Играет по одному ученику от команды. На доске алфавит без 3 букв, нужно их найти.)
Учитель: Youarewelldone!!! Let`s play again the game «Talking steps». (играют по 3 ученика от команды. На доске любые английские слова, дети по очереди называют слова по буквам.
Pencil
Textbook
Dance
Yellow
Учитель: I see, you know the ABC, but can you count in English?
Под одному человеку от команды считают с 1 до 10, затем с 10 до 1.
Now, we`ll see who the best in Math`s.
Игра «Funny fishing».
На доске из листа плотной бумаги «сделано озеро». В прорези вставлены рыбки из плотной бумаги, с обратной стороны которых написаны простые примеры на сложение и вычитание.
1+5 =… (one and two is… )
7. Физкультминутка.
Let`s play and do some excesses.
Little frog, little frog,
Hop, hop, hop.
Little frog, little frog,
Stop, stop, stop.
8. Рефлексия.
Now look at the blackboard (там наклеены ручки разного цвета: красный (5), зеленый (4), синий (3) и черный (2). Please, choose a pen for your work at the lesson and put it into our big pencil-box. (нарисован на доске)
9. Заключительный этап.
Выставляем отметки, объясняя согласие либо несогласие с поставленными себе отметками.
Thank you for your work today and now, open you record-books and write down your h/w (to learn the new words).