kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект уроку англійської мови "Професії членів моєїродини" 3 клас А.Несвіт

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема уроку:Професії

Мета:

навчальна: презентувати новий граматичний i лексичний матерiал за темою “Професії”, практикувати мовні засоби за темою ”Професії”, формувати навички вживання нових лексичних одиниць, вдосконалювати компетенцii читання, аудiювання й усного монологiчного та діаогічного мовлення;

розвивальна: вчити уважно стежити за презентованою iнформацiсю, ефективно співпрацювати пiд час парної роботи, мотивувати готовнiсть братии участь в iншомовному спiлкуваннi, розвивати рiзнi типи пам'ятi - слухову, зорову, увагу, уяву, учити працювати у парi, логiчно висловлювати думку;

виховна: виховувати умiння концентруватися, слухати iнших, формувати доброзич-

ливу атмосферу в класi. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку англійської мови "Професії членів моєїродини" 3 клас А.Несвіт »

Середньоберезівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Косівської районної ради Івано-Франківської області























Вчитель: Клим’юк Н.І.



2014

Урок №

Клас: 3

Дата: 18.11.2014

Тема уроку:Професії

Мета:

навчальна: презентувати новий граматичний i лексичний матерiал за темою “Професії”, практикувати мовні засоби за темою ”Професії”, формувати навички вживання нових лексичних одиниць, вдосконалювати компетенцii читання, аудiювання й усного монологiчного та діаогічного мовлення;

розвивальна: вчити уважно стежити за презентованою iнформацiсю, ефективно співпрацювати пiд час парної роботи, мотивувати готовнiсть братии участь в iншомовному спiлкуваннi, розвивати рiзнi типи пам'ятi - слухову, зорову, увагу, уяву, учити працювати у парi, логiчно висловлювати думку;

виховна: виховувати умiння концентруватися, слухати iнших, формувати доброзич-

ливу атмосферу в класi.

Обладнання:

Хід уроку

I.Початок уроку

1.Організаційний момент

Good morning! I’m glad to see you again! We have many guests at our lesson.

Let’s greet them. ( Вiрш ”Good morning”). Sit down, please. Get ready for the English lesson. Let’s start our English lesson now.

2.Мовленнєва розминка

And now tell me, please

-What is your name?

-How old are you?

-Where do you live?

-How are you?

-What day is it today?

-What date is it today

(Діти відповідають на питання вчителя, і в якості подарунка отримують одну із наступних літер: p, r, o, f, e, s, s, i, o, n, s.)

T:Who has letter «p»? T:Who has letter «s»?

P1:I have letter «p». P6:I have letter «s»

T:Who has letter «r»? T:Who has letter «i»?

P2:I have letter «r». P7:I have letter «i»

T:Who has letter «o»? T:Who has letter «o»?

P3:I have letter «o». P8:I have letter «o»

T:Who has letter «f»? T:Who has letter «n»?

P4:I have letter «f». P9:I have letter «n»

T:Who has letter «e»? T:Who has letter «s»?

P5:I have letter «e». P10:I have letter «s»

(Діти виходять на середину з літерами і читають слово «professions»)

T:Let`s read and translate,please. Thank you, take your places.

3. Повідомлення теми та мети уроку.

The topic of our lesson is " In the world of professions”.

Today we are going:

  • to speak about professions;

  • to read;

  • to write.

At the end of the lesson you must name the professions, speak about some of the professions, tell what you want to be.

II.Основна частина уроку

1.Введення нової лексики. Робота з презентацією

There are more than 2000 jobs and professions in the world. Some of them enjoy a great popularity in the society, others do not, but they are all very important.

Look at the screen, please. Listen, retell new words and then try to translate them.

A TEACHER A DOCTOR

[ ]вчитеь [ ]лікар

A FARMER A BUS DRIVER

[ ]фермер [ ]водій автобуса

A COOK A BAKER

[ ]кухар [ ]пекар

  • Excellent! Good for you!

Look at the screen, again.Name the professions.

2. Активізація нового лексичного матеріалу.

1)Робота з підручником

Now open your books on page 48 exercise 1. Look at the pictures.

Listen and say (р. 48, ех. 1)

(Tell pupils to look at the pictures. Ask them in the mother tongue if they know what,these people's jobs are.Then read the sentences while pupils listen and read silently.Pupils read the sentences again silently.Write the words on the bоаrd and ask pupils if they can work out the meaning of them: teach, sick, bus, bus driver. Explain the meaning of these words through the pictures, and with the help of translation if necessary.)

teach [ ]вчити

sick [ ]хворий

bus [ ]автобус

(Do choral and individual repetitions of the jobs: teacher, doctor, fаrmеr, bus drivеr.

Talk about the different jobs in the mother tongue.Would any pupils like to do the jobs shown hеrе when they grow up? Оr аrе there other jobs they would like to do?)

2)Робота в зошиті

Let’s write something.Make up sentences (p.23 ex. 1)

Фізкультхвилинка

So, we are very tired. Let`s do the exercises.

Stand up, please!

Учні повторюють фрази та дії декілька раз

Hands up, hands down,

Hands on the hips, sit down.

Stand up, hands to the sides,

Bend left, bend right.

One, two, three, hop!

One, two, tree, stop!

Stand still!

3.Розвиток навичок діалогічного мовлення. Робота в парах.

*Ask and answer (р. 48, ех. 2)

(Pupils read the questions and the answers using the words frоm the text in exercise 1. Then they take turns to ask and аnswеr in the same way using the pattern and the pictures again.

Pupils act out the dialogue in pairs using the job words and the words frоm the bох.

One оr two pairs act out the dialogue, and so on. Repeat with several different pupils.)

What do the doctors do? – They help sick people.

What do … do? – They … .


*а) Listen and say (р. 48, ех. 3)

(Tell pupils to look at the picture. Ask them in the mother tongue if they know what this persolr's job is.Тhеn read the dialogue while pupils listen and read the sentences again silently.Write the words on the board and ask pupils if they can work out the meaning of them: baker, make bread. Explain the meaning of these words through the pidtures, and with the help of translation if it is nесеssаrу. Do сhоrаl and individual repetitions)

b) Make up your dialogues about other jobs

(Stick some pictures of people's professions: teacher, doctor, fаrmеr and taxi driver.

Ask pupils to make up dialogues using the pictures and the patterns.)


*Talk with уоur friend (р. 48, ех. 4)

(Ask pupils to look at the picture. Revise the professions and point to the pictures.

Ask pupils to read the ехаmрlе: thе question and the answer. Pupils read the main words about different professions.Tell them that they аrе going to make up а question and give the answer , about every profession using the pictures and the main information about this profession.)

4.Закріплення вивченого матеріалу

1)Робота в зошиті

Open your copy-books, please. Write down the date.

And now look at the screen again. I have one more task for you. On the screen you can see professions and actions. Your task is to match them. The pictures on the bottom will help you.

Write down your answers in your copy-books, please.

1. a doctor a)teaches pupils

2 .a teacher b)looks after sheep, pigs and hens

3 .a driver c)helps sick people

4. a farmer d)drives cars

5. a cook e)makes cakes

Are you ready? So, let’s check.

1c,2a,3d,4b, 5e.

Good work! Thank you!

*And now one more task for you.Fill in the blanks and match.

2)Відгадування загадок про професії

You know a lot of professions.Listen and say what these people are.

1. I like children very much.I like to read books, to write on the blackboard too.What am I? (a teacher.)

2. I like children very much, but I do not like to write on the blackboard.I go to the hospital every day.What am I? (a doctor.)

3. I like cars and buses.I like to travel very much.I can drive a car,

a bus or a tram too.What am I?(a driver)

4. I like flowers and trees.Every day I go to the garden and water flowers there.What am I?(a gardener)

- You are very good pupils.And now tell me,please,what other professions do you know?

3)Розвиток навичок монологічного мовлення

It`s very interesting to know about your fathers and mothers. Use card 1 and tell us about the members of your families.

(учні використовують зразок картки №1 і говорять про членів своїх родин)

Card 1

I have got a father. He is …. (років) He is a …..(професія)

He works ….(місце) He ….(що робить)

I have got a mother. She is …. (років) She is a …..(професія)

She works ….(місце) She ….(що робить)

III.Кінець уроку

1.Підсумок уроку

At the end of our lesson I want you to tell us what you want to be. Our screen will help you.

Thank you! You have worked a lot.

2.Оцінювання

We have done much work today.I must say your are good pupils.Your marks are…

3.Домашнє завдання

Open your day-books and write down your home task. Read (р. 48, ех. 1)

Activity bank: Describe your parents' professions. Draw оr stick pictures.

You have to learn new words and make up a story about your family and tell what your parents are.

The lesson is over.Good-bye.





BUS DRIVER

TEACHER

DOCTOR

FARMER

COOK


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Конспект уроку англійської мови "Професії членів моєїродини" 3 клас А.Несвіт

Автор: Клим'юк Наталія Іванівна

Дата: 12.02.2015

Номер свидетельства: 172186


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства