kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему:«Unit 9 Education Step 2. My first day at school"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ма?саты :

  1. Білу: м?тінді о?и отырып т?сінігін айту, реттік сан есімдерді айта білу;
  2. Т?сіну: с?ра? ?ойып, о?ан жауап беру, бірлесіп о?ып,ты?дай білу да?дыларын;
  3. ?олдану: бірлескен о?у ар?ылы жа?а с?здерді ?олданып с?йлем ??ру;
  4. Жина?тау: «My first day at school» (суреттерді пайдаланып) коллажын жасайды.

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«конспект урока на тему:«Unit 9 Education Step 2. My first day at school"»



Сынып : 6 «Ә»

Пәні: ағылшын тілі

каб № 306

мектеп № 273

уақыты : 28.04.2016

4-сабақ, сағат 16.35

мұғалімі : Наурызалиева Дәмегүл


Тақырыбы: Unit 9 Education

Step 2. My first day at school




Мақсаты :





  1. Білу: мәтінді оқи отырып түсінігін айту, реттік сан есімдерді айта білу;

  2. Түсіну: сұрақ қойып, оған жауап беру, бірлесіп оқып,тыңдай білу дағдыларын;

  3. Қолдану: бірлескен оқу арқылы жаңа сөздерді қолданып сөйлем құру;

  4. Жинақтау: «My first day at school» (суреттерді пайдаланып) коллажын жасайды.


Қолданылатын модульдер:

«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту мен оқуда ақпараттық –коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».


Әдіс-тәсілдер:


«Топқа бөлу», «Сиқырлы айна», «Ыстық орындық», «Құрастыр және айт».

Сабақ кезеңдері

Кезеңнің мазмұны

Ресурстар

Кіріспе

8 минут




  1. Топқа бөлу(реттік сандар арқылы)

first,second,third,fourth,fifth etc.


  1. Тіл ұстарту жаттығуын жасату


1st group

29 February- the twenty-ninth of February

15 July – the fifteenth of July

16 December – the sixteenth of December (Independence day)


2nd group

23 April- the twenty third of April

30 June – the thirtieth of June

25 September – the twenty fifth of September

Anniversary of


3rd group

12 November – the twelfth of November

31 March – the thirty first of March

22 May –the twenty second of May


  1. Үй тапсырмасын тексеру «My school day» әңгіме жазып келгендерін оқытады.





  1. жаңа сөздермен таныстыру

wake, buy, ring, drink, leave, spend





Интерактивті тақта,парақшалар


Негізгі бөлім


30 минут

Сын тұрғысынан ойлау арқылы сұрақтарға жауап алынады. Exercise 2 p 64

When did you first go to school?

Who did you go with?

What did you wear?

What do you remember about it?

Үш топқа мәтін беріліп,өзара түсінік айтқызылады.

Бір бір оқушыдан үш партаға айтып береді.

«Сиқырлы айна» әдісі арқылы түсінік айтады.

Мұғалім соңынан сұрақтар қоя отырып мәтінді қаншалықты түсінгендігін тексереді.

Who …

- hated school? - Lara

- bought flowers? - Bill’s mother

- didn’t like the food? - Lara

- played a lot? - Paul

- wrote about best friends? - Lara

- studied in a small school? – Paul

- got up early? - Bill

- had family in the same class? – Paul

Сергіту сәті жасалады.


Әр топ суреттер арқылы «My first day at school» коллажын жасайды.









Интерактивті тақта,

оқулық, мектеп тақырыбына арналған суреттер




Қорытынды

7 минут


«Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды, шарты түсіндіріледі.

- When did you start school?

- Who was your first teacher?

- Who did you sit with?

- When did you leave that school?

- Did you like your school?



Интерактивті тақтада жылдар санмен беріледі соны айтқыздырады.

Мыс:

1527

1705

2006

2004

Үйге тапсырма беріліп, түсіндіріледі. Exercise 9 p 66

Оқушыларды бағалайды










Интерактивті тақта

Application:

Can correctly pronounce the new words


End

25-45

Drawing : children draw and colour the bus.



Additional information

Differentiation – how do you plan to give more support? How do you plan to challenge the more able learners?

Assessment – how are you planning to check learners’ learning?

Cross-curricular links Health and safety check ICT links

Values links

More support can be given by watching video about«The red bus»

*During the lesson to control and noting which learners can remember many words, some words, a few and hardly any.

* Monitoring learners how they can sound.

*Kazakh, art, drawing.

Reflection

Where the lesson objectives/ learning objectives realistic?


What did the learners learn today?


What was the learning atmosphere like?


Did my planned differentiation work well?


Did I stick to timings? What changes did I make from my plan and why?

Use the space below to reflect on your lesson. Answer the most relevant questions from the box on the left about your lesson.













Summary evaluation

What two things went really well (consider both teaching and learning)?

1:

2:


What two things would have improved the lesson (consider both teaching and learning)?

1:

2:


What have I learned from this lesson about the class or individuals that will inform my text lesson?







first second third



fourth first second



third fourth fifth



first second third

fourth fifth

























































LESSON: Unit 9 Education

Step 2. My first day at school

School: # 273

Date: 28.04.2016

Teacher name: Nauryzalieva Damegul,


CLASS: 1

Number present:

absent:

Learning objectives(s) that this lesson is contributing







- recognize with support simple greetings;

- begin to recognize the sounds of phonemes and phoneme blends;

- recognize short instructions for basic classroom routines spoken slowly and distinctly;

- recognize basic intonation distinguishing questions from statements;

S5:produce words in response to prompts;

S3: pronounce basic words and expressions intelligibly.

Lesson objectives

All the pupils will be able to say simple greetings and everyday classroom words;

The large of the pupils will be able to speak slowly and distinctly sound the phonemes


The some of the pupils will be able to distinguish questions from statements and produce words in response to prompts.


Level


Knowledge -

Comprehension



Application






Success Criteria



can correctly pronounce key words

can recognize the sounds of phonemes and phoneme blends;

can recognize basic intonation distinguishing questions from statements


can recognize short instructions for basic classroom routines spoken slowly and distinctly.

can produce words in response to prompts.

Previous learning

Learners will have to speak about the places of the things.

Plan

Planned timings:

Planned activities (replace the notes below with your planned activities)

Resources

Start

0-5minutes









5-15min



Teacher brings the toy of a red bus to the lesson and asks the class.





  • What is this? This is a bus

  • What colour is it? It is red.

  • Is it big? Yes it is.


Teacher asks what do learners think what are they going to speak about? Today we are going to speak about the big red bus.

∙ Phonetic drill: Big red bus, a big red bus,

Mini, mini, mini and a big red bus.

Teacher reads the rhyme then learners repeat after teacher. Teacher with the listeners translate it. Each listener repeats the rhyme.


Teacher introduces with the new words: a bus-автобус,

a big red bus-үлкен қызыл автобус, a double-decker- екі қабатты,

a single decker bus- бір қабатты, a car- көлік and a bike-велосипед.

Flashcards with words: a bus, a red bus, a double-decker bus, a single decker bus, a car and a bike.



Middle


15 – 20



20-25













Then the learners read the new words after the teacher.

a bus-автобус

a big red bus- үлкен қызыл автобус

a double-decker bus - екі қабатты автобус

a single decker bus- бір қабатты автобус

a car- көлік

a bike-велосипед



Match the words with the pictures:


a car

a single bus

a bike

a double-decker bus


a big red bus











Interactive board

















Success Criteria

Knowledge -Comprehension


Descriptors:


Application:

Can correctly pronounce the new words


End

25-45

Drawing : children draw and colour the bus.



Additional information

Differentiation – how do you plan to give more support? How do you plan to challenge the more able learners?

Assessment – how are you planning to check learners’ learning?

Cross-curricular links Health and safety check ICT links

Values links

More support can be given by watching video about«The red bus»

*During the lesson to control and noting which learners can remember many words, some words, a few and hardly any.

* Monitoring learners how they can sound.

*Kazakh, art, drawing.

Reflection

Where the lesson objectives/ learning objectives realistic?


What did the learners learn today?


What was the learning atmosphere like?


Did my planned differentiation work well?


Did I stick to timings? What changes did I make from my plan and why?

Use the space below to reflect on your lesson. Answer the most relevant questions from the box on the left about your lesson.













Summary evaluation

What two things went really well (consider both teaching and learning)?

1:

2:


What two things would have improved the lesson (consider both teaching and learning)?

1:

2:


What have I learned from this lesson about the class or individuals that will inform my text lesson?































































a single bus

a double-decker bus

a car

a bike

- a single bus

a double-decker bus

a car

a bike

- a single bus

a double-decker bus

a car

a bike

- a single bus

a double-decker bus

a car

a bike





































S


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
конспект урока на тему:«Unit 9 Education Step 2. My first day at school"

Автор: Наурызалиева Дамегуль

Дата: 23.05.2016

Номер свидетельства: 329751


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства