Конспект урока английского языка по теме : «Профессия моей мечты» в 4-м классе.
Тип урока: урок обобщения знаний по теме «Профессии»
Цели урока:
Учебные: развитие навыков монологической и диалогической речи,
расширение и систематизация лексического запаса, развитие умения понимать иноязычную речь и реагировать на нее. Развивающие: расширение кругозора, развитие памяти и сообразительности.
Воспитательные: создание условий для формирования способности к
критическому мышлению и атмосферы психологического комфорта,
воспитание уважительного отношения к людям разных профессий.
УУД: воспринимают понимают на слух речь учителя по ведению урока;
- понимают на слух связные высказывания учителя, построенные на знакомом материале и\или содержащие некоторые незнакомые слова;
- понимают на слух выказывания одноклассников;
- учатся вести диалог-расспрос, диалог этикетного характера, диалог-обмен мнениями, диалог-побуждение к действию и развивают умения диалогического общения;
-выражать собственное мнение по поводу прочитанного;
Ход урока:
1. Орг.момент. Рапорт дежурного.
- Good morning, children! I am glad to see you!
-Who is on duty today? What date is it today? What day of the week is it today?
2. Сообщение темы и целей урока.
- Look at the blackboard, please.
- What shall we speak about today?
(На доске вывешены картинки по теме «Профессии»)
Pupils: Professions.
- You are right. Today we speak about professions.
3.Фонетическая разминка.
4. Работа над темой урока.
1. Активизация изученной лексики в речи учащихся.
А) Игра «Who is the last?»
- I think you know a lot of professions .Lets play the game «Who is the last?». Call professions, please. The winner is a person who calls a professions the last.
Б) - Look at the blackboard, please. Read the sentences. Answer my question: Who Works in a hospital and helps people? ….
Works in a hospital and helps people - a doctor
Works in a school - a teacher
Flies a plane - a pilot
Acts in plays and films – an actor/ actress
Sings and plays music - a singer
Teach little children – a teacher
- Thank you! And now work in pairs. Complete the following sentences, please
Interesting professions are …
Important professions are …
Dangerous professions are …
- There are many interesting professions in the world. What profession do you like? What do you like to do? What do you want to be? Why? ( I like to use a computer. I want to be a computer programmer. It’s interesting!
I like to help people. I want to be a doctor. It’s important!
I like to defend people. I want to be a military man. It’s great)
2. Тренировка навыков аудирования и чтения диалогов.
- Lets listen the dialogue and try to understand it.
Kate, do you want to be a teacher?
No, I don’t. I don’t want to be a teacher.
What do you want to be?
I want to be a doctor. Do you want to be a driver , Tom?
Yes, I do. I want to be a driver.
Read the sentences and translate. Translate from Russian into English.
Now work in pairs. Transform the dialogues, make up your own dialogue.
In 5 minutes we shall listen to your dialogues.
Итог урока.
- Your hometask is learn this dialogues by heart. Our lesson is coming to the end. You worked very hard. Thank you for your work. Good bye.