Использование технологии проектной деятельности и системы интерактивного тестирования VOTUM в развитии иноязычной коммуникативной компетенции
Использование технологии проектной деятельности и системы интерактивного тестирования VOTUM в развитии иноязычной коммуникативной компетенции
Данная методическая разработка представляет собой итоговый урок по теме "Англоговорящие страны", в ходе которого дети вовлечены в разные виды деятельности. Учащиеся в группе работают над созданием презентации страны с помощью фломастеров, клея и раздаточного материала, приготовленного заранее. Кроме представления англоговорящей страны дети отрабатывают навыки использования интерактивной системы VOTUM, предназначенной для тестирования или голосования.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Использование технологии проектной деятельности и системы интерактивного тестирования VOTUM в развитии иноязычной коммуникативной компетенции»
Открытый урок в 7 классе по теме
«Англоговорящие страны»
Тип урока: Урок совершенствования речевых навыков
Цели урока:
Коммуникативная: Совершенствование речевых умений говорения по теме «Англо-говорящие страны» до уровня подготовленного монологического высказывания
Воспитательная: Формирование интереса к культуре англо-говорящих стран, развитие умения работать в группе, умения слушать других, уважать их точку зрения.
Развивающая: Развивать внимание, память, логическое мышление, систематизировать информацию
Образовательная: расширять знания учащихся в области страноведения
Задачи урока:
обучать учащихся говорению до уровня подготовленного монологического высказывания;
обеспечить языковую практику по теме «Англоговорящие страны»;
способствовать развитию способности у учащихся к поиску нужной информации;
обучать учащихся правильно оценивать и воспринимать речь одноклассников, объективно оценивать высказывания одноклассников;
развивать навыки работы с современными ИКТ (система VOTUM).
Форма организации деятельности учащихся: Фронтальная, групповая.
Ход урока:
Организационный момент.
Hello, children! I’m glad to see you today. I hope you are fine. What day is it today?Who is absent? (5 minutes)
Let’s watch a video. While watching it you will guess what the topic of our lesson is.
(The children watch a short film about English speaking countries).
Well, are you ready to tell me the topic of the lesson? (The children say the topic “English Speaking Countries”).
Повторение изученного материала.
Повторение названий стран и их описание.
- OK, children, I have a short quiz for you. I will describe the country and you will guess it. (5-7 minutes)
This country is not big. It looks like Italy upside down. (New Zealand)
This country is big. The official emblem of the country is the maple leaf. (Canada)
The country I’m speaking about is small. It’s famous for the Buckingham Palace and the Tower. (The UK)
This country is one of the most powerful and advanced countries in the world. (The USA)
This country is sometimes called the Lucky country. The aborigines live there. (Australia)
Презентация страны.
- Very well! You will be divided into 5 groups. In your group you will make a presentation of the country. But you don’t know what country you will present. For that you will take a sheet of paper where the name of the country will be written. You can use the information about the country on the sheets. You should also use felt-tip pens to make some drawings. You will have 15 minutes to do this task. Remember that your presentations must be beautiful, interesting and correct.
- Look at the list of the criteria: 1) correct grammar, 2) correct information, 3) neatness and accuracy. Start working now. (15 minutes)
(Children are given sheets of paper with the information about countries. They cut out the name of the country, its flag, its capital, places of interest, animals and its language. They make up sentences using this information, felt-tip pens and glue sticks).
- So, children, your time is up. Let’s listen to your presentations. Now each group will present the country. Group 1 will be the first.(10 minutes)
Thank you for your work, children! It was very interesting to listen to you. We have revised the most important facts about the countries.
Тест по теме «Англоговорящие страны».
Now I’d like you to take a test. Each of you will take a remote control to register and send answers. Let’s do it. You will have to answer only 5 questions but be very attentive you will get a “5” if you answer all these 5 questions correctly (see Appendix 1). The children do the test and get marks for it.
Подведениеитогов. Рефлексия.
- Our lesson is coming to an end and I hope it was useful for you: we have done a lot of different activities and I want to know your opinion about the lesson now. If you think the lesson was interesting, show a happy smile, if you think the lesson was useless and dull, show a sad smile. I shall count.
Домашнее задание.
Thank you for your work at the lesson, children! At home write 7-8 sentences about the country you would like to visit and why.