kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Интернет-конспект урока по теме «Здоровая пища»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цель урока: развитие навыков диалогической и     монологической речи

                             Задачи урока:           

            1.учить работать ON-LINE;       

        2.учить нахождению нужной информации в Интернете;

          3.расширить лексический запас и сформировать навык чтения,

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Интернет-конспект урока по теме «Здоровая пища»»

Интернет-конспект урока по теме «Здоровая пища»

Интернет-конспект урока по теме «Здоровая пища»

Цель урока : развитие навыков диалогической и монологической речи   Задачи урока:   1.учить работать ON-LINE ;  2.учить нахождению нужной информации в Интернете;   3.расширить лексический запас и сформировать навык чтения ,  письма и использования в речи лексических единиц по теме;  4.совершенствовать навыки диалогической и монологической  речи;  5.формировать устойчивую мотивацию иноязычной деятельности;  6.развивать умение работать в сотрудничестве и самостоятельно .

Цель урока : развитие навыков диалогической и монологической речи

Задачи урока:

1.учить работать ON-LINE ;

2.учить нахождению нужной информации в Интернете;

3.расширить лексический запас и сформировать навык чтения ,

письма и использования в речи лексических единиц по теме;

4.совершенствовать навыки диалогической и монологической

речи;

5.формировать устойчивую мотивацию иноязычной деятельности;

6.развивать умение работать в сотрудничестве и самостоятельно .

Оборудование урока:  мультимедийная тематическая презентация,  компьютеры, наушники

Оборудование урока:

мультимедийная тематическая презентация,

компьютеры, наушники

1. Ход урока   Сообщение темы и цели урока. Погружение в атмосферу языка:  а)открываем сайт :  http://www.languageguide.org b) переходим на ссылку  Fruit and Vegetables http://www.languageguide.org/english/vocabulary/fruits/  / слушаем и читаем слова по теме/  с)викторина  http://www.ego4u.com/en/chill-out/games/food-quiz

1. Ход урока

Сообщение темы и цели урока. Погружение в атмосферу языка:

а)открываем сайт : http://www.languageguide.org

b) переходим на ссылку

Fruit and Vegetables

http://www.languageguide.org/english/vocabulary/fruits/

/ слушаем и читаем слова по теме/

с)викторина

http://www.ego4u.com/en/chill-out/games/food-quiz

2.  What do you like to eat?

2. What do you like to eat?

  • What is your favourite food?
  • Is it good for your healthy?
  • Have you a sweet tooth?
  • Is fruit good for your healthy? For your teeth?
  • Do you drink juice?
  • Is sugar bad for your healthy?
  • Do you eat vegetable every day?
  • Do you have breakfast every day?
  • Do you eat fresh fruit and vegetables once a day?
  • Do you eat cakes and sweets three times a day?
3.Работа ON-LINE Парная работа . ребята составляют собственные диалоги   а )  заходим на сайт : http://www.ego4u.com  b )  переходим на ссылку : Chat with Egon ; http://www.ego4u.com/en/chill-out/chat/egon-bot    c ) “ беседуем ” с дракончиком по имени  Egon  , печатаем  свои вопросы о еде и продуктах питания,  дракончик автоматически “ отвечает ” на них .  d )читаем вопросы и ответы ;

3.Работа ON-LINE

Парная работа . ребята составляют собственные диалоги

а ) заходим на сайт : http://www.ego4u.com

b ) переходим на ссылку : Chat with Egon ;

http://www.ego4u.com/en/chill-out/chat/egon-bot

c ) “ беседуем ” с дракончиком по имени

Egon ,

печатаем

свои вопросы о еде и продуктах питания, дракончик автоматически “ отвечает ” на них .

d )читаем вопросы и ответы ;

3a. Читаем вопросы и даём ответы   Sweet tooth  British have a sweet tooth. That means they like eating sweet things like puddings and pies, jams, biscuits and buns, cakes and rolls.  For the British, any time is eat-a-sweet time: tea-break at work, break at school, watching TV at home, on a car journey , in the cinema or theatre. During holidays like Christmas and Easter, and on special days like Mother's Day and Valentine's Day they eat even more sweet things. Answer the following questions: What do the words

3a. Читаем вопросы и даём ответы Sweet tooth

British have a sweet tooth. That means they like eating sweet things like puddings and pies, jams, biscuits and buns, cakes and rolls.

For the British, any time is eat-a-sweet time: tea-break at work, break at school, watching TV at home, on a car journey , in the cinema or theatre. During holidays like Christmas and Easter, and on special days like Mother's Day and Valentine's Day they eat even more sweet things.

Answer the following questions:

  • What do the words "the British have a sweet tooth" mean?
  • What kinds of sweet things do you know of?
  • What sweet things do you like?
  • When do the British eat cakes, biscuits etc?
  • Are sweet things good for children's health? Why?

1. 

2.

3.

4.

5.

4 .Минутка релаксации.  Sing “ When I dance”   I eat fruit and no cakes Dance, dance, dance. I love milk with cornflakes Dance, dance, dance When I dance.  I eat carrots , fish and chips. Dance , dance, dance. When I dance I move my hips.  Dance, dance, dance, When I dance.  I drink juice, milk, and tea Dance, dance, dance And the hot dog are bad for me  dance, dance , dance, When I dance.

4 .Минутка релаксации. Sing “ When I dance”

I eat fruit and no cakes

Dance, dance, dance.

I love milk with cornflakes

Dance, dance, dance

When I dance.

I eat carrots , fish and chips.

Dance , dance, dance.

When I dance I move my hips.

Dance, dance, dance,

When I dance.

I drink juice, milk, and tea

Dance, dance, dance

And the hot dog are bad for me

dance, dance , dance,

When I dance.

Meat – helps you have a strong and healthy body by providing protein. Dairy – builds strong teeth and bones by providing calcium.  Fruits and Vegetables – help you have healthy gums, good eyesight by providing vitamins A and C Bread and cereal – gives you energy by providing protein, iron, and several B vitamins. Fats and sugars – fast sources of energy.
  • Meat – helps you have a strong and healthy body by providing protein.
  • Dairy – builds strong teeth and bones by providing calcium.
  • Fruits and Vegetables – help you have healthy gums, good eyesight by providing vitamins A and C
  • Bread and cereal – gives you energy by providing protein, iron, and several B vitamins.
  • Fats and sugars – fast sources of energy.
5 . Read the pieces of information and decide which are myths and which are scientific facts.   http://grushen-irina.narod.ru/p7aa1.html

5 . Read the pieces of information and decide which are myths and which are scientific facts.

http://grushen-irina.narod.ru/p7aa1.html

Маке your HEALTHY-FOOD PYRAMID

Маке your HEALTHY-FOOD PYRAMID

Маке your HEALTHY-FOOD PYRAMID ham Apple pie, cake, eggs, rice, beef, bun, oil, pizza, cheese, chicken, cheeseburger, hamburger, salad, soup, sandwich, cornflakes, porridge, brown bread, white bread, butter, pudding, bun,, pies, bacon, snack. cereal,   Berries, plum, bananas, cucumbers, juice, apple, coffee, water, mineral water, milk, yogurt, coke, juice, tomato, tea, sweets, ice-cream, jam, jelly, sugar, salt, milk shake, hot chocolate.

Маке your HEALTHY-FOOD PYRAMID

ham

Apple pie, cake, eggs, rice, beef, bun, oil, pizza, cheese, chicken, cheeseburger, hamburger, salad, soup, sandwich, cornflakes, porridge, brown bread, white bread, butter, pudding, bun,, pies, bacon, snack. cereal,

Berries, plum, bananas, cucumbers, juice, apple, coffee, water, mineral water, milk, yogurt, coke, juice, tomato, tea, sweets, ice-cream, jam, jelly, sugar, salt, milk shake, hot chocolate.

1.Too little food makes you thin. 2.Too much food makes you fat. 3.The wrong food makes you ill. 4.The right food makes you well. 5.Too many sweets are bad for you especially for your teeth.
  • 1.Too little food makes you thin.
  • 2.Too much food makes you fat.
  • 3.The wrong food makes you ill.
  • 4.The right food makes you well.
  • 5.Too many sweets are bad for you especially for your teeth.

1

10.Подведение итогов работы, выставление оценок Well, students. Thank you for your work. It's well done. Now you know  much about healthy food. You know the difference  between good and bad food. And there a list of instruction for you.

10.Подведение итогов работы, выставление оценок

Well, students. Thank you for your work.

It's well done. Now you know much about healthy food. You know the difference between good and bad food. And there a list of instruction for you.

http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://img0.liveinternet.ru http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://www.popovm.ru http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://www.foodclub.ru http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://azbukavkusa.ru http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://wallpaper.zoda.ru http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://jungle.proua.com
  • http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://img0.liveinternet.ru
  • http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://www.popovm.ru
  • http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://www.foodclub.ru
  • http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://azbukavkusa.ru
  • http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://wallpaper.zoda.ru
  • http://www.google.ru/imgres?imgurl=http://jungle.proua.com


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Интернет-конспект урока по теме «Здоровая пища»

Автор: Бурма Евгения Александровна

Дата: 29.06.2019

Номер свидетельства: 516219


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства