Сыныбы 9 | Күні, пәні: 11.10.14 |
Тақырыбы | «Hobby» «Сүйікті іс» |
Мақсаты | «Сүйікті іс» тақырыбы бойынша білімді меңгерту. |
Күтілетін нәтиже | А. Сүйікті ісі туралы түсінеді, қысқаша айта алады,сипаттайды |
В.Жаңа сөздерді кірістіріп, сөйлемдер құрайды.. |
С. Диолгтар құрастырады талдайды, талқылайды. |
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Таныстырылым «Hobby» «Сүйікті іс». АКТ мүмкіндіктері т.б |
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе Мұғалім:Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды сабаққа дайындау. Кеспе қағаздар арқылы топқа бөлу. | 2 мин. | Психологиялық ахуал Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып қалдерін , көңіл күйлерін сұрау.Бір-бірлеріне қандай тілек айтар едіңдер деп тілек айтуға бағыттау арқылы көңіл-күйлерін көтеріп сабаққа бағыттау. | Мұғаліммен амандасады.Бір-бірімен тілек айту арқылы қарым-қатынасқа түседі. Кеспе қағаздар арқылы топқа бөлінеді. |
ТұсаТұсаукесер Өтілген сабақты бекіту. Өтілген тақырып «Бос уақыт» «Сұрақ-жауап» алынады. Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін тексеру. «Миға шабуыл» Мақсаты: Оқушылардың хобби туралы түсініктерін анықтау. түО | 10 мин. | Answer the questions . What do young people do in their leisure time ? What do you like doing in your free time? Slide1 Do you have same hobbies? What is hobby? | Оқушылар бір-бірімен бос уақыт туралы пікір алмасады. I like reading a book, going to the library, listening to music, playing computer games.etc. (жеке, жұптық жұмыс жүргізіледі). Оқушылар хобби туралы ассоцияция құрады. Бағалау үшін бағдаршам түстерін пайдаланады. |
Негізгі бөлім Сыни тұрғыдан ойлау «Диалогтық оқыту» түрткі сұрақтар әдісін қолдану. Мақсаты: Тілін, сөздік қорын дамыту. Жаңа тақырып бойынша берілген ақпаратты топтарда талқылау. Мақсаты:Алынған мәліметті саралау, жинақтау. Венн диаграммасы қолданылады. Мақсаты: Сыни тұрғыдан ойлау арқылы салыстыру. «Сәйкестендіру» Мақсаты: талдау жасай білу, түсіне, салыстыра білу. Жаңа грамматикалық тақырып:Participle I (АКТ қолдану) | 5 мин. 10 мин. 15мин. | Мұғалім оқушылардың әңгіме-дебат құруына бағыт-бағдар береді. Мұғалім бақылайды, қатесін түзейді. Мұғалім тарапынан топты бағалау түрі жүріп отырады. Мұғалім слайд арқылы оқушыларға тапсырма береді. Хобби тақырыбына сәйкестендіру әдісінде жаттығу беріледі. Мұғалім слайд –кесте арқылы есімшенің жасалу жолдарын түсіндіреді. А,Б,С деңгейінде жаттығулар береді. Табыс крийтерилері арқылы бағалайды. | Оқушылар хобби түрлері туралы диалог құрып, әңгімелеседі. Берілген ақпарат бойынша топтар жұптасып бір-біріне түсіндіреді постер қорғап, талқыға салады 2 жұлдыз, 1 ұсыныс айтады Олар 2 елдің хоббиларының ұқсас жақтарын табады. Оқушылар сәйкестікті табады. Жауаптары арқылы өзара бағалайды. Өз деңгейлеріндегі тапсырмаларды жеке орындайды. |
Қорытынды Үйге тапсырма «Эссе» стратегиясы. Мақсаты: Тақырыпқа сай оқушыларды өз бетімен жеке жұмыс жасауға, өз ойларын қорытуға және жинақтауға дағдыландыру. | 1 мин. | Формативтік бағалауды сабақ бойы жүргізу. Жиынтық баға шығару. | Оқушылар бүгінгі сабақтан не алғандарына кесте бойынша қорытынды жасайды. Өзін-өзі бағалау. |
Сабақтың талдауы | Сабағымның кіріспе бөлімінде оқушылар бір-біріне «A good wish» жақсы тілектер айтып, түрлі-түсті стикерлер арқылы топқа бөлінді. Жоғары сынып болғандықтан топқа бөлінуде қиындықтар кездескен жоқ. Сабақтың тұсаукесер бөлімінде «10 сұрақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексердім. Бұл бөлімде сұраққа жауап бере алмаған А деңгейлі оқушымнан қайта бағыттау сұрағынан кейін жауап алдым. Осы бөлімде жаңа тақырып бастамас бұрын бастапқы білімдерін тексеріп, сыни ойлауға итермелеу мақсатында «Миға шабуыл» әдісін пайдаландым. Олар хобби туралы не білетіндерін интербелсенді тақтада «Ассоциация» құрды. Ассоциацияда кейбір сөздерді оқушылар қатемен жазды,себебі оларға ол сөздер таныс емес еді. Таныс емес сөздермен сөздік жұмысы жүргізілу барысында қателіктер түзетілді. Негізгі бөлім. Жаңа тақырып бойынша таныстырылым дайындап, хобби түрлерімен танысқаннан кейін, жаңа мәтінді мен оқушыларға өздері оқып, түсінуіне уақыт беріп, постер қорғауға тапсырма бердім. Бұл тапсырма барысында С деңгейлі оқушылардың көшбасшылығын байқадым, олар басқа А деңгейлі оқушыларға түсіндіріп жатқанына куә болдым. Постер екі топта да сәтті қорғалды. Бірінші топ «Hobby in Great Britain», екінші топ «Hobby in Kazakhstan». Топ мүшелері 2 жұлдыз, 1 ұсынысты қазақ тілінде айтуы менің кемшілігім болды, бұл кемшіліктерді жою жолында болашақта жұмыстанамын. Келесі тапсырма жаңа сөздерді қолданып, оқушыларға жаңа тақырып бойынша диалог құрастыру болды. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қою арқылы сүйікті хобби түрлерін анықтап, оны неліктен ұнататындарын айтып, зерттеушілік әңгіме жүргізілді. Әңгіме жұпта, топта жүргізіліп, семантикалық карта толтырылды. Содан кейін оқушыларға жаттығу берілді, жаттығуда олар хобби түрлерін анықтап, сәйкестендірді. Диалог әдісі сәтті өтті. Келесі жұмыс түрі грамматикалық тапсырма есімшені интербелсенді тақтада кестемен түсіндіру болды. Осы шақтағы есімшенің түрлеріне олар мысалдар келтіріп, жаттығулар орындады. Кейбір оқушылар бұл тапсырманы меңгеріп кете алмады, бұл оқушылармен келесі сабақтарымда жұмыстанамын, өйткені бұл тақырып екі сағатқа бөлінген. Сабағымның қорытынды бөлімінде балалар не үйренгендері туралы рефлексия жасап, бағалаудың формативті түрлері өзін-өзі, өзара бағалау және табыс критерийлері арқылы бағалады. Кейбір оқушылардың бағалау парақтарын толтыруда уақыт тапшы болуы себебінен үйден толтыруға бердім. Бүгінгі сабаққа әсерлерін сұрағанымда олар бағдаршамның жасыл түсін көрсетіп, яғни сабаққа көңілдері толғанын білдірді. Үйге тапсырмаға «Эссе жазу» және есімше түрлерін қолдану арқылы сөйлем құрау берілді. |
Сабақ бойынша өзгертулер | Ассоциация әдісін сабағымның жоспарында флипчартпен белгілеу болса, сабақ үрдісінде интербелсенді тақтада да бұл жұмыс жүргізілді. Жоспарлауда мен хобби түрлерін мәтін бойынша постер қорғауды жоспарласам сабақ үрдісінде сыни ойлауға итермелелеуде, хоббидің ағылшын және қазақ түрлерін салыстыруды жүргіздім. |