МАКЕЕВСКАЯ ОШ I – III СТУПЕНЕЙ № 11
Бинарный урок:
английский язык и изобразительное искусство
во 2 классе по теме
« Цвета »
Подготовила учитель
английского языка
Величко Людмила Васильевна
2016 год
Тема урока: Повторение. Цвета.
Цель урока: обобщить и систематизировать знания учащихся по теме "Цвета".
Задачи урока:
Развивать познавательный интерес, память, внимание, чувство языка, творческие способности учеников.
Используемое оборудование: компьютер, карточки с заданиями (НО-1), (НО-2), (НО-3), постер «Времена года», радуга (на доске), разноцветные карандаши, карточки для игры (НО-4), бумага; карточки для домашнего задания (НО-5), (HO-6), музыкальная физкультминутка, дидактический материал, смайлики.
ХОД УРОКА
I. Подготовка к восприятию иноязычной речи.
1. Приветствие. Введение в иноязычную атмосферу.
Учитель: Good morning, dear girls and boys!
Учащиеся: (все вместе) Good morning, Good morning,
Good morning to you,
Good morning, Good morning,
We are glad to see you!
Учитель: I am glad to see you, too! Sit down, please. How are you?
Учащиеся: We are fine, thank you.
- 1 -
Учитель: I’m OK too. Who is on duty today? Who is absent today? What day of the week is it today?
Take your coloured pencils and colour stars.
Star № 6 is green. Star № 9 is brown. Star № 5 is black.
Star № 1 is red. Star № 7 is yellow. Star № 11 is orange.
Star № 8 is white. Star № 4 is blue. Star № 2 is grey.
Star № 12 is pink. Star № 3 is purple. Star № 10 is violet.
HO-1
2. Сообщение темы и цели урока.
T: Look at your pictures. Today we’re going to speak about colours.
3. Фонетическая разминка.
T: Let’s sing a song. Sing a rainbow
Red and yellow
And pink and green.
Purple and orange and blue.
I can sing a rainbow,
Sing a rainbow,
Sing a rainbow too.
- 2 -
II. Основная часть урока.
1. Разучивание стихотворения.
T: Let’s learn a poem:
Spring is green,
Summer is bright,
Autumn is yellow,
Winter is white.
Обращаем внимание на постер «Времена года» на доске.
Используем приёмы повторения за учителем, повторения по очереди, декламирование по строчкам, группами, парами.
- 3 -
2. Тренировка чтения.
T: Read and colour the picture.
HO – 2:
Прочитай словосочетания. Раскрась рисунок. 1) green grass; 4) a grey mouse; 7) an orange tree; 2) a brown dog; 5) a red cat; 8) a pink flower; 3) the blue sky; 6) the yellow sun; 9) a green house. |
T: What season is it?
Музыкальная физкультминутка
- 4 -
3. Тренировка чтения и письма.
T: Read and complete the sentences.
HO – 3:
Дополни предложения. 1) Yellow and blue make ____________________________________ . 2) Red and blue make ______________________________________ . 3) Red and yellow make _____________________________________. 4) Black and white make ____________________________________ . 5) Red and white make ______________________________________ . |
4. Разминка.
Игра «Follow The Instructions».
T: Take a card with a number, read the instruction and follow it.
HO – 4:
1. Find a blue pencil. |
2. Jump like a frog. |
3. Write the word “white” on the blackboard. |
4. Draw a fish. |
5. Put your pencil on the chair. |
6. Find a black pencil. |
7. Jump like a hare. |
8. Write the word “black” on the blackboard. |
9. Draw the sun. |
10. Put your pencil under the chair. |
11. Find a brown pencil. |
12. Sit still. |
13. Write the word “brown”. |
14. Draw the moon. |
15. Put your pencil in front of the chair. |
16. Find a yellow pencil. |
17. Go to the blackboard. |
18. Write the word “yellow”. |
19. Draw the star. |
20. Put your pencil behind the chair. |
21. Find a red pencil. |
22. Go to the door. |
23. Write the word “green”. |
24. Draw the triangle. |
25. Put your pencil between the tables. |
26. Find a green pencil. |
27. Go to the window. |
28.Write the word “grey”. |
29. Draw a square. |
30. Put your pencil on the table. |
31. Find a grey pencil. |
32. Go to the teacher. |
33. Write the word “orange”. |
34. Draw a circle. |
35. Put your pencil under the table. |
36. Find a pink pencil. |
37. Jump to number 10. |
38. Write the word “red” on the blackboard. |
39. Draw a flower. |
40. Put your pencil in front of the table. |
41. Find an orange pencil. |
42. Jump to number 5. |
43. Write the word “blue” on the blackboard. |
44. Draw a ball. |
45. Put your pencil behind the table. |
46. Find a violet pencil. |
47. Run to the blackboard. |
48. Write the word “pink” on the blackboard. |
49. Draw a house. |
50. Put your pencil in the table. |
- 6 -
5. Разучивание стихотворения.
T: Let’s learn a poem.
The grass is green,
The sun is red,
The sky is blue
For me and you.
Ученики повторяют стихотворение.
T: What season is it?
6. Рисуем иллюстрацию к стихотворению.
Учитель предлагает ученикам прослушать стихотворение и нарисовать иллюстрацию к нему.
The bird is grey,
The sky is blue,
The tree is green,
The bush is green too.
The sun is yellow,
The cloud is white,
The flower is red,
The butterfly is bright!
Сначала учитель читает стихотворение полностью, потом по одной строчке, потом опять полностью.
Работы учащихся оформляются в виде выставки.
T: What season is it?
7. Повторяем стихотворения.
Spring is green,
Summer is bright,
Autumn is yellow,
Winter is white.
The grass is green,
The sun is red,
The sky is blue
For me and you.
- 7 -
III. Заключительная часть урока.
1. Домашнее задание.
T: Read the key and colour the picture.
HO – 5:
Прочитай ключи. Раскрась рисунок, используя цвета: Key: 1 – white 6 – brown 11 – dark blue 2 – grey 7 – gren 12 – light green 3 –orange 8 – red 13 – light brown 4 – yellow 9 – pink 14 – dark grey 5 –black 10 – blue 15 – dark green |
- 8 -
HO – 6:
Прочитай ключи. Раскрась рисунок, используя цвета: Key: 1 – white 6 – brown 11 – dark blue 2 – grey 7 – gren 12 – light green 3 –orange 8 – red 13 – light brown 4 – yellow 9 – pink 14 – dark grey 5 –black 10 – blue 15 – dark green |
2. Подведение итогов урока.
Вспоминаем, что делали на уроке. Комментируем и выставляем оценки.
Учитель:
- Dear children! You worked hard today. You did different tasks and you have good results!
Дети получают смайлики.
- 9 -
- 10 -