"Английский язык в современном мире" ( урок-повторение)
"Английский язык в современном мире" ( урок-повторение)
Цель урока: Повторение и закрепление страноведческого материала, пройденного по теме « Страны. Национальности. Языки».
Задачи урока:
? Образовательные:
а) совершенствовать лексические навыки по теме «Англоговорящие страны»;
б) формирование грамматических навыков по теме соединительные местоимения that, who, which
в) совершенствовать навыки чтения с извлечением искомой информации.
? Развивающие: развитие кругозора учащихся в области страноведения по теме «Англоговорящие страны»;
? Воспитательные:
а) способствовать развитию интереса к культуре англоговорящих стран;
б) воспитывать уважительное отношение к стране изучаемого языка.
Оборудование: проектор.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Английский язык в современном мире" ( урок-повторение)»
Урок по теме "Английский язык в современном мире". 7-й класс
Цель урока: Повторение и закрепление страноведческого материала, пройденного по теме « Страны. Национальности. Языки».
Задачи урока:
― Образовательные:
а) совершенствовать лексические навыки по теме «Англоговорящие страны»;
б) формирование грамматических навыков по теме соединительные местоимения that, who, which
в) совершенствовать навыки чтения с извлечением искомой информации.
― Развивающие: развитие кругозора учащихся в области страноведения по теме «Англоговорящие страны»;
― Воспитательные:
а) способствовать развитию интереса к культуре англоговорящих стран;
б) воспитывать уважительное отношение к стране изучаемого языка.
Оборудование: проектор.
Ход урока 1. Организационный момент.
Good afternoon, boys and girls. Nice to see you. How are you? It’s time to say” hello” It’s time to say” hello”
It’s time to say” hello”
And start our lesson
Who is on duty today? What date is it today? What day is it today? Who is absent today?
Today we’ll have a talk about English as a world language.
2. Фонетическая зарядка.
– Look at the map, please. You can see different continents and countries there. The words on the blackboard help us to remember the names of the countries and the nationalities of people living in them. Please match the country and the nationality. Let’s check your answers.
China – the Chinese Ireland – the Irish Portugal – the Portuguese England – the English Scotland – the Scottish Germany – the Germans Australia – the Australians Finland – the Finnish Russia – the Russians Italy – the Italians France – the French The USA – the Americans
3. Речевая разминка
– Now I want you to answer my questions. Be active and give the full answers.
1) What languages do you speak? 2) Are you proud to be Russian? 3) How can you describe the Russians? 4) Australians speak German, don’t they? 5) Can you name English-speaking countries? 6) Why is it important to learn English nowadays?
4. Активизация изученного материала по теме “Страны и языки”
– I want you to open your textbooks, page 38, exercise 18. You will work in pairs and answer the questions of this exercise.
– Your time is up. Who is ready to answer the first question? Look at the map of exercise 19, page 38. Do you know these countries?
5. Тренировка навыков аудирования и устной речи.
– It’s interesting to find out if you are right. Listen to the tape and check your guesses (ученики прослушивают аудиозапись из упр. 19 стр. 38 из учебника). Now finish my sentences please
1) English is spoken as a first language in … (the marked countries). 2) The capital of Great Britain is … (London). 3) Dublin is the capital of … (Eire). 4) The capital of Australia is not… (Kingston, Ottawa, etc.) 5) The Australians speak … (English). 6) Washington is the … (capital of the United States of America). 7) Bridgetown is the capital of … (Barbados). 8) The capital of New Zealand is … (Wellington).
6. Физкультминутка. If you want to be healthy and active, do exercises every day. It’s time to have a rest. Stand up, please.
Look at the ceiling, Look at the door, Look at the window, Look at the floor. Point to the window, Point to the door, Point to the window, Point to the floor.
7. Активизация навыков чтения.
– Now we know that people of many countries speak English as their mother tongue. I am sure it will not be difficult for you to do exercise 20, page 38. You will have to match the questions and the answers.
8. Ознакомление со словами who, which, that и с правилами их употребления.
– The English language is spoken all over the world. If you want to speak it correctly, you must know English words and grammar rules very well. We shall learn how to use the words who, which and that. Look at the exercise 23, page 39. Ученики самостоятельно выводят правило и записывают примеры в тетрадь. Затем учащиеся письменно выполняют упражнение со слайда на закрепление данного правила.
9. Подведение итогов урока. You worked very well today. What was the topic of our lesson today? You are right. People speak English all over the world, don’t they? Yes, they do. It is the language of international communication. Выставление оценок. Your marks for today…
–Have you got any questions? Your home task will be exercises 24 page 39 and p.56 ex.8.