kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Презентация: «Музыкальные привычки» в 7 классе по УМК Н.Н. Деревянко и др."New millennium"

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Урок – проект: «Музыкальные привычки»

в 7 классе по УМК Н.Н. Деревянко и др."New millennium"

Цель: повысить мотивацию учащихся к изучению английского языка

Задачи:

-  Развивать творческие способности учащихся

- Формировать навыки диалогической и монологической речи

- Повторить и закрепить лексику предыдущего урока по теме «Музыкальные привычки»

Ход урока:

I. Приветствие учащихся

Teacher: - Good morning, dear children! Glad to see you. We have an unusual lesson today.

II. Повторение лексики: На доске слова (pop, folk, classical, rock, jazz, country, techno, rap)

Teacher:  - Girls and boys look at the blackboard and say what kinds of music you know. (Ученики называют музыкальные жанры)

Teacher:  - Now listen to 4 pieces of music and say what types they are. Ex 2a page 34

Pupil 1:   - Classical           Pupil 2: - Jazz                 Pupil 3: - Country             Pupil 4:  - Folk

Teacher:  - You are absolutely right. Well, it’s time to revise the words. Repeat after me and choose the meaning of the words.

(Ученики повторяют слова и выбирают значение слов по презентации)

WORDS: relaxing, sad, boring, cheerful, loud, calm, fast, energetic, fantastic.)

Teacher:  What type of music is cheerful, loud ….. etc.?

Pupils:   - Country music is cheerful. Classical music is calm and relaxing. Jazz is energetic. Rock is loud. Pop music is fast. Folk is sad and boring. Techno is fantastic.    

III. Закрепление лексики. Развитие навыков монологической речи.

Teacher:  - Now it’s time to know about your musical tastes! Look at the blackboard and write the same chart in your copybooks.  

 – Ready? Good! Let’s start!

-  Raise your hands who likes pop (folk, classical, rock, jazz, country, techno, rap) music?

- Let’s count! How many?

 Pupils:  - 8 pupils enjoy rock music.  6 pupils enjoy pop. 7 pupils love rap songs ……etc.

 (Ученики поднимают руки, называют количество, составляют высказывание  и строят графики в тетрадях, учитель на доске. Cм. презентацию.)

Teacher:  - Excellent! Look at your charts again and make a conclusion: What music style is the most popular in your class?

Pupil 1:   The most popular is TECHNO music.

Teacher:  That’s right. And what other music do the pupils in the class enjoy?

Pupil 2:   Pupils also like to listen to POP, ROCK and RAP music.

Teacher:  Now write down these conclusions near the chart.

(Дети записывают вывод вместе с учителем рядом с графиком.)

IV. Музыкальная зарядка.

Teacher:  Now, let’s have a rest and sing a song “If you are happy”

V. Развитие навыков диалогической речи.

Teacher:  Open your textbooks on page 35 and find exercise 4. Look at the questions there. Answer these questions to the class. But first let’s make one more MUSIC CHART to know about our musical habits.

(Ученики строят еще один график, чтобы сделать вывод одинаковые или разные музыкальные привычки у ребят в классе. См. презентацию)

For example: Pupil 1:   1) Who listens to music every day? Raise your hands! Let’s count! 10pupils.

                          Pupil 2:   10 pupils listen to music every day …etc.

Pupil3: Who reads music magazines?

Pupil 4: Who sing in the shower or in the bath?

Pupil 5: Who study to music?

Pupil 6: Who wakes up to music?

Pupil 7: Who watches music programmes?

Pupil 8: Who collects CDs or cassettes?

Teacher:  Well, our chart is finished. Look at it and make a conclusion! Are your MUSICAL HABITS similar or different?

Pupil:   Musical habits in the class are different.

VI. Подведение итогов урока.

Teacher: At the end of the lesson pay attention to your homework.

It will be a project: “MUSICAL HABITS”. Write down what it includes.

PROJECT:

  1. Name
  2. Musical charts of your class.
  3. A report about your music tastes and habits (6-10 sentences).

Teacher: Do you like our lesson today? What do you enjoy most? Thank you for your work. See you next lesson. Have a nice day.

 

 

 

 

 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Презентация: «Музыкальные привычки» в 7 классе по УМК Н.Н. Деревянко и др."New millennium" »

MUSICAL HABITS T. N. Bandyukova School № 53  Tomsk

MUSICAL HABITS

T. N. Bandyukova School 53

Tomsk

MUSIC STYLES Pop Folk Rock Jazz Classical Rock Techno Country

MUSIC STYLES

Pop

Folk

Rock

Jazz

Classical

Rock

Techno

Country

This MUSIC is …. Расслабляющая  relaxing Грустная Скучная Calm  Тихая - What music is calm and relaxing ? - … … music is calm and relaxing .

This MUSIC is ….

Расслабляющая

relaxing

Грустная

Скучная

Calm

Тихая

- What music is calm and relaxing ?

- … … music is calm and relaxing .

This MUSIC is …. Спокойная SAD Печальная Скучная boring Веселая - What  music is sad and boring? - … … is sad and boring.

This MUSIC is ….

Спокойная

SAD

Печальная

Скучная

boring

Веселая

- What music is sad and boring?

- … … is sad and boring.

This MUSIC is …. Энергичная Fantastic  Фантастическая - What  music is fantastic? - … … is fantastic .

This MUSIC is ….

Энергичная

Fantastic

Фантастическая

- What music is fantastic?

- … … is fantastic .

This MUSIC is …. Энергичная Energetic  Громкая - What  music is energetic? - … … is energetic .

This MUSIC is ….

Энергичная

Energetic

Громкая

- What music is energetic?

- … … is energetic .

This MUSIC is ….  Звонкая Loud  Громкая - What  music is loud? - … … is loud .

This MUSIC is ….

Звонкая

Loud

Громкая

- What music is loud?

- … … is loud .

Musical Tastes R O C The conclusion: Techno music is the most popular in the class 7B. Also pupils enjoy rap, rock and pop music. K PUPILS 1 1–  10–  9 –  8 –  7 –  6 –  5 –  4 –  3 –  2 –  1 – TECHNO R A P  POP C L A S S I C A L C JAZZ O U N T R Y F o L k MUSICAL TASTES

Musical Tastes

R

O

C

The conclusion: Techno music is the most popular in the class 7B. Also pupils enjoy rap, rock and pop music.

K

PUPILS

1 1–

10–

9 –

8 –

7 –

6 –

5 –

4 –

3 –

2 –

1 –

TECHNO

R

A

P

POP

C

L

A

S

S

I

C

A

L

C

JAZZ

O

U

N

T

R

Y

F

o

L

k

MUSICAL TASTES

Let’s Sing a Song!!!  “If you are happy”

Let’s Sing a Song!!! “If you are happy”

Musical Habits The conclusion: Pupils in our class have similar (different) musical habits. We like to listen to music every day most of all. 1 PUPILS QUESTIONS 1) Who listens to music every day? 2)Who reads music magazines? 3)Who sing in the shower or in the bath? 4)Who study to music? 5)Who wakes up to music? 6)Who watches music programmes? 7) Who collects CDs or cassettes? 1 1–  10–  9 –  8 –  7 –  6 –  5 –  4 –  3 –  2 –  1 – 6 4   5 3  7 2  MUSICAL HABITS

Musical Habits

The conclusion: Pupils in our class have similar (different) musical habits. We like to listen to music every day most of all.

1

PUPILS

QUESTIONS

1) Who listens to music every day?

2)Who reads music magazines?

3)Who sing in the shower or in the bath?

4)Who study to music?

5)Who wakes up to music?

6)Who watches music programmes?

7) Who collects CDs or cassettes?

1 1–

10–

9 –

8 –

7 –

6 –

5 –

4 –

3 –

2 –

1 –

6

4

5

3

7

2

MUSICAL HABITS

PROJECT   1) Name of the project  2) Musical charts of your class.  3) A report about musical tastes and habits in the group. 6-10 sentences)

PROJECT 1) Name of the project 2) Musical charts of your class. 3) A report about musical tastes and habits in the group. 6-10 sentences)

OUR PROJECTS

OUR PROJECTS

THANK YOU  FOR  YOUR ATTENTION!

THANK YOU FOR YOUR ATTENTION!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Презентация: «Музыкальные привычки» в 7 классе по УМК Н.Н. Деревянко и др."New millennium"

Автор: Татьяна Николаевна Бандюкова

Дата: 26.11.2014

Номер свидетельства: 135730


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства