~~Конспект урока
Тема: «Transport»
Тип урока: комбинированный
Класс: 5
Продолжительность: 1 урок (45 минут)
Учитель: Клекоцюк О.А.
Школа: ГБОУ СОШ № 180
Аннотация
Урок «Transport» - это урок обобщения большого блока лексики по теме «Путешествие и Транспорт ». Урок разработан в соответствии с программой углубленного изучения английского языка для учащихся 5 класса по учебнику И.Н.Верещагиной, Т.А. Притыкиной.
Этот урок является нестандартным уроком, так как он проходит в неформальной обстановке. Кроме того, с учетом здоровье - сберегающих технологий на уроке используется ИКТ. Это привносит элемент новизны и увлекательности. Урок содержит презентацию для повторения и закрепления лексики по теме «Transport», видео по теме, а также ряд занимательных упражнений на развитие аудитивных навыков Текущий контроль предметных знаний и развитие общеучебных умений и навыков осуществляется в соответствии с общеметодическими требованиями и учетом возрастных особенностей школьников.
На уроке используются различные методики – коммуникативная и проектная, а так же различные подходы - личностно-ориентированный, деятельностный и дифференцированный.
Кроме того, на уроке можно наблюдать разные режимы работы (фронтальный, индивидуальный, парный, групповой и в парах сменного состава), а также быструю смену заданий и чередование разных видов речевой деятельности (чтение, аудирование, говорение, письмо).
Цели урока: формирование и развитие комплексной иноязычной коммуникативной
компетенции учащихся.
Задачи урока:
Обучающие:
1) Повторить и обобщить лексику по теме «Transport».
2) Развитие навыков диалогической речи.
3) Закрепление лексико-грамматических навыков по теме.
4) Развитие навыков аудирования как средства развития монологической речи.
Воспитательные:
1) Воспитание познавательного интереса к предмету .
2) Создание благоприятной для учащихся атмосферы урока и воспитание уважительного отношения к чужому мнению и интересам.
3) Формирование способности к взаимопомощи, сотрудничеству при работе в паре.
Развивающие:
1) Развитие логического мышления, памяти, воображения учащихся .
2) Развитие интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сферы личности .
3) Развитие умения анализировать и синтезировать.
Оборудование: ПК, мультимедийный проектор, раздаточный материал
УМК: И.Н. Верещагина, Т.А. Притыкина. Английский язык. 4 кл. 4-й год обучения.
Ход урока
1. Организационный момент.
T: Good morning, children!
L: Good morning, good morning,
Good morning to you!
Good morning, good morning,
We’re glad to see you!
T: I am glad to see you too!
Sit down, please.
It’s time to begin our lesson.
2. Введение в тему.
T: Today we are going to talk about “Travelling” and revise the words on the topic “Transport” (слайд 3).At first let’s check what means of transport do you know.
1. A. Brainstorming Activity.
-Complete the spider gram.
2. B. Short Discussion.
T: Work in small groups and answer the following questions:
1. What’s your favourite way of travelling?
2. Why do you like to travel by this kind of transport? Ok. Thank you for the answers.
3. C. Video.
T: Now let’s speak about London. What is the most popular means of transport in London?
L: Travelling by bus…
T: Yes, I agree with you.
London is really a great city because of its people. There are more than 7 000 000 Londoners today. They use different ways of traveling from place to place. A lot of people like traveling by bike, because it’s cheap. Others travel by cars or black taxies. Sometimes they travel by bicycle (rickshaw). But the most famous and traditional way of travelling is travelling by red buses.
T: Let’s watch a film and remember all means of transport in London.
T: So, travelling by double-decker is really fantastic! I hope you enjoy the video.
3. Активизация лексики.
1. A. Vocabulary.
T: Now let’s remember the words on the topic “Transport”. Look at the screen and remember the meanings of the words. So, read the first word. What does it mean?...
T: Now open your vocabularies and copy some new words and expressions there.
2. B. Exercises.
T: Let’s go on. Now it’s time to do some training exercises. Everyone of you has got supplementary material on the desk. Look at task number 1, please. Dima, read, please…Will you translate it?
Task 1.Match the word with the number of the picture.
T: I’ll give two minutes for doing this task…Your time is up. Let’s check it up… That’s right.
4.Аудирование
Task 2.Listen to the dialogues and complete the timetable with the time of the departure.
T: Now look at the screen and check up your answers.
Task 3.Listen to the dialogue between Jim and Steve and complete it with the words from the table.
T: Now check your answers and act it out. Who wants to be a traveller? A driver?
Task 4.Match the phrase and the translation.
T: Don’t forget to write down the answers.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Task 5.Listen to the dialogue and complete the timetable.
T: Now look at the screen and check up your answers.
Task 6.Listen to the dialogues and try to guess where you can hear these dialogues.
1. in the bus
2. at the railway station
3. in the underground
T: That’s right.
Task 7.Put the sentences in a logical order, then listen and check your dialogue.
Task 8.Make a dialogue, using the words, then listen and check your dialogue.
5. Работа в парах.
Task 9.Complete the crossword on the topic “Transport”. Look at the pictures and write down the necessary words.
T: Now look at the screen and check up your answers.
*6.Физкультминутка.T: Now we are tired. Let’s travel together and have a rest. Look at the screen and sing a song, please!Going around
When I want to go on a trip
I always go by train
It takes me where I want to go
And brings me back again.
Everybody travels
To places near and far
By bus or by train,
By boat or plane
Bicycle or car.
When we go into the town
We often go by bus.
There’s a bus stop near our house
It’s so easy for us.
When I go to school each day,
I like to go by bike
And at the weekends when I’m free
I go just where I like.
7. Подведение итогов.
T: So you’ve done a lot of exercises today. It’s very good result of your work.Here there are some assessment cards. If you worked hard- this is for you –“Super job”, etc…. “Very well”…..
Take a card, please!
Who worked very well?
Who worked well? Who worked not very well?
Show me your cards, please!
Teacher’s Assessment: But I think all of you worked very hard. All of you were very active. I think everyone of you deserve excellent mark.)
What did you like most of all? What new did you know today?
Thank you for your work! The lesson is over. You can be free. Good –bye!