kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект и презентация открытого урока по английскому языку в начальной школе 4 « а» класс по учебнику Верещагиной И.Н. ( III класс) Тема: “My Day”.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Задачи урока:

  • Учебные:
    • на базе имеющихся знаний, умений, навыков, совершенствуя их, обучать школьников навыкам аудирования, чтения, говорения и письма;
    • обогащать словарный запас учащихся по теме “My Day”;
    • практиковаться в монологической речи, в диалогическом общении, в переводе с русского языка на английский устно и письменно;
    • совершенствовать навыки пения на английском языке;
    • развивать грамматические навыки.
  • Развивающие:
    • развивать познавательные процессы, память, воображение;
    • развивать мыслительные навыки: обобщение, систематизация, логическое и образное мышление;
    • формировать познавательные умения: задавать вопросы и отвечать на них, доказывать, рассуждать;
    • развивать и формировать интеллектуальную атмосферу на уроке.
  • Воспитательные:
    • воспитывать желание общаться на английском языке и получать при этом удовольствие и радость.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Task»

TOPIC. “My working day”


1. I … at 7 o’clock in the morning

a) get up c)go to bed

b) has breakfast d)play chess


2. Then she …

a) get up c)go to bed

b) has breakfast d) play chess


3. … you watch TV everyday?

a) Does c)Are

b) Do d)Is


4. … he watching TV now ?

a) Does c)Do

b) Are d)Is


5. Исправь выражения


Watch the TV Go to on bed


Go to walk Great Africa


Clean the tooth Read a books


Do me homework In evening


Help the about house Haves supper


Hands and face wash Play in chess


7. Вставьте верное слово в каждом пропуске: tooth, men, women, children, teeth, man, woman, child


This … is an engineer. These … are workers. This … is my mother. Those … are my aunts. This … is four. He does not go to school. The baby has got only one … My dog’s … are white and big.



ВАРИАНТЫ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ АНАЛОГИЧНЫХ ЗАДАНИЙ

8. Вставьте вместо точек пропущенные слова.


1. Sam … in London. (live)

2. He … two small children.(have)

3. Jane … not … in Britain.(live)

4. She … not … up early(get)

5. Henry … his breakfast at half past seven (have)


9. Найдите и исправьте ошибки


1. He live in Oxford

2. She sometimes eats in a restaurant.

3. On Fridays I to the cinema go.

4. What you have for breakfast?

5. Why do the baby crying?


Слова песни


AFTER SCHOOL.

After school there`s a lot to do

Things on my own and things to do – 2

I do my homework, I help my mum

Then I play with friends And we have fun

I write an email, I read a book

I listen to music, I help to cook.




Просмотр содержимого документа
«Words»

Morning






Afternoon

Evening






Night

I get up

I make bed

I wash

I do exercises

I have breakfast

I go to school

I have lessons

I go home

I have dinner

I do homework

I walk

I play games

I watch TV

I have supper

I clean my room

I read books

I go to bed

I sleep

Просмотр содержимого документа
«урок конспект»


Конспект открытого урока по английскому языку в начальной школе

4 « а» класс по учебнику Верещагиной И.Н. ( III класс)

Тема: My Day”.

Цели урока:

  • способствовать формированию целостного представления о времяпровождении учащихся ;

  • систематизировать и обобщить имеющиеся у учащихся знания по данной теме;

  • углубление и расширение навыков учащихся по аудированию;

Задачи урока:

  • Учебные:

    • на базе имеющихся знаний, умений, навыков, совершенствуя их, обучать школьников навыкам аудирования, чтения, говорения и письма;

    • обогащать словарный запас учащихся по теме “My Day”;

    • практиковаться в монологической речи, в диалогическом общении, в переводе с русского языка на английский устно и письменно;

    • совершенствовать навыки пения на английском языке;

    • развивать грамматические навыки.

  • Развивающие:

    • развивать познавательные процессы, память, воображение;

    • развивать мыслительные навыки: обобщение, систематизация, логическое и образное мышление;

    • формировать познавательные умения: задавать вопросы и отвечать на них, доказывать, рассуждать;

    • развивать и формировать интеллектуальную атмосферу на уроке.

  • Воспитательные:

    • воспитывать желание общаться на английском языке и получать при этом удовольствие и радость.

Оснащение урока: наглядный материал, диск , раздаточный материал: песни , карточки с грамматическим и лексическим материалом.

Оборудование: интерактивная доска, компьютер, проектор.

Технология: Личностно-ориентированная, ИКТ, игровая.

Формы организации познавательной деятельности: индивидуальная, парная, фронтальная.





ХОД УРОКА

I. Организационный момент

The pupils are taking their seats at their desks.

Teacher: Good morning, Children! I’m very glad to see you! I hope you are all feeling well today! How are you? Sit down, please, and be ready for the lesson. Now, let’s start. .

Teacher: Now, tell me what is the theme of our lesson today?

Students: My day.

Teacher: Yes, You are right! Today we shall speak about that you do during your working day, at school, after school, in the evening, but in order to do this, you must know these lexica.

And now let`s work with the sounds and short poems. Listen to the poem and then repeat after me-

School is over. We can play.

We can play the whole day.

Basketball and volleyball,

And the boys can play football

And now, let`s read it together. One-two.

3.Teacher: Well done, and now I want you to repeat new words, your home task was to learn the words . Let`s check

Students give their own answers.

Teacher; Can you answer my questions please?

    • When do you get up?

    • Do you have lunch at school?

    • When do you come home?

    • Do you help your mother?

    • Do you watch TV?

    • Do you go to the swimming pool?

    • When do you go to bed?

Ответы учащихся.

4. Teacher: O.K! I know what you do at school, and what you do after school, let`s sing a song about it.( исполнение песни с видео).

5. Teacher: And now let`s listen to the dialogue, what are they going to do, where are they going to go together . Your task is to listen to the dialogue, to understand it and to say, if the sentences are true or false. Now, listen to the text twice. ( дети слушают диалог 2 раза и определяют верные-неверные предложения, выбирая ответ).( работа с электронным учебником , с аудиозаписью текста и контроль понимания )

6. Teacher: Are you tired? I think it`s time to do exercises. Stand up, let`s dance a little!!!

( видео с физ.минуткой. Дети повторяют движения и исполняют песню)

7. Teacher: I want you know about pupil`s working day. Let`s read about it and your task is to underline new words in the text and to translate it.

My Day

I get up at seven o`clock every morning. I clean my teeth, make my bed, do morning exercises, have breakfast and go to school. My lessons at school start at nine o’clock. Usually I have six lessons a day. After the third lesson we usually have lunch. I have lunch in our canteen. After school I go home and have dinner. After dinner I like to go for a walk with my best friends. I go to the swimming pool after school. I like it very much. At five o’clock I do my homework. After it I usually help my mother. We play together with my sister. At ten o’clock I clean my teeth and go to bed.

(ответы учащихся и перевод и чтение текста, с указанием новых слов).

8. Teacher: And now we shall do short tests on your grammar and new words. You will work in pairs. Do the task, discuss it in pairs and choose the right answer.

1.Choose the right word.

1. I … at 7 o’clock in the morning

a) get up c)go to bed

b) has breakfast d)play chess


2. Then she …

a) get up c)go to bed

b) has breakfast d) play chess


3. … you watch TV every day?

a) Does c)Are

b) Do d)Is


4. … he watching TV now ?

a) Does c)Do

b) Are d)Is

5. Correct the mistakes.


Watch the TV Go to on bed


Go to walk Great Africa


Clean the tooth Read a books


Do me homework In evening


Help the about house Haves supper


Hands and face wash Play in chess


3. Put the right word: men, women, man, woman, child


This … is an engineer.

These … are workers.

This … is my mother.

Those … are my aunts.

This … is four. He does not go to school

( после окончания работы проверяется правильность выполнения упражнения)

9. Teacher : Let`s learn about Ben`s working day, you should read the information and answer the questions, speak about his day.( знакомятся с видами его деятельности и отвечают на вопросы) ( раздаточный материал с информацией у одного учащегося и вопросами у другого, работа в парах.)

10. Teacher: We speak a lot today about all kinds of activities, and now I want you to speak about your working day, what you do, and when. Please, let`s begin. ( заслушиваются монологические высказывания учащихся).

11. Teacher: And now, at the end of the lesson , write down your home task- to write 5-6 sentences about your working day. Is it clear? O.K!

Let`s count your stars, how many have you got? Who is the best today at our lesson. You are all the best today. I put you an excellent marks. You work hard and you do your best to be the best!

12. Проведение рефлексии. Ответы учащихся.

1. На уроке я работал

2. Своей работой на уроке я

3. Урок для меня показался

4. За урок я

5. Мое настроение

6. Материал урока мне был



7. Домашнее задание мне кажется

активно / пассивно

доволен / не доволен

коротким / длинным

не устал / устал

стало лучше / стало хуже

понятен / не понятен

полезен / бесполезен

интересен / скучен

легким / трудным

интересным / неинтересным

Я вам хочу подарить это замечательное солнце, которое вы будете встречать когда проснетесь, оно наполнено счастьем, радостью, любовью, успехами и благополучием! И пусть каждый ваш день будет удачным!

13. Teacher: Thank you for your work very much. The lesson is over. Good buy!


Просмотр содержимого презентации
«October, 30»

October, 30    “ MY DAY”

October, 30 “ MY DAY”

School is over. We can play. We can play the whole day. Basketball and volleyball, And the boys can play football . 

School is over. We can play.

We can play the whole day.

Basketball and volleyball,

And the boys can play football

I get up

I get up

HAVE BREAKFAST

HAVE BREAKFAST

I GO TO SCHOOL

I GO TO SCHOOL

SCHOOL STARTS

SCHOOL STARTS

I COME HOME

I COME HOME

I HAVE DINNER

I HAVE DINNER

I DO HOMEWORK

I DO HOMEWORK

I HAVE SUPPER

I HAVE SUPPER

I WATCH TV

I WATCH TV

I GO TO BED

I GO TO BED

SONG

SONG

TEXT

TEXT

DO EXERCICES

DO EXERCICES

My Day I get up at seven o`clock every morning. I clean my teeth, make my bed, do morning exercises, have breakfast and go to school. My lessons at school start at nine o’clock. Usually I have six lessons a day. After the third lesson we usually have lunch. I have lunch in our canteen. After school I go home and have dinner. After dinner I like to go for a walk with my best friends. I go to the swimming pool after school. I like it very much. At five o’clock I do my homework. After it I usually help my mother. We play together with my sister. At ten o’clock I clean my teeth and go to bed.

My Day

I get up at seven o`clock every morning. I clean my teeth, make my bed, do morning exercises, have breakfast and go to school. My lessons at school start at nine o’clock. Usually I have six lessons a day. After the third lesson we usually have lunch. I have lunch in our canteen. After school I go home and have dinner. After dinner I like to go for a walk with my best friends. I go to the swimming pool after school. I like it very much. At five o’clock I do my homework. After it I usually help my mother. We play together with my sister. At ten o’clock I clean my teeth and go to bed.

1. I … at 7 o’clock in the morning a) get up   c)go to bed b) has breakfast d)play chess   2. Then she … a) get up   c)go to bed b) has breakfast  d) play chess   3. … you watch TV everyday? a) Does   c)Are b) Do   d)Is   4. … he watching TV now ? a) Does   c)Do b) Are   d)Is

1. I … at 7 o’clock in the morning

a) get up c)go to bed

b) has breakfast d)play chess

 

2. Then she …

a) get up c)go to bed

b) has breakfast d) play chess

 

3. … you watch TV everyday?

a) Does c)Are

b) Do d)Is

 

4. … he watching TV now ?

a) Does c)Do

b) Are d)Is

5. Исправь выражения   Watch the TV   Go to on bed   Go to walk   Great Africa   Clean the tooth   Read a books   Do me homework  In evening   Help the about house  Haves supper   Hands and face wash  Play in chess

5. Исправь выражения

 

Watch the TV Go to on bed

 

Go to walk Great Africa

 

Clean the tooth Read a books

 

Do me homework In evening

 

Help the about house Haves supper

 

Hands and face wash Play in chess

Вставьте верное слово в каждом пропуске: men, women, man, woman, child    This … is an engineer. These … are workers. This … is my mother. Those … are my aunts. This … is four. He does not go to school  

Вставьте верное слово в каждом пропуске: men, women, man, woman, child

 

This … is an engineer.

These … are workers.

This … is my mother.

Those … are my aunts.

This … is four. He does not go to school

 

HOME TASK: TO WRITE 5-6 SENTENCES ABOUT YOUR DAY.

HOME TASK: TO WRITE 5-6 SENTENCES ABOUT YOUR DAY.

1. На уроке я работал 2. Своей работой на уроке я активно / пассивно доволен / не доволен 3. Урок для меня показался 4. За урок я коротким / длинным не устал / устал 5. Мое настроение 6. Материал урока мне был стало лучше / стало хуже понятен / не понятен   полезен / бесполезен интересен / скучен 7. Домашнее задание мне кажется легким / трудным интересным / неинтересным

1. На уроке я работал

2. Своей работой на уроке я

активно / пассивно

доволен / не доволен

3. Урок для меня показался

4. За урок я

коротким / длинным

не устал / устал

5. Мое настроение

6. Материал урока мне был

стало лучше / стало хуже

понятен / не понятен

полезен / бесполезен

интересен / скучен

7. Домашнее задание мне кажется

легким / трудным

интересным / неинтересным

THE LESSON IS OVER!

THE LESSON IS OVER!

Используемые  ресурсы :

Используемые ресурсы :

  • http://www.funology.com/ 
  • http://www.bbc.co.uk/schools/starship/english 
  • http://www.lingvo.ru/lingvo/ http://www repetitor-eng.narod.ru
  • http://www smiles.33b.ru
  • http://www.winni-the-pooh.ru
  • http://www.azenglish.ru
  • http://www.engtopic.ru
  • http://www. Ucoz.ru


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Презентации

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Ходницкая Ольга Евгеньевна

Дата: 25.11.2015

Номер свидетельства: 258055


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства