Класс: 9 Дата: Предмет: Английский язык Подготовила и провела: учитель английского языка Дурняк А.М. Тема: «If I were a millionaire…» Тип урока: урок обобщения и систематизирования грамматических навыков c применением ИКТ Цели урока: Образовательная: 1. Совершенствование и систематизация грамматических навыков устной речи по теме «Conditional sentences» посредством различных видов упражнений. Повторение времен английского глагола. Развивающая: 2. Развитие коммуникативных навыков по теме «If I were a millionaire»; развитие мышления, внимания, воображения. Воспитательная: 3. Воспитание творческих способностей учащихся на материале темы. Речевой материал: лексика по теме «Education» Грамматический материал: Conditional Sentences I, II, III, The Present Simple Tense, The Past Simple Tense, The Future Simple Tense, The Present Perfect Tense. Оборудование: УМК «English» Т. Аяпова, З. Абильдаева, Ж. Тутбаева, ноутбук, интерактивная доска, презентация «If I were a millionaire», карточки с предложениями на отработку грамматики.
План урока: I. Начало урока 1) Организационный момент 2) Беседа с классом о настроении, погоде, дежурстве в классе II. Постановка темы и целей урока III. Фонетическая зарядка. Проверка домашнего задания. IV. Речевая зарядка 1) Повторение грамматического правила Conditional Sentences, Articles 2) Просмотр презентации V. Совершенствование грамматических навыков по теме урока 1) Выполнение упражнений с помощью презентации на интерактивной доске 2) Задание на карточках VI. Физкультминутка VII. Контроль грамматических навыков. VIII. Подведение итогов урока. Обобщение изученного материала.
Ход урока I. Начало урока 1.Организационный момент - Good morning, children and our guests. Sit down, please. Today our English lesson is a little unusual. We have some guests in our class. I very glad to see you. 2. Беседа с классом о настроении, погоде, дежурстве в классе - It’s a nice day today, isn’t it? – Yes, it is. - How are you? – I am fine, thank you. - Who is on duty today? – I am on duty today. - What date is it today? - Today is the 24-th of November. - What is the weather today? - The weather is good. It is snowy and cold. II. Постановка темы и целей урока - So, I think we are ready to start our lesson. - The topic of our lesson is «If I were a millionaire » and our main aim is to repeat and practice Conditionals, Articles sentences in different exercises. (Слайд 1) III. Фонетическая зарядка - Look at the blackboard, please. You can see some words and some transcriptions to them. The task: read the word, translate the words into Russian.(слайд 2) - well done, and now your exercise is to divide all these words to three columns(cлайд 3) IV. Речевая зарядка 1. Повторение грамматического правила Conditional Sentences 2. Просмотр слайда из презентации с правилом (слайд 4) - Well, now let’s remember the rules. Look at our board, please. - This is the structure of Conditional Sentence. There are 2 clauses: If – clause and result (main) clause. -How many types of Conditional Sentences do you know? - There are 3 types of Conditionals: zero, I, II, III. - What is zero conditional? - Zero Conditional expresses the situations that are always true if something happens. Zero Conditional is formed by the use of the present simple in the if - clause and the present simple in the result clause. - Good, thank you. Example: If you heat water to 100 degrees, it boils. (It is general true) (Если вы нагрееваете воду до 100 градусов, она кипит.) - And now your task is to match the sentences. (cлайд 5) (мальчикам задание на соотнесение частей предложений, девочкам задание на карточках) - You can see next slide with the beginning of the sentences about Jennifer. Your task is to complete the sentences. (слайд 6) - What do you dream about? Have you got an unrealizable dream? Now we will read a text about Bolat? About his life and especially about his dreams. - Look at the board. You should to complete the questions about Bolat’s dreams and answer them. (слайд 7) - Conditional 2 is often called the "unreal" conditional because it is used for unreal оr impossible situations. This conditional provides an imaginary result for a given situation. Conditional 2 is formed by the use of the past simple in the if - clause and would + infinitive in the result clause. (Слайд 8) - Good, thank you. Example: If I were rich, I would help the poor animals. (It is an imaginary result) (Если бы я был богат, я бы помог бедным животным.) - And tell me, please, how would your life change, if your father became a millionaire ? (Слайд 9) - Wonderful, thanks. V.Совершенствование грамматических навыков по теме урока 1. Выполнение упражнений с помощью презентации на интерактивной доске - Well, I see you know the grammar rules and now let’s practice them together. Look at our board again and do some tasks. (выполняют упражнения на интерактивной доске, переводят предложения, объясняют какого типа условное предложение) (слайд 10) -Thanks. VI. Физкультминутка . Работа по цепочке (T – P1 – P2 – P…) - Well, pupils, now let’s have some fun and dream about some unreal situations in your life. Work in change, please. Use the right form of conditional sentences. - For example, If I had 1million $, I would go abroad. And you? - If I went abroad, I would visit many interesting places. And you? VII. Контроль грамматических навыков. - You are great. And we come up to the last task. It is a test about Articles. (слайд 11 - 61)(учащиеся выполняют тест по теме «Артикли», сдают тетради с тестами на проверку) (
VIII. Подведение итогов урока. Обобщение изученного материала. - Thank you pupils. -Наш урок подходит к своему завершению. Давайте вспомним, и еще раз назовем все типы условных предложений, и какие действия они выражают. -Ваше домашнее задание – подготовится к самостоятельной работе по теме «Условные предложения», упр. 10 на стр. 98. (слайд 62) - Выставление отметок.(слайд 63) -Good – bye (слайд 64) |