kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

План-конспект урока по английскому языку 5 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

раздел 6. Еда, одежда, покупки.

Урок 35 Как мне добрать до.? To get to.?

Урок 36 Не желаете ли немного сока? Would you like.?

Урок 37 Мне хотелось бы гамбургер.I would like.

Урок 38 Что будете заказывать?

Учебник "Атамура" 2010 год.

План-конспект урока № 35

Класс 5 «Б»                                                                                                                                                    Дата

Тема урока:      Как мне добраться до…?

Повторение: Prepositions of place/time.

Цели: Формирование умений употребления структуры To get to…?

 2. Повторение и закрепление навыков употребления Prepositions of place/time.

3. Привитие интереса к изучению предмета.

Тип урока: Урок изучения нового материала

Вид урока: Комбинированный

Методы обучения: Словесный, наглядный, частично поисковый

Формы обучения: Коллективная, фронтальный опрос, индивидуальная.

 Оборудование: Карточки, доска, раздаточный материал, тетрадь.

Ход урока:

1. Org. moment: Greeting. Informing students of theme and lesson's objectives:

At the lesson we are going to make up sentences using our active vocabulary

2. Warm-up: Focusing students' attention on the lesson's topic. Asking How get to hospital, school, hotel, bank.

Summary

3. Checking up of the hometask: Check new vocabulary, control reading  of dialogue (Ex.16 p.60)

Summary

4.Presenting of the new lesson's material: Focusing students’ attention on phrase How to get to …?

1) Reading the topic

2) Work upon the lexical material from the dialogue: How I can get to.? Where is the place?

3) Making up of the sentences using pictures

5. Consolidation of grammar material: Prepositions of place/time.

6. Conclusion & Marks

7. Conclusion & marks

8.Hometask: Ex 8 p.137

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«План-конспект урока по английскому языку 5 класс »

План-конспект урока № 35

Класс 5 «Б» Дата

Тема урока: Как мне добраться до…?

Повторение: Prepositions of place/time.

Цели: Формирование умений употребления структуры To get to…?

2. Повторение и закрепление навыков употребления Prepositions of place/time.

3. Привитие интереса к изучению предмета.

Тип урока: Урок изучения нового материала

Вид урока: Комбинированный

Методы обучения: Словесный, наглядный, частично поисковый

Формы обучения: Коллективная, фронтальный опрос, индивидуальная.

Оборудование: Карточки, доска, раздаточный материал, тетрадь.

Ход урока:

1. Org. moment: Greeting. Informing students of theme and lesson's objectives:

At the lesson we are going to make up sentences using our active vocabulary

2. Warm-up: Focusing students' attention on the lesson's topic. Asking How get to hospital, school, hotel, bank.

Summary

3. Checking up of the hometask: Check new vocabulary, control reading of dialogue (Ex.16 p.60)

Summary

4.Presenting of the new lesson's material: Focusing students’ attention on phrase How to get to …?

1) Reading the topic

2) Work upon the lexical material from the dialogue: How I can get to..? Where is the place?

3) Making up of the sentences using pictures

5. Consolidation of grammar material: Prepositions of place/time.

6. Conclusion & Marks



7. Conclusion & marks



8.Hometask: Ex 8 p.137













План-конспект урока № 36

Класс 5 «Б» Дата

Тема урока: Не желаете ли немного сока?

Повторение: Употребление much/many.

Цели: Формирование умений употребления структуры Would you like…?

2. Повторение и закрепление навыков употребления much/many.

3. Привитие интереса к изучению предмета.

Тип урока: Урок изучения нового материала

Вид урока: Комбинированный

Методы обучения: Словесный, наглядный, частично поисковый .

Формы обучения: Коллективная, фронтальный опрос, индивидуальная .

Оборудование: Карточки, доска, раздаточный материал, тетрадь.


Ход урока:

1. Org. moment: Greeting. Informing students of theme and lesson's objectives:

At the lesson we are going to make up sentences using our active vocabulary

2. Warm-up: Focusing students' attention on the lesson's topic. Asking What would you like to drink/eat? Remember words like:rice,honey,sugar,butter,salt,oil,water,coffe,tea,bread,meat.

Summary

3. Checking up of the hometask: Ex 8 p.137

Summary

4.Presenting of the new lesson's material: Focusing students’ attention on phrase Would you like…?

1) Explanation rule much/many

2) Work upon the lexical material from the dialogue Ex9 p.141.

3) Ex.11, 12,13 p.142

5. Consolidation of grammar material: Would you like some juice?

6. Conclusion & Marks



7. Conclusion & marks



8.Hometask: Ex 6 p.140,learn new vocabulary











План-конспект урока № 37

Класс 5 «Б» Дата

Тема урока: Мне хотелось бы гамбургер

Повторение: Употребление some/any.

Цели: Формирование умений употребления структуры I would like…?

2. Повторение и закрепление навыков употребления some/any.

3. Привитие интереса к изучению предмета.

Тип урока: Урок изучения нового материала

Вид урока: Комбинированный

Методы обучения: Словесный, наглядный, частично поисковый

Формы обучения: Коллективная, фронтальный опрос, индивидуальная

Оборудование: Карточки, доска, раздаточный материал, тетрадь.


Ход урока :

1. Org. moment: Greeting. Informing students of theme and lesson's objectives:

At the lesson we are going to make up sentences using our active vocabulary

2. Warm-up: Focusing students' attention on the lesson's topic. Read and repeat

Where do oranges come from?

Where do apples come from?

Where do bananas come from?

Where do raisins come from?

Listening, reading and speaking

3. Checking up of the hometask: Ex 6 p.140, new vocabulary.

Summary

4. Presenting of the new lesson's material: Focusing students’ attention on phrase I would like some…?

1) Listening to the dialogue: -What do you want to eat for lunch?

-I’d like a hamburger.

- And for drink?

- Orange juice, please. Thanks


2) Work upon the lexical material from the dialogue: What would you like to eat? What do you want to drink?

3) Oral speech habit’s development and consolidation of constructions of the lesson: making short conversations (work in pairs)

5. Consolidation of grammar material: Indefinite pronouns: some/any/no, countable, uncountable nouns.

Doing grammar exercises Ex.10,11 p.145

6. Conclusion & Marks



7. Conclusion & marks



8.Hometask: Ex 12 p.145,new vocabularies.

План-конспект урока № 38

Класс 5 «Б» Дата

Тема урока: Что будете заказывать?

Повторение: Употребление some/any.

Цели: Формирование умений употребления структуры Would like to order?

2. Повторение и закрепление навыков употребления some/any.

3. Привитие интереса к изучению предмета.

Тип урока: Урок изучения нового материала

Вид урока: Комбинированный

Методы обучения: Словесный, наглядный, частично поисковый

Формы обучения: Коллективная, фронтальный опрос, индивидуальная

Оборудование: Карточки, доска, раздаточный материал, тетрадь.


Ход урока :

1. Org. moment: Greeting. Informing students of theme and lesson's objectives:

At the lesson we are going to make up sentences using our active vocabulary

2. Warm-up: Focusing students' attention on the lesson's topic. Read and sing Jazz Chant

Would you like to have a pear?

Have a pear if you dare.

Would you like to have a sweet?

Have a sweet for a treat.

I’d like to have a pear.

I’d like to have a sweet.

I’d like to come to your house.

That would be really neat!



3. Checking up of the hometask: Ex12 p.145,new vocabularies.

4. Presenting of the new lesson's material: Focusing students’ attention on phrase would you like to order?

1) Listening to the dialogue: -Thank you, Ann. That was a nice lunch.

-It was my pleasure. Would you like some ice-cream?

- Oh! No, thank you.

- Don’t you like ice cream?

-Yes, but I’m full.


2) Work upon the lexical material from the dialogue: What would you like to eat? What do you want to drink?


3) Oral speech habit’s development and consolidation of constructions of the lesson: making short conversations (work in pairs) Ex.5, 7 p.147

5. Consolidation of grammar material: Indefinite pronouns: some/any/no

Doing grammar exercises Ex.12 p.149

6. Conclusion & Marks

7. Conclusion & marks

8. Hometask: Ex 14 p.150, new vocabularies.

План-конспект урока № 39

Класс 5 «Б» Дата

Тема урока: Моя Родина Казахстан.

Повторение: Употребление глагола to be (Present simple)

Цели:

  1. Пополнить знания о государстве, в котором мы живем.

  2. Повторение и закрепление навыков употребления глагола to be (Present simple)

  3. Воспитывать чувство гордости за свою Родину.

Тип урока: Урок изучения нового материала

Вид урока: Комбинированный

Методы обучения: Словесный, наглядный, частично поисковый

Формы обучения: Коллективная, фронтальный опрос, индивидуальная

Оборудование: Слайды, доска, раздаточный материал, тетрадь.


Ход урока :

1. Org. moment: Greeting. Informing students of theme and lesson's objectives. At the lesson we are going to make up sentences using our active vocabulary

2. Warm-up: Brainstorm: Where is Kazakhstan? What’s the capital of Kazakhstan? Focusing students' attention on the lesson's new team Kazakhstan is my mother land. What associations do you have with the word «Kazakhstan»?

3. Checking up of the hometask: Ex 14 p.150, new vocabularies.

4. Presenting of the new lesson's material:

1) Reading topic: «Kazakhstan is my motherland».


2) Show slides «Kazakhstan»


3) Work upon the lexical material from the topic: What’s the capital of Kazakhstan? Who is the head of the state? What is the area of Kazakhstan? When is the Independence Day celebrated? What color is the state flag?


3) Test

5. Consolidation of grammar material: Present simple /to be



6. Conclusion & Marks



7. Conclusion & marks

8. Hometask: Ex 10,11 p.162, new vocabularies.







































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
План-конспект урока по английскому языку 5 класс

Автор: Садчикова Анна-Мария

Дата: 18.02.2015

Номер свидетельства: 175345


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства