Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару. /Функцияның экстремумдары бойынша / | |||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты: | Функцияның өсу және кему белгілерін салыстырып, туындының көмегімен функцияның экстремум нүктелерін таба алу, тапсырмалар орындағанда қолдана алу,есепті шығарудың тиімді жолын пайдалана білуге дағдыландыру. | ||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: | ||||
1.Туындының формуласын біледі және оны пайдаланып есептер шығарады | |||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||
2) функцияның өсу және кему аралықтарын және экстремум нүктелерін таба біледі | |||||
Кейбір оқушылар: | |||||
5)сәйкестендіре алады | |||||
Тілдік мақсаты | Кризислиқ чекит- сындық нүкте | ||||
Жоспар-ланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурс-тар | |||
Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||
Басталуы | 1Амандасу, оқушылардың назарын сабаққа аудару, 2/ Үй тапсырмасын тексеру: «Сұрақ-жауап» әдісі бойынша және интерактивті тақта арқылы жауап береді, | 1)психологиялық тренинг: «5» болсын алар бағамыз Білімнен бақыт табамыз, Өнерменен өрістеп, Өсе берсін санамыз. 1/ Функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмі: 1.Функцияның туындысын табу: 2.функцияның сындық нүктелерін табу, f (х) =0 теңдеуін шешу. 3.сындық нүктелер аймағындағы f (х) туындысының таңбасын интервалдар әдісімен анықтау 4. Экстремум нүктелерінің бар болуының жеткілікті шартын қолданып, максимум және минимум нүктелерін табу. 1-карточка: Экстремум нүктелерін табыңдар: а/ f (х)=3х2+4х+2 2-карточка : Экстремум нүктелерін табыңдар: а/ f (х)=2х2 -13х+18 | Слайд карточка | ||
Ортасы |
«Кім жүйрек» | №273-есеп /ауызша/ №274-есеп: Функцияның максимум және минимум нүктелерін табыңдар: а/ f (х)=1+3х - - - ә/ f (х)=16х3-15х2 18х+6 №275-есеп: Функцияның максимум және минимум нүктелерін табыңдар: а/ f (х)= ә/ f (х)= | тақта, бор, оқулық | ||
Аяқталуы | Қорытындылау: Тест тапсырмаларын орындайды. Сабаққа белсінді қатысқан оқушылар бағаланады Кері байланыс Инсерт кестесін толтыру: | ||||
Қосымша ақпарат | |||||
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе тиімді болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? | |||||
Абдужалилова Санабар Тяньшановна
Математика пәнінің мұғалімі
Қалжат орта мектебі МДШОКММv