kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Kvadratlar ayirmasi formulasi

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ushbu mavzuda kvadratlar ayirmasiga oid ma'lumotlar, misollar keltirilgan

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Kvadratlar ayirmasi formulasi»

Sana : _______  Sinf: 7  Fan: Algebra Mavzu: Kvadratlar ayirmasi formulasi.

Sana : _______ Sinf: 7 Fan: Algebra

Mavzu:

Kvadratlar ayirmasi formulasi.

Darsning maqsadi: Ta’limiy o’quvchilarga  kvadratlar ayirmasi  formulasini o’rgatish; Dars tipi Yangi bilim  berish. Tarbiyaviy O’quvchilarga formulalar orqali misollar yechishni o’rgatish bilan tezkorlikni, tartiblilikni, vaqtdan unumli foydalanishni o’rgatish; Dars jihozi: A-3 formatda formulalar,  jumboqli savollar,  krossvordlar, kartategiyalar. Rivojlantiruvchi: Misollar yechish orqali o’quvchilarda matematik fikrlashni o’stirish;

Darsning maqsadi:

Ta’limiy

o’quvchilarga

kvadratlar ayirmasi

formulasini o’rgatish;

Dars tipi

Yangi

bilim

berish.

Tarbiyaviy

O’quvchilarga formulalar

orqali misollar yechishni

o’rgatish bilan tezkorlikni,

tartiblilikni, vaqtdan

unumli foydalanishni o’rgatish;

Dars jihozi:

A-3 formatda formulalar,

jumboqli savollar,

krossvordlar, kartategiyalar.

Rivojlantiruvchi:

Misollar yechish

orqali o’quvchilarda

matematik fikrlashni o’stirish;

Darsning borishi

Darsning borishi

  • 1. Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, sinf
  • holatini kuzatish, o’quvchilarning darsga tayyorgarligini
  • ta’minlash.
  • 2.O’tilgan mavzuni takrorlash.
  • 1-savol: (5x 2 )=?
  • Javob: 25x 2
  • 2-savol: 36x 4 birhad qanday birhadning kvagrati?
  • Javob: 6x 2
  • 3-savol (2x+3y) 2 nimaga teng?
  • Javob: 4x 2 +12xy+9y 2
  • 4-savol: (4x-5) 2 formulani yozing.
  • Javob: 16x 2 -40x+25
  • 5-savol: (a+b) 3 nimaga teng?
  • Javob: a 3 +3a 2 b+3ab 2 +b 3
  • 6-savol: (a-b) 3 formulani yozing.
  • Javob: a 3- 3a 2 b+3ab 2- b 3
II. O’tilgan mavzuni takrorlash uchun quyidagi test o’tkaziladi.

II.

O’tilgan mavzuni takrorlash uchun quyidagi test o’tkaziladi.

  • 1. (4+2b) 2 =16+18b+x x=?
  • A) 2b 2 I) 4b 4 O) 4b 2 L) 2b 4
  • 2. (9-3b) 2 =x-54b+9b 2 x=?
  • A) 18 I) 81 O) 9 L) 27
  • 3. 2(x-1,5)=23
  • A) 5 I) 20 O) 10 L) 13
  • 4. (36x 4 ) qaysi birhadni kvadrati?
  • A) 6x 2 I) 6x O) 36x L) 9x 2
  • Javob: 1) O 2) I 3) L 4) A
Kalit so’z “Raqamli iqtisodiyot” . O’qituvchi: O’qituvchi: Nima uchun “Raqamli iqtisodiyot so’zi kalit so’zi qilib olindi”? Prezidentimiz tomonidan 2020 yilni “Ilm ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e’lon qilindi. Raqamli iqtisodiyot ilm marifatning bir bug’unidir.
  • Kalit so’z “Raqamli iqtisodiyot” .
  • O’qituvchi:
  • O’qituvchi:
  • Nima uchun “Raqamli iqtisodiyot so’zi kalit so’zi qilib olindi”?
  • Prezidentimiz tomonidan 2020 yilni “Ilm ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e’lon qilindi. Raqamli iqtisodiyot ilm marifatning bir bug’unidir.
O’qituvchi: SH.M.Mirziyoyev 2020-yilni “Ilm ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni  rivojlantirish yili” “ Matematika hamma aniq fanlarga asos, bu fanni yaxshi bilgan bola aqlli, keng tafakkurli bo’lib o’sadi, istalga sohada muvaffaqiyatli ishlab ketadi”.    SH.Mirziyoyev

O’qituvchi:

SH.M.Mirziyoyev 2020-yilni “Ilm ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni

rivojlantirish yili”

“ Matematika hamma aniq fanlarga asos, bu fanni yaxshi bilgan bola aqlli, keng tafakkurli bo’lib o’sadi, istalga sohada muvaffaqiyatli ishlab ketadi”.

SH.Mirziyoyev

O’quvchi: “Vatan haqida yod      olgan she’rini ifodali o’qib berdi.  Мен дунёни нима қилдим,  Ўзинг ёруғ жаҳоним,  Ўзим хоқон,  Ўзим султон,  Сен тахти Сулаймоним,  Ёлғизим,  Ягонам дейми,  Топинган кошонам дейми,  Ўзинг менинг улуғлардан  Улуғимсан, Ватаним…

O’quvchi: “Vatan haqida yod olgan she’rini ifodali o’qib berdi.

Мен дунёни нима қилдим, Ўзинг ёруғ жаҳоним, Ўзим хоқон, Ўзим султон, Сен тахти Сулаймоним, Ёлғизим, Ягонам дейми, Топинган кошонам дейми, Ўзинг менинг улуғлардан Улуғимсан, Ватаним…

III.

III.

  • Yangi mavzu bayoni
  • a 2 -b 2 =(a-b)(a-b)
  • Ikki son kvadratlarining ayirmasi.
  • Ikki son ayirmasi bilan yig’indisining ko’paytmasiga teng.
  • 1-misol: 5 2 -x 2 =(5-x)(5+x);
  • 2-misol: 49-4x 2 = 7 2 -(2x) 2 =(7-2x)(7+2x);
  • 3-misol: (-6-x)(6-x)=-(6+x)(6-x)=-(36-x 2 )=-36+x 2 =x 2 -36;
  • 4-misol: (2x-3y)(2x+3y)=(2x 2 )-(3y 2 )=4x 2 -9y 2 ;
  • 5-misol: 100-c 2 =(10-c)(10+c);
  • 6-misol: (a+b) 2 -(a-c) 2 =(a+b-a+c)(a+b+a-c)=(b+c(2a+b-c).
Mavzuni mustahkamlash uchun quyidagi A-3 formatda yozilgan misollar berildi: 36-x 2 =(6-x)(6+x); 81-y 4 =(9-y 2 )(9+y 2 ) (7y-c)(7y+c)=49y 2 -c 2 (10+2y)(10-2y)=100-4y 2 386-misol. 1) (c-3)(c+3)=c 2 -9 3) (10-y)(10+y)=100-y 2 5) (-a-b)(a-b)=-(a-b)=-(a+b)(a-b)=-(a 2 -b 2 )=b 2 -a 2
  • Mavzuni mustahkamlash uchun quyidagi A-3 formatda yozilgan misollar berildi:
  • 36-x 2 =(6-x)(6+x);
  • 81-y 4 =(9-y 2 )(9+y 2 )
  • (7y-c)(7y+c)=49y 2 -c 2
  • (10+2y)(10-2y)=100-4y 2
  • 386-misol.
  • 1) (c-3)(c+3)=c 2 -9
  • 3) (10-y)(10+y)=100-y 2
  • 5) (-a-b)(a-b)=-(a-b)=-(a+b)(a-b)=-(a 2 -b 2 )=b 2 -a 2
1) 8 2 -4x 2 =8 2 -(2x) 2 =(8-2x)(8+2x) 3) 25-t 2 =(5-t)(5+t) 5) 9-0,01x 2 =(3-0,1x)(3+0,1x). IV.

1) 8 2 -4x 2 =8 2 -(2x) 2 =(8-2x)(8+2x)

3) 25-t 2 =(5-t)(5+t)

5) 9-0,01x 2 =(3-0,1x)(3+0,1x).

IV.

  • Mustahkamlash.
  • 387-misol.
  • Shundan so’ng quyidagi ko’rinishdagi qonuniyatni aniqlovchi a-3 formatda misol berildi:
  • 15 2 =225 25 2 =625 35 2 =1225 45 2 =2025 55 2 =3025 65 2 = 4225…
  • Bundagi qonuniyat 5 raqam bilan tugaganligi oxirgi ikki raqami 25 bo’ladi, oldingi raqamlar Masalan, 225 dagi 2, 1*2 ko’paytirishdan hosil bo’ladi
2 o’quvchiga tezkor savollar berildi; 4 o’quvchiga tarqatmalar berildi va O’quvchilar baholandi. Baholash: o’quvchilar “4’ va “5” baholar bilan baholandi. Uyga vazifa: 386-387 misollarning juft nomerlari.
  • 2 o’quvchiga tezkor savollar berildi;
  • 4 o’quvchiga tarqatmalar berildi va
  • O’quvchilar baholandi.
  • Baholash: o’quvchilar “4’ va “5” baholar bilan baholandi.
  • Uyga vazifa: 386-387 misollarning juft nomerlari.

V.

VI.

E’tiboringiz uchun rahmat!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Алгебра

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Kvadratlar ayirmasi formulasi

Автор: Xudayqulova Nazira

Дата: 04.04.2020

Номер свидетельства: 545276


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства