kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Сауда жасай білесің бе?Базарға қарап тұрсам әркім барар» Абай Құнанбайұлы

Нажмите, чтобы узнать подробности

ознакомить учащихся с творчеством казахского писателя А.Кунанбаева, через чтение стихотворения "Базарға қарап тұрсам әркім барар".

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«аннотация к уроку»

Сабақтың аннотациясы

Сабақтың тақырыбы: «Сауда жасай білесің бе? «Базарға қарап тұрсам әркім барар» Абай Құнанбайұлы

«Зырян қаласының № 7 орта мектебі» КММ, қазақ тілі мен қазақ әдебиеті мұғалімі Аскабулова Айгуль Тюлепбергеновна

«Сауда жасай білесің бе? «Базарға қарап тұрсам әркім барар» Абай Құнанбайұлының өлеңі арқылы оқушылар Абай заманындағы сауда жүйесін және қазіргі замандағы сауда жасау әдебімен танысады. Осы сабақта түрлі көркемдегіш құралдардың мағынасын түсініп, эссе жазуды, өз ойын жазбаша түрде қолдануды үйренеді. Оқушылар өз ойларын түрлі сөйлеу формаларын қолдана отырып, сабақ барысы жайлы қорытынды шығара алады. Сабақ барысында бағалау дескрипторлар арқылы топ басшысы оқушылардың жұмыстарын бағалады. Жиынтық бағаны мұғалім қойды. Сабақ өз тәжірибесімен бөлісу мақсатында, сабақ жоспарымен қоса презентация, аудио, видео материалдары берілген.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: «Сауда жасай білесің бе? Абай Құнанбайұлының «Базарға қарап тұрсам әркім барар» өлеңі бойынша. Ж3 көркемдегіш құралдарды қолданып жазу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады: «Сауда жасай білесің бе? Базарға қарап тұрсам әркім барар» тақырыбы бойынша өлеңді түсінеді,көркемдегіш құралдардың мағынасын жазады, сауда жақсы жүру үшін нені ескеру керек?...деген сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өлеңнен көркемдегіш құралдарды қолдана отырып диалог құрастырады, сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: көркемдегіш құралдарды қолданып, эссе жазады, өз ойын жазбаша жеткізеді.

Әдіс – тәсілдері: оқушыны ойландыру,әңгімелеу, көрнекілік әдісі,АКТ,миға шабуыл, ТКО, түртіп алу, «Сиқырлы қорапша» ойыны, «Драма» әдісі, Попс әдісі.

Тақырыптың өзектілігі: Абай Құнанбайұлының шығармашылығымен таныстырып, күнделікті өмірмен салыстыра отырып байланыстыру.Қазіргі экономикалық жағдайда оқушыларды сауда жасауға бейімдеу.

Күтілетін нәтиже: Абай Құнанбайұлының өлеңімен танысып, сахналық көрініс арқылы сауда жасау әдебімен танысады.











































Аннотация к уроку

Тема урока: «Сауда жасай білесің бе? «Базарға қарап тұрсам әркім барар» Абай Құнанбайұлы

КГУ «Средняя школа №7 города Зыряновска», учитель казахского языка и казахской литературы Аскабулова Айгуль Тюлепбергеновна

Данный урок проводится с целью распространения педагогического опыта, к плану урока прилагается презентация к уроку, аудио, видео материалы.

Цель урока: Ознакомить учащихся с творчеством писателя А.Кунанбаева, через чтение на уроке стихотворения «Базарға қарап тұрсам әркім барар» сравнить торговлю времени Абая и современную.Учащиеся, используя предложенные слова, учатся письменно излагать свои мысли в написании эссе,составлении диалога.

Все учащиеся могут выполнить: по теме «Сауда жасай білесің бе? Базарға қарап тұрсам әркім барар» учащиеся понимают смысл стихотворения, умеют находить яркие средства выражения речи, а также учатся таким приемам, что нужно делать, чтобы торговля была хорошей.

Большинство учащихся могут выполнить: используя из стихотворения яркие средства выражения речи , учащиеся учатся составлять диалог, отвечать на вопросы.

Некоторые учащиеся могут выполнить: Учащиеся, используя предложенные слова, учатся письменно излагать свои мысли в написании эссе.

Использование на уроке стратегии Попс помогает учащимся правильно излагать свои мысли. Оценивание учащихся осуществлялось согласно дескрипторам, суммативная оценка была дана учителем в конце урока.

На уроке применены следующие методы и приемы: наглядный,критическое мышление, ИКТ, чтение с пометками,игра «Секретный сундучок»,драма, Попс, иллюстративный, ТКО.

Актуальность темы урока: Познакомить с творчеством Абая Кунанбаева, сравнить торговлю времени Абая с современной торговлей

Ожидаемый результат: Учащиеся знакомясь со стихотворением Абая Кунанбаева, через обыгрывание содержания произведения в драме, знакомятся с правилами торговли.



Просмотр содержимого документа
«конспект урока»

Қысқа мерзімді жоспары

Сабақтың тақырыбы: «Сауда жасай білесің бе?Базарға қарап тұрсам әркім барар» Абай Құнанбайұлы

Сынып: 8

Мұғалімнің аты – жөні: Аскабулова А.Т.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

«Сауда жасай білесің бе? Абай Құнанбайұлының «Базарға қарап тұрсам әркім барар» өлеңі бойынша

Ж3 көркемдегіш құралдарды қолданып жазу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: «Сауда жасай білесің бе? Базарға қарап тұрсам әркім барар» тақырыбы бойынша өлеңді түсінеді,көркемдегіш құралдардың мағынасын жазады, сауда жақсы жүру үшін нені ескеру керек?...деген сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өлеңнен көркемдегіш құралдарды қолдана отырып диалог құрастырады, сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: көркемдегіш құралдарды қолданып, эссе жазады, өз ойын жазбаша жеткізеді.

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады: «Сауда жасай білесің бе? Базарға қарап тұрсам әркім барар» тақырыбында көркемдегіш құралдарды табады, мағынасын түсінеді, көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, диалог, эссе жазады, қорытынды жасай алады.

Пәнге қатысты сөздік қор(сөз тіркестері): нәрсе(зат), сома(ақша), маржан(әшекей, бұйым), пайым қылмайды (мағынасына көңіл бөлмеу), аң – таң (таңғалу), жалпақ жұрт( бүкіл жұртқа, елге), тесік моншақ( керек нәрсе жерде жатпайды), шырақ (шам),сәулесі бар жігіттер(саналы жігіттер)

Диалог, эссе жазуға арналған пайдалы тіркестер: үлкен, базар, біреу,халық, ақша, әртүрлі заттар, көңілді,сатып алады, жарнамалайды, сауда жасау білесің бе?, үйренгім келеді, қиын емес,ескеру керек.

Талқылауға арналған сұрақтар:

- бейнефильм не туралы?

- оны неден көріп тұрмыз?

- базарда не сатылады?

- сен базарда болдың ба?

- сен базардан не сатып алдың?


Пәнаралық байланыстар:

Тарих, әдебиет

Алдыңғы оқу:

«Сауда жасай білесің бе?Базарға қарап тұрсам әркім барар» тақырыпты «Миға шабуыл» стратегия бойынша бейнефильмді көріп сұрақтарға жауап береді.

оқушылардың білімдерін тексеру.

Сабақ тақырыбы анықталды.

Мақсаты хабарланды.

Бағалау дескрипторы ұсынылады(тақтада көрсетіледі)

  • Өлеңді түсінеді, көркемдегіш құралдарды жазады. Сауда жақсы жүру үшін нені ескеру керек?сұраққа жауап беру үшін, суреттерді сөйлемдермен сәйкестендіреді.

  • Өлеңдегі көркемдегіш құралдарын қолданып, диалог жазады.

  • Өлеңдегі көркемдегіш құралдарын қолданып эссе жазады.


Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрі

Ресурстар

Сабақтың басы

1 – тапсырма. (Барлық оқушылар орындайды)

Сабақ басында түстер арқылы топқа бөлінеді.

«Миға шабуыл» стратегия бойынша бейнефильмді көріп сұрақтарға жауап береді.

- бейнефильм не туралы?

- оны неден көріп тұрмыз?

- базарда не сатылады?

- сен базарда болдың ба?

- сен базардан не сатып алдың?

Барлық оқушылар орындайды

Абай Құнанбайұлының портретіне қарап, ақын туралы не білуін анықтайды. Қосымша мұғалім сұрақтармен жетелейді( Абай Құнанбайұлы туралы не білесіңдер? Абай атамыздың қандай өлеңдерін білеміз? )

- Балалар қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

- Балалар бүгін біз сабақта Абайдың «Базарға қарап тұрсам әркім барар» өлеңімен танысамыз және «Сауда жасай білесің бе?» деген сұраққа жауап береміз, диалог, эссе жазамыз.

Сабақ тақырыбы анықталды.

Мақсаты хабарланды.


Сыныппен оқушылар орындайды Оқушылар суреттерге қарап, «Базарға қарап тұрсам әркім барар» -өлеңін тыңдайды, көркемдегіш құралдарды жазып отырады

сұрақтарға жауап береді.


Базарға, қарап тұрсам, әркім барар

Іздегені не болса, сол табылар.

Біреу астық алады, біреу маржан,

Әркімге бірдей нәрсе бермес базар.


Әркімнің өзі іздеген нәрсесі бар,

Сомалап ақшасына сонан алар.

Біреу ұқпас бұл сөзді, біреу ұғар,

Бағасын пайым қылмай аң – таң қалар.

Сөзді ұғар осы күнде кісі бар ма?

Демеймін жалпақ жұртқа бірдей жағар.

Жазған соң, жерде қалмас тесік моншақ,

Біреуден біреу алып, елге тарар.

Бір кісі емес жазғаным, жалпақ жұрт қой,

Шамданбай – ақ, шырақтар, ұқсаң жарар.

«Ит маржанды не қылсын» деген сөз бар,

Сәулесі бар жігіттер бір ойланар.


  • Өлең не туралы?

  • Қалай ойлайсыңдар Абай заманындағы базар қазіргі замандағы базарға ұқсайма?

  • Өлеңде Абай замандағы базарда нелер сатылады екен?

(өлең мазмұны балаларға таратып беріледі)


2- тапсырма (барлық оқушылар орындайды)

«Базарға қарап тұрсам әркім барар» өлеңі бойынша, көркемдегіш құралдарын табады, мағынасын жазады, түсінік береді. Сауда жақсы жүру үшін нені ескеру керек?...(сұраққа жауап беру үшін, суреттерді сөйлемдермен сәйкестендір)

Оқушылардың көпшілігі орындай алады көркемдегіш құралдарды қолданып «Сен сауда жасай білесің бе?» атты диалог құрастырады. Сөйлесу негізінде «Драма» қойылады

Кейбір оқушылар орындай алады көркемдегіш құралдарды қолданып Абай заманындағы және қазіргі заманындағы базарды салыстыра отырып эссе жазады.

Эссе оқиды.


«Миға шабуыл» стратегиясы

(бейнефильм)




Мақсатты көрсетілім


Топпен ойлана отырып сұрақтарға жауап береді







Интербелсенді тақтада Абай Құнанбайұлының портреті


Тақырыптық суреттер








«Базарға қарап тұрсам әркім барар» олеңінің аудиожазбасы





Тақырыптық суреттер


Туртіп алу стратегиясы





























«Сиқырлы қорапша» ойыны











ТКО стратегиясы









«Драма» әдісі




















(7 мин)




















Сабақтың ортасы











(10мин)




































(3мин)










(20 мин)

Сабақтың соңы

(3мин)

Кері байланыс: (барлық оқушылар орындайды)

Попс әдісі

Менің ойымша,....

Мен мұны былай дәлелдеймін...

Дәлел ретінде мысалдар келтіремін....

Мынадай қорытынды шешімге келдім.....

Попс әдісі


Бағалау

(2мин) : сабақ барысында топ басшылары дескрипторлар арқылы оқушылардың жұмыстарын бағалайды, жиынтық бағасын мұғалім қояды.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
«Сауда жасай білесің бе?Базарға қарап тұрсам әркім барар» Абай Құнанбайұлы

Автор: Аскабулова Айгуль Тюлепбергеновна

Дата: 07.03.2018

Номер свидетельства: 460982


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства