Сабақ: Аңдар | Астана қаласы Гимназия: №6 | |
Күні: | Мұғалімнің аты жөні: Камиева Г.Т. | |
Сынып: 1 | Қатысқаны -13 | Қатыспағаны-2 | ресурстар |
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.2.1 Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну; 1.1.3.1 Хабарламаны тыңдау жəне мұғалімнің көмегімен мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру,сəйкес иллюстрация/заттық сурет/сызба таңдау; 1.3.4.1 Мұғалімнің көмегімен мəтіннің мазмұны немесе иллюстрация бойынша қарапайым (кім? не?қандай? қанша?) сұрақ қоя білу; 1.3.3.1 Өлең, жұмбақ жəне ертегілерді ажырату; 1.3.2.1 Мəтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну; 1.2.1.1 Танысу, өзі туралы айту, затты сипаттау үшін таныс сөз жəне сөз тіркестерін қолдану; 1.2.2.1 Сурет бойынша 2-3 сөйлем сөйлем құрастыру 1.2.6.1Тыңдаған/оқыған материал туралы өзінің қарапайым пікірін (келісемін/келіспеймін,ұнайды/ұнамайды) білдіру 1.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен оқыған/тыңдаған/аудиовизуалды материалдар бойынша таныс заттардың атауын жазу 1.5.1.2 Сөйлеу барысында көптік/тəуелділік/ жіктік/септік жалғауларын мұғалімнің көмегі/үлгісі бойынша қолдану 1.5.1.1 Мұғалімнің көмегімен заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздердің мағынасын түсіну,жазбаша жəне ауызекі тілде қолдану | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсінеді. Көпшілігі орындай алады: Таныс сөздерден тұратын сөз тіркестерін құрастырады, сабақ барысында қолданады. Кейбір оқушылар орындай алады: Берілген суретке қатысты сипаттап жазады | |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: сөз тіркестерін қолдана алады, тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді меңгереді | |
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: аңдар, қасқыр, аю, арыстан, жолбарыс, қоян, және қандай? деген сұрақтарға жауап беретін сөздер: жабайы, үлкен, кішкентай, қу, қорқақ т.б. | АКТ |
| Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: (түлкі қу, сары, қоян сұр, қорқақ Мынау не? Мынау түлкі Ол қандай? Ол сары, қу т.с.с. | АКТ |
Алдыңғы оқу | «Суретті тап» әдісі арқылы оқушы үй жануарларына байланысты сөздерді атайды. Мысалы: сиыр,қой, ешкі, жылқы, лақ, қозы. (Суреттер болады) | флипчарт |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу | Ресурстар | |
| Суреттер арқылы топқа бөлу | Ресурстар | «Жабайы аңдардың»Қиынды қағаздары |
Басы | Психологиялық дайындық: қызығушылықты ояту «Стоп кадр» әдісі бойынша өткізіледі.Оқушыларға «Бауырсақ» ертегісі көрсетіледі. Бұл қандай ертегі? Ертегі қалай аталады? -Бауырсаққа қандай аңдар кездесті? Оқушылар білетін аңды атайды. Білмейтін аңдарымен сурет арқылы танысады.Аңдар орысша, қазақша айтылады. Дескриптор: Жаңа сөздермен танысады, атайды, қолданады | https://www.youtube.com/watch?v=HAanEgR5SGY түлкі – лиса қасқыр-волк аю-медведь қоян-заяц арыстан-лев | «өте жақсы» «жақсы» «қолыңнан келеді» |
Ортасы | Оқушыларға тақпақтар беріледі Ақ қоян ау, ақ қоян, Ұзын құлақ, сақ қоян. Қаша берсең орманға, Қорқағым деп ат қоям. Түлкі, түлкі қутыңдайсың, Айналаңнан тың тыңдайсың. Қанша қулық асырсаңда, Қасқырдан еш құтылмайсың. Қасқыр орманда жортады, Аяздан ол қорқады. Аспанға қарап ұлиды, Малды ауылды ториды. Ормандағы аюдың Құлпынайы көп екен Теріп-теріп алайық Қалтамызға салайық Тапсырма. Өлең оқылғаннан кейін қай аң туралы екенін анықтайды. (суретін қояды) Аңның түсін, қимылын білдіретін сөздердің астын сызады. (қаламмен астын сызады) Дескриптор заттың түсін, қимылын білдіретін сөздерді білдіретін сөздермен танысады. | | флипчарт қалам АКТ |
Соңы | Т2 Оқушыларды екі топқа бөліп, «қимылды көрсет, дыбыста» атты ойынын өткізу. Мысалы: 1 топ кез келген аңның суретін көрсетеді, ал 2топтағы оқушылар сол аңның қимылын, қалай дыбыстайтынын көрсетеді. (осы жерде сергіту сәтін өткізуге болады) Дескриптор: аңдарды атайды, дыбыстайды, қимылын көрсетеді.. Сергіту сәті: "Көңілді жануарлар" биі | Суреттер https://www.youtube.com/watch?v=sPX27NNVWCY | «өте жақсы» «жақсы» «қолыңнан келеді» |
Қосымша | | | |
Саралау | Бағалау | Пәнаралық байланыс дүниетану | |
Бағалау | Смайлик арқылы бағалау | «өте жақсы» «жақсы» «қолыңнан келеді» | |
Рефлексия | Оқушылар сабақты зейін қойып тындады. Тапсырмаларды дұрыс орындады. Сабақ мақсатына жетті. | | |
Кері байланыс | Оқушылар «Үй жануарлары» « Жабайы аңдар» болып екі топқа бөлінеді, бірінші топ үй жнуарларын атайды, екінші топ жабайы аңдарды атайды. Қай топ жылдам, дұрыс атаса, сол топ жеңеді. | «өте жақсы» «жақсы» «қолыңнан келеді» |
Қысқаша бағамдау | | |