kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі пәнінен ашық сабағының қысқа мерзімді жоспары. Тақырыбы: Журналист болғың келе ме? Сыныбы: 10 «В»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Журналистика туралы түсінік беру, лексикалық тақырып бойынша оқушылардың білімдерін қалыптастыру ;

сөйлесім әрекетінің түрлерін жүйелі қолдануға дағдыландыру, сөздік қорларын бақылап тілдесім қабілеттерін дамыту,

бүгінгі сабақты тақырыбы негізінде мамандық таңдай білуге бағыттауға тәрбиелеу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі пәнінен ашық сабағының қысқа мерзімді жоспары. Тақырыбы: Журналист болғың келе ме? Сыныбы: 10 «В»»

Сыныбы 10 "в"

Күні 20.02

Сабақтың тақырыбы


Журналист болғын келе ме?

Мақсаты



Журналистика туралы түсінік беру, лексикалық тақырып бойынша оқушылардың білімдерін қалыптастыру ;

сөйлесім әрекетінің түрлерін жүйелі қолдануға дағдыландыру, сөздік қорларын бақылап тілдесім қабілеттерін дамыту,

бүгінгі сабақты тақырыбы негізінде мамандық таңдай білуге бағыттауға тәрбиелеу


Нәтиже:

1.Журналистика туралы білімдерін толықтырды; 2.Әлеуметтенді; 3.Өзін-өзі реттеді;


Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

оқулықпен,  дәптермен жұмыс, жұптық тапсырма, кеспе қағаздармен жұмыс, үй тапсырмасын беру, кері байланыс.

Керекті жабдықтар

Оқулық,дәптер,тақта

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе



1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.Сабаққа даярлық, түгендеу
Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау. Бүгінгі сабағымызда өздеріміз бұрын алған білімімізді іс жүзінде қалай қолдана алатынымызды көрсетейік. Ол үшін жинақы, менің сұрағыма, жолдастарыңыздың жауабына мұқият болып, ойларыңызды еркін, жүйелі айту керектігін естеріңізге саламын. Ендеше, іске сәт, сіздерге табыс тілеймін! Сабағымызды бастайық.

2. Психологиялық сәт.

3. Жұпқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақ-жауап арқылы.

Мұғаліммен амандасады.

Кезекші сыныптың сабаққа дайындығын баяндап, сабаққа қатыспай отырған оқушыларды атап шығады.








Оқушылар сұрақтарға жауап береді



Тұсаукесер


Топқа бөліну:

Тіл дамыту «Миға шабуыл» стратегиясы» 1 тапсырма

Сұрақтарға топта отырып жауап беру

1) Бұхаралық ақпарат құралдары дегеніміз не?

2) Газеттердің қандай тұрлері бар?

3) Жаңалықтар жазазатын қандай кәсіпті білесіңдер?

4) Қандай жарнама тұрлерін білесің?

5) Жарнаманың қандай міндеттері бар?

6) Жарнамада ісінде жұмыс істеу үшін қандай қасиеттер керек?

7) Ақпарат қай елдің сөзі?

8) Компьтердің негізігі бөліктері қандай?

9) Компьтердің миы не?


Сұрақтарға жауап береді.

Жауабы:

1.Бұхаралық ақпарат құралдары дегеніміз не?

Бұхаралық ақпарат құралдары: газет, журналдар және интернет

2.Газеттердің қандай тұрлері бар?

Орталық, жергілікті, жекеменшік, балаларға. жасөспірімдер, сары

3.Жаңалықтар жазаатын қандай кәсіпті білесіңдер?

Журналист, репортер

4.Қандай жарнама тұрлерін білесің?

Каталогтар, хабарлама-каталогтар,жарнама парақшалары,газет-журналдар, интернет сайттары

5.Жарнаманың қандай міндеттері бар?

Бірінші тауар жайында толық мәлімет береді, екінші- тауардың артықшылығын, ерекшелігін көрсету,үшәншә-тұтынушыларды сол затты алуға ынталандыру.

6.Жарнамада ісінде жұмыс істеу үшін қандай қасиеттер керек?

Тапқырлық,ұшқыр қиял,жазу дағдысы, сурет сала білу.

7.Ақпарат қай елдің сөзі?

Ақпарат латын сөзі, информатио-мәлімет деп аударылады.

8. Компьтердің негізігі бөліктері қандай?

Жүйелік блок, монитор, пернетақта, принтер, тышқан, модем.

9.Компьтердің миы не?

Компьтердің миы- процессор


Негізгі бөлім





Жаңа сөздермен жұмыс:

Баспасөз

Мерзімді баспасөз-

Жас тілшілер-

Тілші болғым келді-

Кәсіби құпиялармен

Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университеті елімізде баспасөз мамандарын дайындайтын жетекші оқ орны болып табылады. Факультет 1934 жылы ең алғашқылардың бірі болып құрылған. 80 жылдан артық тарихы бар факультет осы күнге дейін БАҚ-тың түрлі салаларына 16 мыңнан астам жоғары сапалы мамандарды даярлап келеді. Факультетті бітірген түлектер республикалық, облыстық, аудандық мерзімді баспасһздерде, радио, теледидарда, отандық және шетелдік баспаларда, Үкітем салаларында қызмет етуде.

Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ-де жас тілшілер формумы болып тұрады. Форумның аясында «Журналист болғын келе ме?» айдарымен сайыс ұйымдастырылады. Еліміздің түпкір-түпкірінен келген жасөспірімдер осы форумға қатысып, сайыста бақтарын сынайды.

Биылғы жылы Астана қаласында балалар мен жасөспірімдердің «Жас Ұлан» ұйымының қолдауымен «Тілші болғым келеді» атты балалар форумы өтті. Оған Қазақстанның барлық өнірінен келген 80-нен астам мектеп газеттері мен журналдарының тілшілері мен редакторлары, теле-радио жүргізушілері, жас блогерлер қатысты. Белгілі журналистер кәсіби құпияларымен бөлісті. Жас тілшілер «Қазақстан» теле-радио компиниясында бағдарламаға қатысып, Қазмедиа орталығына саяхат жасады.

Сұрақтарға мәтін бойынша жауап беріңдер:

  1. Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің журналистика факультеті қашан құрылды?

2. Факультетті бітірген түлектер қайда қызмет етуде?

3. Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ-де де жас тілшілерге арналған қандай шара болып тұрады?

4. Онда қандай сайыстар ұйымдастырылады?

5. Биылғы жылы Астана қаласында қандай шара өтті?

6. Оған кімдер қатысты?

Тапсырма: Сөйлемдерді дұрыс құрастырып жазыңдар.

«Жас Ұлан» ұйымының қолдауымен «Тілші болғым келеді» атты балалар форумы өтті, биылғы жылы Астана қаласында балалар мен жасөспірімдердің. Теле-радио жүргізушілері жас блогерлер қатысты, оған Қазақстанның барлық өнірінен келген 80-нен астам мектеп газеттері мен журналдарының тілшілері мен редакторлары. Кәсіби құпияларымен бөлісті, белгілі журналистер.

Тапсырма: Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлем құраңдар.

Жетекші оқ орны, Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ, жас тілшілер формумы, Астана қаласы, балалар мен жасөспірімдердің, «Жас Ұлан», мектеп газеттері мен журналдарының тілшілері, редакторлары, теле-радио жүргізушілері, жас блогерлер.

Тапсырма: Мәтіннен етістіктерді тауып, шақтарын анықтаңдар.


Жаңа сөздермен жұмыс жасайды







Оқушылар мәтінді мұқият оқып талдайды.



Мәтінмен жұмыс жасайды

















Сұрақтарға жауап береді

Мәтіннің мазмұнын айтады





Берілген тапсырмаларды орындайды

Қоры

тынды


Бағалау


Үйге тапсырма


Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақтан түйгендерін жазады.

Белсенді оқушыларды бағалау


Ереже жаттау. Мәтіннің мазмұнын айту


Топ бір-біріне тіркеп, стикерлерді тақтаға іледі.

Отбасымда сыйластық,




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Килибаева Сауле Хожаевна

Дата: 03.04.2017

Номер свидетельства: 406080


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства