kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Абай Құнанбаев "Қараңғы түнде тау қалғып" сабақ жоспары 7-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Абайдың өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік беру. Өлеңді мәнерлеп оқу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Абай Құнанбаев "Қараңғы түнде тау қалғып" сабақ жоспары 7-сынып»

Күні: 11.10.16 Пәні: әдебиет Сыныбы: 7

А. Құнанбаев «Қараңғы түнде тау қалғып...»
Мақсаты: 1. Мазмұнына талдау жасай отырып, әнімен үйрету; Өлеңге берілген бағаны, әлем ақындарының үндестігін таныту; 2. Ақынның аудармашылық шеберлігі туралы түсініктерін дамытып, шығармашылық ізденістерін жетілдіру; 
3. Әдебиетті өнер ретінде бағалай білуге, ұлы ақын шығармаларын сүйіп оқуға тәрбиелеу;
Түрі: Мақсат қоя оқыту
Әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, топтастыру
Пәнаралық байланыс: Орыс әдебиеті, неміс тілі, музыка
Көрнекілігі: Компьютерлік слайдтар, Гете, М. Лермонтов, Абай, Г. Бельгер, Б. Момышұлының суреттері, «ҚӘ» газеті, 1992 жыл. Б. Момышұлы «Абайға жазылған һашия»
I. Ұйымдастыру
II. Үй тапсырмасын тексеру (Абай «Қансонарда бүркітші шығады аңға»)
I. Түсіну дағдысы
1. «Қансонар» сөзінің мәніне үңілу.
2. Қазақ халқының өмірінде аңшылық, саятшылық, құсбегіліктің мәні неде?
3. Өлеңді жатқа айту
II. Білім дағдысы
Ұлы Абай орыс әдебиетінен, орыс классиктерінен Пушкин, Лермонтов, Крылов шығармаларын аударған. Солардың ішінде немістің ұлы классигі Гетенің Лермонтов аударған «Горные вершины» өлеңін аударуына тоқталмақпыз. 
Компьютерде:
1) Абай аудармашылығы жөнінде Г. Бельгердің сөзі;
2) Өлеңнің неміс, орыс, қазақ тіліндегі нұсқалары; 
3) «һашия» сөзінің мағынасы;
«һашия» - араб сөзі бір нәрсенің шеті, жиегі. Кітап бетінің шетіне жазылған пікірлер. 
Одан әрі 1992 жылғы «Қазақ әдебиеті» газетіндегі Б. Момышұлының «Абайға жазылған һашия» мақаласымен танысу
Б, Момышұлының сөзі: «Аудармашы автормен жарысуы керек...
Халық қаһарманы, жауынгер жазушы 2 аударманы салыстыра отырып, 3 шығарманы оқи отырып, түпнұсқадан талдай отырып, Гетеге «3» деген, Лермонтовқа «4» деген баға қояды.
Ал Абай аудармасының табиғатына ене отырып: «Абай – символизирует, обобшает многопланно о вечном покое, у Абая глубже, у Абая близко к адекватному», - деп «5» деген белгі қойып, аса жоғары бағалайды. Абайдың «Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңінің үстіне «Реквием» деп тақырып қояды да, оны «Произведения траурного характера», - деп өз анықтамасын береді. Енді осындай жоғары баға алған Абай өлеңімен танысайық. Абайдың «Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңін мәнерлеп оқып орысша, немісше нұсқаларымен таныстырамын.
III. Қолдану дағдысы
Өлеңді әнімен үйрету
IV. Сұрақ қою стратегиясы
«Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңін оқи отырып, қандай көңіл-күйді аңғарамыз?
V. Талдау дағдысы
Өлең құрылысына талдау
VI. «Т» кестесін толтыру
Ақын
Қара сөз шебері Абай Аудармашы
Сазгер
VII. Бекіту
VIII. Баға дағдысы. Венн диаграммасын толтыру.
Гете Лермонтов Абай

Ортақ
IX. Үй тапсырмасы: Әнімен жаттау



Сабақтың тақырыбы

А.Құнанбаев  «Қараңғы түнде тау  қалғып» өлеңі

Сілтеме

Жоспар

Жалпы мақсаты

1.«Қараңғы түнде тау қалғып»өлеңі  туралы білу;

2.Өлеңнің мазмұның  мәтіндік  талдау  арқылы   түсіну;

3.Өлеңнің мәтінін Лермонтовтын орыс тіліндегі нұсқасымен  салыстырып,  талдауға үйрену;

 

Күтілетін нәтиже

1.«Қараңғы түнде тау қалғып»өлеңі  туралы біетін болады;

2.Өлеңнің мазмұнын  мәтіндік  талдау    арқылы   түсінеді;

3.Өлеңнің мәтінін Лермонтовтын орыс тіліндегі нұсқасымен  салыстырып,  талдауға үйренеді;

 

Негізгі идеялар

       А.Құнанбаевтың «Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңі  аудармаларының шоқтығы биік озық үлгісі . Бұл өлең  дүние жүзіне танымал болған , сан-алуан тілдерге аударылған әйгілі «Жолаушының түнгі жыры» еді.

Тапсырмалар

1.Концептуалды  кесте(үй тапсырмасын сұрау)

2.Сұрақ қою технологиясы                                                                                                                                      3 .АКТ-ні пайдалану(жаңа  тақырыпқа байланысты үнтаспадан ән тыңдату)

4. Топтық жұмыс

5. Жұптық жұмыс

6. Жеке жұмыс

Кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу

Мақсаты  : өткен сабақ бойынша алған біліміндерін  нақтылау

3 минут

2 минут

 

 

 

3минут

 

1.Қолайлы психологиялық  жағдай қалыптастыру;

2. Қазақтың бас ақыны — ұлы Абай Құнанбайұлы жөнінде осыған дейінгі алған білімдеріне сүйене отырып нені білетіндіктерін анықтау  мақсатында концептуалды кесте арқылы үй тапсырмасын сұрау

3. Тақырыпты анықтау мақсатында үнтаспадан Абай Құнанбайұлының
«Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңін тыңдату

5. Ой қозғау кезеңі

1.Абай аудармаша дегенді қалай түсінесіздер?

2. Неліктен олай ойлайсыздар ?

(оқушылардың жауаптарын мадақтап отыру)

Оқушыларды топқа бөлу

 

Оқушылар Абай Құнанбаевтың өмірі мен «Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңінен алған  білімдерін ортаға салады.

 

Мұғалімнің қойған ашық сұрақтарына жауап береді.

 

 

Сынып оқушылары  біріншісі  қазақша «бір» , екіншісі орысша «екі» , үшіншісі ағылшынша «үш»  деп алып, үш топқа бөлінеді

Түсіну

Мақсаты : оқушылардың өз бетімен  жұмыс істеуін қадағалау

10 минут

Абай Құнанбайұлының «Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңінің мағынасын ашу,түсіну мақсатында  оқулықты пайдалану.
Оқулықпен жұмыс

Әр топқа мәтінді бөліп беремін:

1-топ  өлеңнің 1- ші шумағын мәнерлеп оқиды, өлеңнің авторын, тақырыбын, жанр түрін, идеясын табады;

2-топ өлеңнің 2-ші шумағын оқиды, мазмұндайды, шумағын, тармағын, бунағын, ұйқасын табады

3-топ өлеңнің ішінен әдеби теориялық ұғымдарды табады.

Топтар мәтінді оқиды, өзара талқылайды. Топ болып бірігіп,тапсырманы орындайды. Әр топтағы бақылаушыға бақылау парағы беріледі.

Қолдану

Мақсаты: алған теориялық білімді практикада қолдана білу

10минут

1-топ  ­Өлеңді әуеніне салып айтады

2-топ    Интернет желісін  пайдалану арқылы ақынның басқа аударма өлеңін тауып, мәнерлеп оқып береді

3-топ    «Мен қылқалам шеберімін»  алған әсерлері бойынша сурет салу

Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды,өлеңді әуеніне салып айтады, интернет желісін пайдалану арқылы жаңа өлеңмен таныстырады, өз ойларын  сурет арқылы еркін жеткізеді.

Топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалайды.

Талдау

Мақсаты: оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру

7 минут

Кестемен жұымыс (жұптық жұмыс)

«Шын немесе жалған»

Абай қазақ халқының ұлы ақыны     шын          жалған

Абай сазгер болмаған                         шын          жалған

Қараңғы тнде тау қалғып өлеңі

аударма                                                шын          жалған

өлеңді абай Пушкиннан аударған     шын         жалған

өлеңнің құрылысы барлығы

12 жолдан тұрады                               шын           жалған

Оқушылар берілген кестені толтырады.

 

Берілген тапсырманы ой елегінен өткізіп, салыстырады.

Ұсынылған дайын жауап арқылы , жұптарда  өзара бағалауы жүзеге асады.

 

Жинақтау

Мақсаты: оқушылардың салыстыру және ажыра алуын қадағалау

 

7минут

.”Болмасаң да ұқсап бақ…”

(шығармашылық жұмыс).

Жеке жұмыс. Әр оқушы өз деңгейі бойынша берілген тапсырманы орындауға тырысады.

Бағалау

Мақсаты: алған білімдерін саралау

3 минут

Рефлексия

Критериалды бағалау жүзеге асады

Бүгінгі сабақ  несімен ерекшеленді ?

Рефлексия

Не үйрендім?

Қайсысы оңай болды?

Қайсысы қиын  болды?

Тағы не  үйренгім келеді?

 

Оқушылар өздерін бағалау парақшалары  арқылы шынайы бағалайды

 

Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.



 










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Абай Құнанбаев "Қараңғы түнде тау қалғып" сабақ жоспары 7-сынып

Автор: Танатарова Жупар Тилеповна

Дата: 16.03.2017

Номер свидетельства: 400770
