8 сынып Қазақ тілі пәні бойынша тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау.
Мақсаты:Сөйлем мүшелері оның ішінде тұрлаулы мүшелердің ережесімен танысып, құрлысына қарай түрленуін,бастауыш пен баяндауыштың арасына сызықшаның қойылу жолдарын түсініп, практикада қолдану.
№ | Сабақтың тақырыбы | Мер- зімі | Оқытудың негізгі мақсаттары | Белсенді оқытуда қолданатын әдіс-тәсілдер | Кіріктірілген модульдер | Оқу нәтижелері | Бағалау,соның ішінде оқыту үшін бағалау | Барлығын қосқанда | Негізгі ресурстар |
1 | Сөйлем мүшелері | 12 10 | Сөйлем мүшелері туралы түсінікті білу, түсіну. Сөйлем мүшелерінен сөйлемнің атқаратын қызметіне қарай тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін ажырату. | "Миға шабуыл", "Деңгейлеп оқыту", "сәйкестендіру","ой қозғау","кластер құрастыру", "топтастыру", "топтық жұмыс". | "Сын тұрғысынан ойлауға үйрету","Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер","Ақпаратты коммуникациялық технологиялар-ды" пайдалана отырып оқыту, "Жас ерекшеліктері-не қарай оқыту", "Дарынды және талантты балаларды оқыту" | Тақырыпты түсінеді, сөйлем мүшелеріне сұрақ қоя алады. Сөйлем мүшелерін атқаратын қызметіне қарай талдап, ажырата алады. | мақтау арқылы бағалау, кері байланыс, жиынтық баға,екі жұлдыз,бір тілек, смайликтер арқылы бағалау | -оқушы ережесін айта алады,мысал келтіреді. -оқушы түрлерін ажырата, түсінік бере алады. -оқушы осы тақырыпта өздігінен жұмыс жасай алады талдау жұмыстарын жасай алады, деңгейлік тапсырма орындайды | Презен-тация,оқулық,плакат |
2 | Тұрлаулы мүшелер Бастауыш | 14 10 | Тұрлаулы мүшенің бастауыш түрімен танысады,құрылысына қарай өзгеріп, сөз таптарына қарай жіктелуін түсіну.Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажыратып,мәтінен бастауышты тауып жасалу жолынталдау | "Миға шабуыл", Оқыту,талдау,сұрақ-жауап, "Домино" ойыны тестпен жұмыс жасау,шығармашылық жұмыс, "деңгейлік тапсырмалар". | "Сын тұрғысынан ойлауға үйрету","Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер", "Ақпаратты коммуникациялық технологиялар-ды" пайдалана отырып оқыту, "Жас ерекшеліктері-не қарай оқыту", "Дарынды және талантты балаларды оқыту" | Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін таниды,бастауышқа сұрақ қойып,мысал келтіреді,жасалу жолдарын түсінеді,талдай алады, пікір жаза алады | "Бас бармақтар" арқылы бағалау, өзін-өзі бағалау, "жұлдызшалар" арқылы бағалау,мақтау арқылы бағалау, кері байланыс | оқушы ережесін айта алады,мысал келтіреді оқушы жасалу жолдарын түсіндіре алады,ол бойынша тапсырма орындай алады, оқушы осы тақырыпта өздігінен жұмыс жасай алады, "Сөйлем иесі" тақырыбында пікір жаза алады | Оқулық, тест тапсыр-малары, |
3 | Баяндауыш | 17 10 | Тұрлаулы мүшенің баяндауыш түрімен танысып, ережесін түсіну. Баяндауышты құрылысы мен сөз таптарына жіктеуге үйрету,баяндауыштың емлесін практикада қолдану. | "Миға шабуыл", "шаттық шебері", "Фишбон" әдісі, "ой қозғау""ДЖИГСО" әдісі,түсіндіру, талдау әдісі,сұрақ-жауап әдісі,топтық жұмыс,жұптық жұмыс | "Сын тұрғысынан ойлауға үйрету","Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер", "Ақпаратты коммуникациялық технологиялар-ды" пайдалана отырып оқыту, "Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту", "Дарынды және талантты балаларды оқыту" | Баяндауышты біледі,баяндаушқа сұрақ қоя алады. Баяндауыштың құрылысы мен сөз таптарына жіктей алады.Баяндауыш тың емлесін біледі, синтаксистік талдау жасай алады | Кері байланыс, мадақтау мен мақтау арқылы, топтық бағалау,"жұлдызшалар" арқылы бағалау, "бағдаршам" арқылы бағалау | -оқушы ережесін айта алады,мысал келтіреді сөйлем арасында баяндауыш-тарды таба алады -оқушы баяндауышты құрамына қарай өзгерте алады, -оқушы Баяндауышты құрлысына қарай түрлендіре алады,талдай алады. | Оқулық, Презен-тация,-АКТ |
4 | Бастауыш пен баяндауы тың арасына қойылатын сызықша | 19 10 | Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаны ерекшеліктерін түсіндіру. Сөйлем арасында қойылатын сызықшалардың қойылу себебін түсініп талдау | Оқыту,зерттеу әдісі,талдау, "семантикалық карта толтыру",шығармашылық әдістер, "деңгей-лік тапсырмалар", "венн диаграммасы", топтық жұмыс | "Сын тұрғысынан ойлауға үйрету","Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер", "Ақпаратты коммуникациялық технологияларды" пайдалана отырып оқыту, "Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту", "Дарынды және талантты балаларды оқыту" | Бастауыш пен баяндауыш арасындағы сызықшаның қойылу ерекшелігін біледі,талдай алады сөйлемдер құра алады. | Кері байланыс,"бас бармақ" арқылы бағалау арқылы өзін-өзі бағалау. | -оқушы ережесін айта алады,түсінеді -оқушы ерекшелікте-ріне түсінік бере алады, -оқушы Осы тақырыпта өздігінен жұмыс жасай алады, өзі сызықшасы бар сөйлемдер жазып талдай алады. | Оқулық, Ақпараттыкоммуникация-лық технологиялар, Деңгей-лік тапсыр-малар |
| | | | | | | | | |
Тақырып:Баяндауыш | Мектеп:Введен орта мектебі |
Күні: | Қатысушы саны:10 | Қатыспағаны: | Пән:Қазақ тілі |
Мұғалімнің аты-жөні:Хусаинова Гүлсайра Маратқызы | | Сынып:8 |
Оқыту мақсаты: | Тұрлаулы мүшенің баяндауыш түрімен таныстыру ,баяндауышты құрылысы мен сөз таптарына жіктеп,баяндауыштың емлесін практикада дұрыс қолдану. |
Оқыту мақсаты/ күтілетін нәтижелер: | Барлығы: баяндауышты біледі,баяндауышқа сұрақ қоя алады. Көпшілігі:Сөйлемнен баяндауышты таба алады,баяндауыштың құрылысы мен сөз таптарына жіктей алады.. Кейбіреулері: баяндауыштың емлесін біле алады, синтаксистік талдау жасай алады |
Тілдік мақсат: | Баяндауышқа сұрақ қойып,мысал келтіре алады. Негізгі сөздер мен сөз тіркестер: баяндауыш,сөйлем мүшесі, тұрлаулы мүше. Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы,тілдік бірліктер Талқылауға арналған тармақтар: Баяндауыштың сұрақтарын ата?Мысал келтір.Баяндауыш құрлысына қарай қалай бөлінеді? Баяндауыш қай сөз табы бола алады? Сөйлемдерді сауатты жазу, таза орындау, дұрыс талдау. |
Алдынғы /бұрынғы/оқыту | Сөйлем туралы білімдерін еске түсіру,сұрақтар арқылы " қызығушылықтарын ояту" |
Жоспар |
Жоспарлау уақыты | Жоспарланған іс-әкереттер | Бағалау | Ресурстар |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеттері | | |
Кіріспе 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі және психологиялық ахуал орнату "Шаттық шеңберін құру". Түрлі түсті гүлдер арқылы екі топқа бөлу жұмыстарын өткіземін | Оқушылар түрлі түсті гүлдер арқылы екі топқа бөлінеді | | Түрлі түсті қаздан қиылған гүлдер |
| . | |
Негізгі бөлім 7 мин Презентация 10 мин 5 мин 2 мин 5 мин 3мин Рефлексия 5 мин | 1.Үй тапсырманы сұрау. "Фишбон" әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтап,бекітеді. Баяндауыш тақырыбы бойынша презентация көрсетіледі. Жаңа тақырыпты тану /тақырыппен,мақсат шығару / Айтылым/Оқылым 2."ЖИГСО"әдісі арқылы жаңа сабақты түсінуге бағдар беріп,жаңа тақырыпты ашу. 3.Жазылым/Тыңдалым 38 жаттығуды-1топ 39 жаттығуды-2 топ орындау арқылы бекітеді. . Сергіту сәті Тыңдалым 4. 1.Топ мүшелеріне баяндауыш тақырыбына кластер жасатқызамын. Көшбасшылары бастауыш пен баяндауышқа венн диаграммасын құрады 5."Қар кесектері" ойын әдісі арқылы бүгінгі "Баяндауыш"тақырыбы төңірегінде сұрақ-жауап жарысы арқылы " Картонды бесбармақ " әдісі арқылы кері байланыс орнатамын | Топ оқушылары өтілген тақырып бойынша сұрақ қояды,жауап жазады,мысал келтіреді,тұжырымдамасын айтады. Ақпаратты өз бетінше ұғынады,топта талқылайды,басқа топқа барып өз түсінгендерімен бөліседі Бірінші топ екінші топпен білімдерімен бөліседі. 1-топ. Сөздерді баяндауыш етіп сөйлем құрайды. 2 топ.Мәтіннен дара және күрделі баяндауыштарды табады, жасалу жолдарын түсіндіреді. Видероликтегі бидің қозғалыстарын қайталап серігу Оқушылар кластер әдісі арқылы баяндауышты жан-жақты ашу,қорғау Сұрақтарды жазып екі топ бір-біріне жауап жазып,айтып жарысу " Бесбармақ" сұрақтары арқылы жауап жазады | Бағдаршам түстері арқылы бағалау Бағдаршам арқылы /бағалау критерийлері арқылы/ бағалау Бағдаршамның түстері арқылы бағалаймын /бағалау критерийлері/ жұлдызша арқылы бағалау | флипчарт,маркер Оқулық Флипчарт, маркер Смайликтер, қағаздар парақшалар бесбармақтың сурет салынған қағаздар |