kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Пәні Қазақ әдебиеті Тақырыбы Айтыстың алтын діңгегі. Сүйінбай мен Қатағанның айтысы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күтілетін нәтиже

  1. Ақынның шығармашылығын талдап, көркемдік ерекшелігін ажырата біледі, өзіндік қорытынды жасай білуді үйренеді.
  2. Оқушылардың  сыни көзқарасы қалыптасады, өз ойын толық жеткізеді.

Сабақтың түрі

Бекіту сабағы

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Тест сұрақтары, «Миға шабуыл» стратегиясы, «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі,Салыстыр, Кластер құру,“Әдебиет лотосы” ойыны, «Қабырғадағы рөл» әдісі, «Плюс- Минус-Қызықты» кестесі

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Мұғалім алғашқы минутта:

а)  ұйымдастыру сәтін өткізеді;

б) сабақтың мақсатын түсіндіреді

1-кезең: теория бойынша «Білу» үшін тақырып мазмұнынан Кім? Не?Кімнің?Кімді?Кімде?Кімнен? Кіммен?Қайда? Қай?Қашан?Не істеді?сияқты сұрақтарға жауап беретін толық ақпарат тіркелінуі керек.

«2» - 1-2 б.

«3-» «3» «3+» -3-4 б. -5-6 б.

«4-» «4» «4+» - 7-8, 9 б.

«5-» «5» «5+» 10 б. 11-12 б.

Оқушыларды баға қоюға тарту

8 мин.

Тақырыптық тест сұрақтары

 

  1. Берілген үзіндіні кім айтқан? 

Бауыздамай ішер қаныңды,

Өлтірмей алар жаныңды,

Қағазға жазар малыңды.

  1. “Көмекей әулие” атанған жырау кім?
  2. Махамбеттің “Тарланым” өлеңі қай үлгімен жазылған?
  3. М.Өтемісұлы “Мұнар күн” өлеңін қай оқиғаға байланысты шығарылған?
  4. ЮНЕСКО-ның шешімі бойынша М.Өтемісұлының 200 жылдық мерейтойы қай жылы дүниежүзілік деңгейде аталып өтті?
  5. Дулат Бабатайұлының шығармасын табыңыз:
  6. Сүйінбай Аронұлының арғы атасы кім?
  7. С.Аронұлының Бішкек қаласындағы сақталған қолжазбасы қанша беттен тұрады ?
  8. Кісі қайтыс болғанда айтылатын өлеңжырлары
  9. Дулат Бабатайұлының өлеңін табыңыз:
  10. Cопылық әдебиеттің өкілін белгілеңіз
  11. Әйтеке бидің шын есімі

 

 

Оқушылар бірін-бірі тексеріп, тест қорытындысына баға қояды

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Пәні Қазақ әдебиеті Тақырыбы Айтыстың алтын діңгегі. Сүйінбай мен Қатағанның айтысы.»



Күні Сыныбы

10.10.2017 10 «А» сыныбы

Жалпы мақсат

а) оқушыларға Сүйінбайдың айтыс өнерінің майталманы екендігін ұғындыру.

ә)шығармашылық қабілетін, тілдік қорын, ізденістерін арттыру.

б) еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.


Күтілетін нәтиже

  1. Ақынның шығармашылығын талдап, көркемдік ерекшелігін ажырата біледі, өзіндік қорытынды жасай білуді үйренеді.

  2. Оқушылардың  сыни көзқарасы қалыптасады, өз ойын толық жеткізеді.

Сабақтың түрі

Бекіту сабағы

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Тест сұрақтары, «Миға шабуыл» стратегиясы, «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі ,Салыстыр, Кластер құру,“Әдебиет лотосы” ойыны, «Қабырғадағы рөл» әдісі, «Плюс- Минус-Қызықты» кестесі

Ұйымдастыру кезеңі


2 мин


Мұғалім алғашқы минутта:

а) ұйымдастыру сәтін өткізеді;

б) сабақтың мақсатын түсіндіреді

1-кезең: теория бойынша «Білу» үшін тақырып мазмұнынан Кім? Не?Кімнің?Кімді?Кімде?Кімнен? Кіммен?Қайда? Қай?Қашан?Не істеді?сияқты сұрақтарға жауап беретін толық ақпарат тіркелінуі керек.



«2» - 1-2 б.

«3-» «3» «3+» -3-4 б. -5-6 б.

«4-» «4» «4+» - 7-8, 9 б.

«5-» «5» «5+» 10 б. 11-12 б.



Оқушыларды баға қоюға тарту


8 мин.

Тақырыптық тест сұрақтары


  1. Берілген үзіндіні кім айтқан?

Бауыздамай ішер қаныңды,

Өлтірмей алар жаныңды,

Қағазға жазар малыңды.

  1. “Көмекей әулие” атанған жырау кім?

  2. Махамбеттің “Тарланым” өлеңі қай үлгімен жазылған?

  3. М.Өтемісұлы “Мұнар күн” өлеңін қай оқиғаға байланысты шығарылған?

  4. ЮНЕСКО-ның шешімі бойынша М.Өтемісұлының 200 жылдық мерейтойы қай жылы дүниежүзілік деңгейде аталып өтті?

  5. Дулат Бабатайұлының шығармасын табыңыз:

  6. Сүйінбай Аронұлының арғы атасы кім?

  7. С.Аронұлының Бішкек қаласындағы сақталған қолжазбасы қанша беттен тұрады ?

  8. Кісі қайтыс болғанда айтылатын өлеңжырлары

  9. Дулат Бабатайұлының өлеңін табыңыз:

  10. Cопылық әдебиеттің өкілін белгілеңіз

  11. Әйтеке бидің шын есімі



Оқушылар бірін-бірі тексеріп, тест қорытындысына баға қояды



2-кезең: теорияны «Түсіну» үшін Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін? Сұрақтары, дәлелде, түсіндір сөздерімен бірге оқушының жоғарыда берген жауаптарына қойылады (оларды тереңдету үшін)


8 мин



«Миға шабуыл» стратегиясы


  1. Сүйінбайдың туған жері?

  2. Сүйінбай ақынның шыққан тегі?

  3. Қандай толғаулары бар?

  4. Қандай өлеңдері бар?

  5. Сүйінбайдың ең алғашқы өлеңі қалай аталады?

  6. Сүйінбай неше жасында елге ақын ретінде танылды?

  7. Сүйінбай ең алғаш рет немен айтысқа түсті?

  8. “Менің пірім – Сүйінбай” деп Сүйінбайдың ақындығына тәнті болған кім екенін табыңыз.

  9. Сүйінбай шығармашылығында қомақты орын алатын қандай өлеңдер?

  10. Өлеңдерінің тақырыптары қандай?

  11. XIX ғасырдың ірі ақындарының бірі ретінде Сүйінбай Аронұлының өмірі туралы айтып беріңдер.

  12. “Сүйінбай – айтыс өнерінің алтын діңгегі” деген пікірдің авторы осындай жоғары бағаны неге берді деп ойлайсыңдар?

  13. “Бөрілі менің байрағым” өлеңінің идеясы неде деп ойлайсыңдар?

  14. Бала Жамбылға берген батасын қалай түсінесіңдер?


Мұғалім оқушыларды смайликтер арқылы бағалайды.

3-кезең: практика жүзінде «Қолдану» (оқулықпен жұмыс жүргізу барысында тек қарапайым тапсырмалармен бекіту жүргізіледі


6 мин

Оқулықпен жұмыс. «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі.


  1. Қатағанмен айтыста Сүйінбайдың сыншылдық қай тұста ерекше көрінеді, жыр жолдарынан табу.

  2. Қазақтың батырларын дәріптеген тұстарын табу

(Қарасай батыр, Наурызбай, Кенесары, т.б.)

  1. Қазақтың үш жүзі: Ұлы жүз, Орта жүз, Кіші жүзге тоқталған жерлерін табу.

  2. Сүйінбайдың өзіне жүлде тағайындаған жерлерін жыр жолдарынан табу.

4-кезең: «Талдау» үшін 1.Салыстыр.

2.Кластер құру




6 мин



  1. Салыстыр

Сүйінбай өмір сүрген кезең

Қазіргі кезең




















  1. «Ақын» сөзіне кластер құрастыру


5-кезең: теорияны «Жинақтау» үшін қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұн-ды жүйеле,кестені, тірек сызбаны, сөзжұм-бақты толтыр немесе өзің құрастыр, тағы с.с. басқа түрдегі тапсырмалар оқушы-ның жоғарыдағы «тақырыптың басты идеясына» жазған жауабына қойылады.

5 мин


2) «Қабырғадағы рөл» әдісі бойынша тапсырма.

Кейіпкердің суретін салады, кейіпкерге тән қасиеттерді ішіне, көрінбей тұрған қасиеттерін сыртына жазады.

Сырт жағына не ойлайтыны, нені білгісі келетіні, не сұрағысы келетінін жазады.


6-кезең: практика жүзінде «Баға беру» (Сен қалай ойлайсың ?Не істер едің?деген тапсырмалар оқушы-ға жоғарыда алған бі-лімін(теория бойын-ша)және біліктілігін (практикасы бойын-ша)өмірдегі жағдаят-тарды шешуге бағыт-талып қойылады.


  1. мин

  1. Қалай ойлайсыңдар, Қатаған Сүйінбайдан неліктен жеңілді?

  2. Қазіргі заманның айтыскерлері деп кімдерді айтар едіңдер? Оларға айтар сенің ұсынысың.

  3. Қазіргі заман айтыстарына қандай тақырыптар негіз болады деп ойлайсыңдар?

  • Әр оқушы бағалау парақшасы арқылы өзін-өзіне бағалау жасайды


  • Үй тапсырмасы. Эссе “Сүйінбай – қазақ халқының мақтанышы”


  • Рефлексия кезеңі. «Плюс- Минус-Қызықты» кестесі бойынша кері байланыс жасайды.

«Плюс»

(+)

Сабақта қызық болған, пайдалы болар деп ұйғарылған мәселелер жазылады.

«Минус»

(–)

Сабақта сәтсіз шыққан, пайдасы жоқ не шамалы болды деп ұйғарылған мәселелер жазылады.

«Қызықты» (?)

«Не білгім келеді?» немесе «Бұл мен үшін қызық бола ма?» деген сұрақтарға жауаптар келтіріледі.




1



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Пәні Қазақ әдебиеті Тақырыбы Айтыстың алтын діңгегі. Сүйінбай мен Қатағанның айтысы.

Автор: Шәріп Қарлығаш Әлімхатқызы

Дата: 24.01.2018

Номер свидетельства: 452108
