kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Краткосрочный план по казахскому языку на тему:Сабақтың тақырыбы: «Біржан мен Сара» айтысы

Нажмите, чтобы узнать подробности

На уроке представлены 3 стадии: вызова, осмысления, рефлексии. На стадии вызова применена стратегии "Толстые и тонкие вопросы", ребус, на стадии осмысления  - "Зигзаг".

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Краткосрочный план по казахскому языку на тему:Сабақтың тақырыбы: «Біржан мен Сара» айтысы»


Сабақтың тақырыбы: «Біржан мен Сара» айтысы

ДОІЖО:Қойжігіт.Б

Күні:20.10.2016

Мұгалімнің аты-жөні : Жекебаева К.

Сыныбы 9 ә

Пәні: Қазақ тілі


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Ақындар айтысының мән-мазмұнын менгереді

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар: Біржан мен Сара айтысының негізгі өзегімен танысады


Оқушылардың басым бөлігі: айтыс мәтінімен танысады


Кеибір оқушылар: Шығармашылықпен эссе жаза біледі

Тілдік мақсат

Оқушылар топпен , жұппен, жеке жұмыс жасайды бір-бірінін пікірін тыңдайды


Негізгі сөздер және тіркестер:Біржан мен Сара айтысы, ақындар айтысы, парасат, білім, сөзге тоқтау, намыс, жігер, қызу шабыт, тапкырлық, ұтымды ой, суырыпсалушылық

Алдыңғы оқыту:

Айтыс туралы түсінік

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттыгулар

дереккөздер

1.Кіріспе: Ұйымдастыру «Шаттық шеңбері» әдісі

Мақсаты: Сабаққа жағымды көніл күй сыйлау. Оқушыларды топқа бөлу 2 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру оқушыларды топқа біріктіру


2.Ой шақыру. Сабақтың тақырыбы анықтау. «Жұмбақ жасыру» әдісі

Мақсаты: Оқушылардың жаңа сабаққа қызығушылығын ояту

7 минут

Оқушылар жұмбақты шеше отырып жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады

Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылайды 1. Аспандағы алып доп

Жарқырайды жарық боп ( Күн)

2. Күндіз бәрі қашады

Түнде аспанды басады ( жұлдыз)

3.Жазу жазып жалықпаған

Жаза-жаза арықтаған ( өшіргіш)


Слайдтар

Жұмбақтар

3.Үй тапсырмасын тексеру.

«Т» кестесі жабық сұрақ, ашық сұрақ. Жеке жұмыс 7 мин

Жабық сұрақ

1.Біржан сал Қожағұлұлы қай жылы қай өнірде дүниеге келді?

2.Сара Тастанбек қызы кім?

3.Айтыстың негізгі тақырыбы не?

Ашық сұрақ

1.Айтыста екі ақынның әншілік , ақындық , адам-гершілік сипаттары қалай көрінген?

2.Біржан өзін сипаттау үшін қандай көркем сөз образдарын қол-данған?

АҚТ

Негізгі бөлім Жаңа сабақ.

4.Топтық жұмыс. «Зигзаг» әдісі Ақындар жырлайды

1 Біржан мен Сара жайында

2 біржан мен Сара айтысы-ның негізгі өзегі

3 Айтыстағы Біржан мен Сараның сипаттары

Мақсаты: Алған білімдерінін пайдалана алады.20 мин

Оқушылар топта берілген сұрақтарға жауап береді, одан кейін түсіндіру үшін бір окушы топта қалады, қалғаны келесі топқа өтеді.

Мұгалім бақылайды және бағыт көрсетеді.


А4 , А3 парақшалары

Түрлі түсті маркерлер

5. «Сәйкестендіру» әдісі. Жұп-тық жұмыс

Мақсаты: Алған білімдерін сөз қолданысында пайдалана алады 6 мин

1.Бәдік айтысы Қыз бен жігіт

2.Жануар мен адам Үшкіру шақыру

3. жұмбақ айтысы Төрт түлік мал

4. Салт айтысы Сапарғали мен

Нұржан

Парақшалар

6.Рефлексия: «Райдинг»

Мақсаты: Оқушылардың келешегі үшін кері байланыс орнату 2 минут

Оқушы өзін-өзі бағалайды және сабаққа қатысуын бағалайды. Мұгалім оқушылармен бірлесе отырып сабаққа баға береді.

Стикерлер

7.Үй тапсырмасы

Біржан мен Сара айтысы оқып талдау


Қосымша материал



Денгейлеу

Қабілеті жоқ оқушыларға қандай тапсырма беруді көздейсіз?

Шығармашылық тапсырма (кейіпкерге мінездеме , хат жазу) орындату

Бағалау

Сіз баланың ілгерілеуін\білімін бақылауды қалай жоспарладыныз?

(жалпы ақпарат \бағалау идеясы)

Бірін-бірі бағалау, мадақтау

Пән аралық Байланыс : Тарих, Қазақ тілі, География, бейнелеу.

Топтық жұмыста үлгерімі жоғары+үлгерімі төмен оқушыларды бір-біріне комектесуді қарастырдым.Үлгерімі төмен окушылар достарынан көмек алады.

Қалыптастырушы бағалау: бірін-бірі бағалау, жетондар, мақтау, смаиликпен, бағалау парағымен.

Сабақта топпен жұмыс жасау барысында бір-біріне құрметпен қарау ынтымақтастық қалыптасады.

Рефлексия:

Оқыту\сабақ мақсаты қол жетімді болды ма?

Бүгін сабақта оқушылар нені меңгерді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?

Жұмысты деңгейлеу жақсы нәтиже берді ме?

Уақытымды тиімді пайдаландым ба?

Өз жоспарыма қандай өзгеріс енгізер едім, неліктен?

Сабақ мақсаты қолжетімді болды. Оқушылар мәтін мазмұнын өз бетінше менгерді. Оны тапсырмалар орындау барысында көрсетті. Сабақ барысында 7 модульдің ықпалдаса өзара байланысы орын алды, олардың ықпалдасуында басымдық танытқан негізгі модуль «сын тұрғысынан ойлауға үйрету». Сабағымнын басында оқушылардың қызығушылығын ояту, түрлі ой тастау, психологиялық ахуал қалыптастыру үшін «Жылы сөздер» тренингін откіздім. Оқушылар шаттық шеңберін құрып бір-біріне жақсы тілек, жылы лебіздерін білдіре отырып, осы күнге сәттілік тіледі. Мерсер мен Литлтон өз енбектерінде диалог сабақта оқушылардың қызығушылығымен қатар, олардың білім деңгейінің өсуіне үлес қосатындығын атап көрсеткен сондықтан сабағымда диалогтық оқытуды қолдану арқылы оқушылардың Қазақ әдебиеті пәніне қызығушылығын арттырумен қатар білім денгейлерінің жоғарылауына ықпал еттім. Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, сабақтын тақырыбын анықтау мақсатында «Жұмбақ жасыру әдісін пайдаландым». Сұрақтың түрткі болу, сынақтан өткізу, қайта бағыттау түрлерін пайдалана отырып оқушылар өткен сабақты еске түсірді, ол үшін мен «Т» кестесі бойынша «Жабық сұрақ, ашық сұрақ»әдісін өткіздім. Айтыстағы кейіпкерлерді ата. Біржан сал кім? Ол туралы не білдің? Сара Тастанбекқызы туралы не білесін? деп сұрақтар қойып, оқушыларға бағдар беріп отырдым. Жаңа сабаққа кіріспе ретінде «Ақындар жырлайды»әдісі бойынша алдымен оқушыларға ақын аттары жазылған қиындылар ұсындым да оларды таңдау арқылы оқушылар үш топқа бөлінді І топ «Біржан», ІІ топ «Сара», ІІІ «Шашубай». Өтілетін тақырыб айтыс ақындарымен тікелей байланысты болғандықтан топтық жұмысында “Зигзаг” әдісін пайдаландым. Әр топ берілген сұрақтаға жауап берді, олардың жауаптарынан жаңа сабақтын мазмұны туындады. Қызыгушылықтарын ояту және жаңа сабақтын мазмұнын айқындау мақсатында видеороликтен айтыстан үзунду көрсеттім, қарап болғанан кейін әңгімелесу арқылы айтыс туралы пікірлерін тыңдадым. Айтыс түрлерінен білгендерін саралау мақсатында жұпптық «Сәйкестендіру» әдісін колдандым. Бұл жұмыс түрі оқушылар өздері жасақтаған критерийлер жазып өзін-өзі бағалады. Осы тапсырмалардан кеиін оқушыларға сергіту сәтін ұйымдастырдым. Кері байланысты қамтамасыз ету мақсатында оқушыларға стикер таратылып, оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазды. Жоспарлау барысында уакытты үнемдеу стратегиялармен әдіс-тәсілдерді тиімді тандауды ескеруді қажет етеді. Сондықтан келесі сабақтарды жоспалағанда тапсырма көлеміне көңіл бөлемін.

Қорытынды бағалау:

Екі ең сәтті мезетті атаңыз(оқудың да, оқытудың да).

1: Жеке, жұппен топпен жұмыс жасауда оқушылардың сынй ойлап, ұйымшылдықпен жұмыла жұмыс жасауы, өзара ой бөліскені, бірін-бірі бағалауы сәтті, әрі ұтымды болды.

2: Жинақтау кезеңінде оқушылардың кейіпкер рөліне енуі рөлге ене отырып оқушылар өз бойындағы Біржан мен Сараға деген шынай сағынышын жеткізе білгені сыни ойлаудың айғағы.

Сонымен қатар оқушылардың оқылым, тыңдалым және жазылым бойынша сауаттылығы шыңдалды.

Сабақты жақсартуға әсер еткен екі мезетті атаңыз(оқудың да, оқытудың да).

1. Оқушылардың үзіндіні өзара талқылауы терең, мұгалімнің қатысуынсыз орындалса олардың пән бойынша білімі тереңдей түсер еді.

2. Оқушы үшін АКТ мүмкіндіктерін қолдану барысыңда тиімділігін байқадым, ол сабақты жандандырып, оқушылардын қызығушылығын арттырып, ішкі уәжі не әсер етті.

Себебі көрсетілімдерді тамашалау барысында балалардың терең зейінмен қарағаны байқалды сыныптың басым көпшілігі белсенділік танытты, тек сабақ түсірілімін қарап отырып Б деген оқушының сабақ арасында ойы басқа жаққа ауатындығы әлі де сабақты жоспарлауда тапсырмалардың саралап-даралап берілуін қажет етеді.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Автор: Жекебаева Кумискуль Бегишеевна

Дата: 17.03.2017

Номер свидетельства: 401183


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства