Пән: Қазақ тілі
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Оқу құралдары.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Оқушыларға өлең арқылы оқу құралдары туралы меңгертіп, мазмұнын ашу. Тапсырмалар арқылы жаңа сөздерді тәжірибеде қолдана білуге үйрету.жазылу мен айтылуы жолдарын дұрыс меңгерту.
2. Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін, тіл байлығын, сөздік қорын дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды оқу құралдарды таза, ұқыпты ұстауға, бірбіріне деген сыйластыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: ИКТ, Сөмке макет оқу құралдары, жұптық жұмыс, ЖИКСО, бағалау парақшалары
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Уақыт | Жұмыс кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ұйымдастыру түрі | Бағалау | Колданылатын модуль |
2 минут | Мотивация Топқа бөлу | Сәлемдесу. Психологиялық қолайлы ахуал орнату. Оқушыларға Сөмке макетте оқу құралдарды таңдауға мүмкіндік береді. Оқұ құралдары бойынша 2 топқа | Оқушылар оқу құралдарын таңдап алып, 2 топқа бөлінеді | Топтарға бөлу: оқу құралдары | Жас ерекшеліктеріне сай оқыту | |
3 мин | Операциялық жұмыс кезеңі | Топқа бөліну үшін берілген оқу құралдары арқылы тақырыпқа шығу | ребустарға қарап, жауап беріп тақырыпқа шығады. | Топпен шешеді Тақырыпты жазу | ||
7 мин. 5 мин. | Білім Түсіну | Оқулықтағы 33 бет, 2-тапсырма «Өлеңдермен» мәтінмен жұмыс жасау. 2 топқа өлеңді түсіне оқып, жаңа сөздерді пайдаланып, мазмұнын өз сөзіңмен білдіру Сөздікпен жұмыс: заттар-.. , ұқыпты -.. сана-ақыл-... , түзу -.. жөнге-.. , желім -.. қате -.. | Топта топ басшысы спикерді, тайм пикерді, хатшыны тағайындау. Әр топ өлендерді түсініп оқып, мазмұнын анықтайды. Өлеңнен оқу құралдардың нақты қызметін анықтау. Топ ішінде жұптасу 1 топ 1. Портфель, қалам 2. Қарындаш, сызғыш 2 топ 3. Ұштағыш, желім 4. Өшіргіш, кітап | Тақырыпты жазу Дәптермен жұмыс Жұптық жұмыс ЖИКСО | ОүБ | |
7 мин. | Қолдану | Өлеңнен алған түсініктерін өз сөзімен рольдік ойын арқылы көрсету. Интербелсенді тақтадан тірек-сызбалар арқылы сөйлем құрастыру. | Әр оқу құрал затына көрініс көрсету. | Рольдік ойын | Бағдаршам Жасыл Қызыл Сары | АКТ |
8 минут | Талдау | Оқу құралдарды қалай ұстау керек? | Диалог құрастыру | Сұрақ-жауап әдісі Жабық хат | ||
5 минут | Жинақтау | Оқу құралдары не үшін керек? Өз ойларыңызды дәлелдеңіздер. | 1 топ: Сөмке, өшіргіш, дәптер,желім құралдарының атқаратының қызметін дәлелдейді. 2 топ: Кітап, сызғыш, қалам, қарындаш құралдарының атқаратынын қызметін дәлелдейді. | Оқушылар өзін-өзі бағалау | ||
5 минут | Бағалау | Оқу құралдары болмаса адам не істеуші еді? Оқу құралдары болмаса адам қалай оқиды? | Оқушы өзінің ойлауын айтады. | Таллантты және дарынды балалармен жұмыс | ||
3 минут | Рефлексия | «Алма» ағашын алмамен толтыру. (алма түстер бойынша) | Топ басшылары топ мүшелелерінің жиынтық бағасын шығарады. |