Сабақтың тақырыбы: Ш.Құдайбердиев өмірі мен шығармашылығы
Сабақтың мақсаты: Ақын өмірін,шығармашылығын біледі.Қалқаман-Мамыр дастанының мазмұнын меңгерді және саралай алады.
Сабақтың көрнекілігі: слайд, карточка, бағалау парағы
Сабақтың түрі:іздену сабағы.
Сабақтың әдісі: СТО технологиясының элементтері (әлемді шарлау,қабырға сөйлейді)
Сабақтың барысы I.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал Капитан дегенде, қолын көтереді
Полуба дегенде, қолдарынан ұстайды,
Борт сыртындағы адам (үш адам ортада бір адам қалады)
Түскі ас дегенде төрт адам тамақ ішеді.
Қайық дегенде 5 адам ескек еседі
II.Сабақтың барысы:
III. Үй тапсырмасын тексеру.
«Қабырға сөйлейді» әдісі арқылы.Әр қабырғадағы ілулі тұрған сұрақтарды оқып,алдарыңдағы парақтарға толық жауап жазады.
Қалыптастырушы бағалау.
IV.Ой шақыру.
Балалар, Абайдың туыстарын айтайықшы,қандай-қандай туыстары бар?
(Мағауия,Әбдірахман,Ақылбай,Шәкәрім )т.б.
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы
Бүгінгі сабақта нені меңгеруіміз қажет ?Сабағымызға қандай мақсат қоямыз?
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:Ақын өмірін, шығармасын біледі.Қалқаман-Мамыр дастанының мазмұнын меңгереді және саралай алады.
V.Мағынаны тану.
I «Алғырлар» тобы Ш.Құдайбердіұлының өмірбаяны
I I «Білгірлер» тобы Ш.Құдайбердіұлының шығармалары
I I I «Тапқырлар» тобы «Қалқаман-Мамыр поэмасы»
Мұғалім слайд көрсете отырып қосымша мәлімет берді : (Шәкәрім туралы естелік айтып берді).Шәкәрім араб,парсы,түрік тілдерін жетік білгеннен кейін ол Ұлы ақын 14-15 жасынан бастап өлең шығарады.
Ол домбыра, скрипка жасайтын шебер болғанФирдоуси,Низами,Сағди,Физули,Науаи шығыс класиктерінің шығармаларымен танысқан.
Шығармашылығы
«Өмір», «Сәнқойлар», «Ызақорлар», «Құмарлық», «Қалжыңбас», «Тойымсыз нәпсі» сияқты дидакалық өлең-жырларында боямалы ажарлы, жасанды мінез бен жағымсыз қылықты сынға алады.
Қалқаман -Мамыр
Шәкәрімнің атын бүкіл елге паш еткен оның поэмалары. “Қаламан – Мамыр”поэмасы 1912 жылы Семейде “Жәрдем” баспасында басылып шыққан. Ескі қазақ тұрмысынан алынған, бірақ тарихи шығарма емес. Өмірде шын болған бақытсыз ғашықтар – Қалқаман мен Мамыр. Шығарманың өзегі де өмірде болған, нақты оқиға.
Жырда Шәкәрім XVIII ғасырдағы тарихы туралы біршама мағлұмат береді. Қалқаман жігіт пен Мамыр қыздың махаббат драмасының мекені де, мезгілі де нақты. Бар дау – қыз бен жігіттің аталас туыстығында. Екі ғашық шөбере болып шығады (Шежіре бойынша шынында да солай) Бұрынғы түгілі қазіргі ұғымында Қалқаман қарындасын алған. “Шариғат қосады екен немерені”, - дейді Қалқаман өзі қызды аздырар алдында.
VI. Мағынаны тану
I «Алғырлар» тобы «Қалқаман-Мамыр» поэмасын құрылысына қарай талдаңыз.
I I «Білгірлер» тобы Поэмадағы салт-дәстүрді тап, бүгінгі өмірмен салыстырыңыз.
I I I «Тапқырлар» тобы поэманы құрылысына қарай талдау жасаңыз.
VI. Ой толғаныс.
I топ Біздің ойымызша,Қалқаманның елден кетуі дұрыс. (дәлелдеңіз)
I I топ Біздің ойымызша, Қалқаманның елден кетуі дұрыс емес. (дәлелдеңіз)
I I I «Тапқырлар» тобы сарапшылар болып ортақ шешім шығарсын.
Рефлексия
Бағалау. Бағалау парағы арқылы.