Сабақтың тақырыбы | Бірыңғай мүшелерге байланысты қойылатын үтір | |
Мақсаты | Бірыңғай мүшелерге байланысты қойылатын үтірдің қызметін ажырата білуге үйрету. Оқушыларға үтірдің қойылатын орны мен ерекшеліктерін түсіндіру арқылы есте сақтау, қойылу орнын ажырата білу дағдыларын қалыптастыру. Ана тілінің қадір-қасиетін білуге, құрметтеуге және мәнерлі сөйлеуге тәрбиелеу. | |
Күтілетін нәтиже | Үтірдің қойылатын орындарын ажырата алады; Грамматикалық талдау жасау дағдылары қалыптасады; Жеке және топпен жұмыс істеуге төселеді; | |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”, «Талантты және дарынды оқушымен жұмыс» | |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Жеке, жұптық, топтық,жұлдызды ағын, ойлан, бірік, бөліс,үш шапалақ, ақылдың алты қалпағы,сен-маған, мен-саған | |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушыларды Шульман ілімі бойынша топқа бөлу.(Жүрек, қол, бас) | Оқушылар топқа бөлініп, өз топ басшыларын сайлайды. |
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Үй тапсырмасын сұрау. «Жұлдызды ағын» | 5 минут | 1.Пунктуация нені зерттейді? 2.Тыныс белгілері не үшін қажет? 3.Тыныс белгілерінің қандай түрлері бар? 4. Тыныс белгілерін қоюдың қандай принциптері бар? 5.Тыныс белгілерінің стиль түрлеріне қатысы бар ма? 6.Қабаттасып қойылатын тыныс белгілердің ерекшеліктері неде? 7.Қазақ тілінде стильдің неше түрі бар? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. «Үш шапалақ» арқылы топтар бірін-бірін бағалайды. Жаттығу жұмысын талдайды. |
Ой қозғау. «Қызықты хат» Elearning-кітапханасымен байланыстыру. | 5 минут | 1.Марат, Мақсат, Арман мектеп оқушылары. 2.Асылбек, Ербол, Қанаттарға да өз ризашылығын білдірді. 3.Ауыл мен қаланың арасы алшақ екен. 4.Төрт бөлмелі үй салқын да жайлы. 5.Қаз дауысты Қазыбек би аумалы-төкпелі, күрделі, қилы заманда ғұмыр кешті. 6.Біз ел орынға отыра ауылға арып-ашып, шаршап-шалдығып әрең жеттік. | |
Жаңа сабақ «Болашақтың қаласы» «Өзеннен өту» | 5 минут | Бірыңғай мүшелерге байланысты таныстырылым жасау. | Ережелерін айтады. |
Дәптермен жұмыс «Орманнан өту» | 10 минут | 176-жаттығу 1.Бірыңғай мүшелердің арасына шылау қойып, байланыстырып жазу. 2.Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіру. | Жаттығу жұмыстарын орындайды. |
Мағынаны тану Топтық тапсырма «Таудан өту» | 10 минут | 1.Мына сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің жалпылауыштарына қойылған тыныс белгісін түсіндіру. 2.Өлеңдердегі бірыңғай мүшелердің қай сөйлем мүшесі болып тұрғанын айту. 3.Сөйлемдерді оқып, бірыңғай мүшелердің қай сөйлем мүшесі болып тұрғанын айту. | Топтық тапсырмаларды ынтымақтаса отырып орындайды. |
Қорытынды «Сен-маған, мен-маған» | 2 минут | Топтарға бір-біріне сұрақ қойдыру. | Оқушылардың мақсаты берілген сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау | 3 минут | Бағалау парақшасын жинау. | Топ басшылары жинаған ұпайларын айтады. |
Кері байланыс | 5 минут | Ақылдың алты қалпағы | Оқушылар сабаққа деген өз ой-пікірлерін ортаға салады. |
Үйге тапсырма: Көркем әдеби шығармалардан бірыңғай мүшелерге байланысты мысалдар жазу. |