Пәні: | Психология | Тобы: | 3БББ-17 б/б |
Күні: | «___»__қараша___2019_ж. | Ұзақтылығы: | 45 минут |
Сабақтың тақырыбы: | Кіші мектеп жасындағы балалардың психологиялық ерекшеліктері |
Өтетін орны: | «Каспий» педагогика және салалық технологиялар колледжі 304 кабинет |
Сабақтың мақсаты: | Кіші мектеп жасындағы балалардың психологиялық даму ерекшеліктері, оқу іс-әрекеттерінің дамуы туралы мағлұмат беру |
Сабақтың міндеті: | Студенттердің шығармашылық іс әрекеттерін ғылыми дүниетаным шеңберін кеңейту Студенттерді білімді терең ұғына білуге ,теориялық білімдерін тәжірибеде қолдана білуге, әрбір жас кезеңдерінде өзгерістерді мұқият ескере білуге тәрбиелеу |
Күтілетін нәтижелер: | Кіші мектеп жасындағы балалардың психологиялық ерекшеліктерін талдай отырып, когнитивті даму аймағын дамыту жолдарын біледі |
Сабақтың типі: | Аралас сабақ |
Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық техникалар, педагогикалық технологиялар: |
Көрнекі материал (презентация), жартылай-ізденісті, топтық жұмыс, репродуктивті (үлгі бойынша критерийлер құру), оқытушы жетекшілігімен оқыту жұмысының әдістері, өздігінше оқу жұмысының әдістері |
Қажетті құрал-жабдықтар: | Слайд, А-3, маркерлер, конверттегі сұрақ, стикерлер, бағдаршам түстерінен дөңгелектер |
Қосымша дереккөздер (әдебиет): | 1.К.Жұмасова., Л.Есенова «Психология» Астана-2017 2.Намазбаева Ж.И. «Психология» Алматы, 2005 |
Контактная информация преподавателя: |
А.Ә.Т.: Хайруллаева Әлия Базарбайқызы | Тел.: 8701-643-17-46 E-mail: [email protected] |
Сабақтың барысы | Уақыты (минут-тар) | Оқытушы әрекеті | Тыңдаушы әрекеті | Оқу қорлары мен материалдары |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Ұйымдастыру кезеңі Топтарға бөлу | 3 минут | Сәлемдесу Сабаққа қатысып отырған тыңдаушыларды түгендеу Топтарға бөлу. Әрбір тыңдаушы қораптан 1-ден 3-ке дейін сандар жазылған қағаз қиындыларын алады. Осылайша 3 топ құрылады | Бағалау бетшелерімен танысады Тыңдаушылар қораптан 1-ден 3-ке дейінгі нөмірлі қағаз қиындыларын таңдап алып, топтарға бөлі-неді | Бағалау бетшелері 1-ден 3-ке дейін сандар жазылған қағаз қиындылары, қорап |
Үй жұмысы | 5 минут | «Фишбоун» әдісі | 6 жасарлардың психологиялық ерекшеліктерін талдайды, айтады | Интерактивті тақта, слайд |
Топпен жұмыс «Дейін және кейін» стратегиясы | 2 минут | «Дейін»: алдымен студенттерге бастауыш сынып оқушылары туралы түсініктерін жазу | Әр топ ақылдаса отырып, өз ойларын постерге жазып қорғайды.Әр топ бірін-бірі бағалайды | А3 қағаз, қарандаш, маркерлер, стикерлер |
Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі | 5 минут | Кіші мектеп жасына дейінгі балалардың психологиялық ерекшеліктері | Студенттер, тыңдайды | Интерактивті тақта, слайд |
Топпен жұмыс Ой толғау: І. «Басқару әдістері немесе Сіз қандай әдіс қолданасыз?» | 10 минут | Әр бір топқа алдын ала дайындалған карточкалар таратылады | Бұл карточкаларда басқарудың әдісі бейнеленген сурет және тақырыпқа сай сұрақтар жазылған. Әр бір топ суретке қарап, берілген сұраққа жауап бере отырып, өз ойымен бөлісуге тиіс | Сурет бейнеленген және сұрақтар жазылған карточкалар |
ІІ. «Құпия сөздер» ойыны | 10 минут | Әр бір топ көп сандар жазылған қағаздан алады. Бұл сандардың артында жасырын сөздер бар | Берілген әліпбиге қарап отырып, әр бір жасырын сөзді тауып, кейін толық сөйлемді құрап шығу. Барлығын өте тез, шапшаң орындау керек. Орындалу уақыты тіркеледі. | Ақ қағаз, қалам, әліпби |
«Жасырын хат, ойлан тап!» | 10 минут | Ерте-ерте-ертеде . . . әлі адамдардар әріп танымаған уақытта да, олар бір-біріне хат жазған екен. Қалайша? Олар сурет салуды біліпті. Бүгін біз соны үйренеміз. Өз қарсыластарыңызға сурет арқылы қысқаша ғана ойларыңызды жеткізіңіздер. Әр бір топқа белгілі бір сөйлемдер беріледі | Оқушылар өздеріне берілген тапсырманы ватманға сурет арқылы салып, өзара алмасады. Келесі топтың қатысушылары, суретте берілген сөздерді анықтаулары қажет | ватман, түрлі түсті фломастерлер, қарындаштар, өшіргіш, сызғыш |
Топтық жұмыс. «Дейін және кейін» стратегиясы | 2 минут | «Кейін»: студенттерге бастауыш сынып оқушылары туралы түсініктерін жазу | Әр топ ақылдаса отырып, өз ойларын жазып қорғайды.Әр топ бірін-бірі бағалайды. Сұрақ бойынша «Дейін» не білгендерін және «Кейін» не біліп шыққандарын салыстырады, қортынды шығарады. | А3 қағаз, қарандаш, маркерлер, стикерлер |
Рефлексия | 2 минут | Тақтада «Бес саусақ» әдісі Әрбір тыңдаушы жеке-жеке түйін сөздерді стикерлерге жазады. | Тыңдаушылар жазбаша рефлексияны түйін сөздері бар стикерлерге жазып, «Бес саусақ» әдісі рефлексиясына апарып, әр саусаққа жабыстырады | Тазалық рефлексиясы, маркер, стикерлер |
Үй жұмысы | 1 минут | топ: Кіші мектеп жасындағы балаларының эмоциясы мен сезімінің дамуы топ: Кіші мектеп жасындағы балалардың еркі мен мінезінің дамуы топ: Кіші мектеп жасындағы балалардың ес, ойлау, қиял ерекшеліктерін анықтауға арналған әдістемелер жазу | Лекцияларды, презентацияны оқу, топтық тапсырмаларды орындап келу | Практикалық дәптерлері, қалам |