kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Адамның ішкі әлемі

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Адамның ішкі әлемі" 7сыныптарға арналған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Адамның ішкі әлемі»


Өзiн-өзi тану сабағының жоспары


Мектеп: №1ОЖББ мектебі КММ Күні:18.09.2017 №3

Тақырып:Адамның ішкі әлемі

Құндылық: Ақиқат

Қасиеттер: өз-өзіне адал болу, шыншылдық, қарапайымдылық

Мұғалiм: Губайдуллина А.Х

Сынып:7

Оқушылар саны:


Сабақ мақсаты:

-Оқушыларға жан дүниенің тазалығы мен оны кемелдендіру туралы түсіндіре отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

-оқушыларды жан дүниенің тазалығын сақтап,ар-ұжданмен өмр мүруге үйрету.

-Оқушылардың қарапайымдылық қасиеттерін дамыту.

-Өз-өзіне адал болуға тәрбиелеу

Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңi.5Т ережесі

Тыныштық сәтi. Нұрға бөлену.

(Оқушыларды тыныштық сәтінен алған әсерлерімен бөлісуге шақыру)

  • Қандай күйде болдыңыздар?

  • Жаттығу қалай әсер етті?

  • Әрекетіміз бен ниетіміз үндесе білді ме?

2.Үй тапсырмасын тексеру.

№3сабақ 16 беттегі «Ұждан» ертегісін оқып келу.

Сұрақтар:

  • Адамдардың Ұжданмен кездесуінен кейінгі мазасыздануының себебі неде?

  • Олар Ұжданға ұялмай дұрыс жауап беру үшін өз міндеттері мен парыздарын қалай атқару керек екен?

  • Өздерің күнделікті өмірде Ұжданды басшылыққа аласыңдар ма?Қалай?



Сабақ барысын талқылау:

  • Дәйексөз.

«Ақылды болсаң, арыңды сақта, 
Ар-ұждан керек әр уақытта» .

Нақыл сөз 

  • Ақылды болсаң, арыңды сақта дегенді қалай түсінесіздер?

  • Неліктен әр уақытта Ар-ұждан керек ?

  • Ар-ұжданды таза ұстау, өз-өзіне адал болу үшін бізге қандай қасиеттер қажет?

  • Өз іс-әрекеттеріңізге іштеріңнен қысылып, ұялған кездеріңіз болды ма? /Мысал келтіру/.



  1. Әңгiмелеу

Ар-ұждан туралы өсиет

-Ар-ұждан дегеніміз не? - деп сұрады ұлы әкесінен.

-Ар-ұждан дегеніміз –ешбір адам оны саған бере алмайды және ешкім сенен тартып ала алмайды. «Ар-ұждан адамның тумысынан берілген сыйы» - деді әкесі.

-Ал Ар-ұжданның бізде бар екенін қайдан білеміз?

-Уайымдама, сен одан қашып құтыла алмайсың, саған ол тыныштық бермейді. Ол әрқашан сенің жүрегіңде болады, тек оны тыңдай біл.

Сұрақтар

-«Ол сенің жүрегіңде болады, тек оны тыңдай біл»- дегенді қалай түсінесіздер?

-Әрекетіміз дұрыс болмаған жағдайда ішкі ойыңызда қандай өзгеріс болады?

Самопознание kz журналы

  1. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Сыныпты түрлі түсті жүрекшелер арқылы 2-топқа бөлу.

1-топқа « Өзіңнен ұяла жүрсең ,сені ешкім де ұялта алмайды» тақырыбында эссе жазу

2-топ«Ұстаздың шәкірттерін сынауы» аңызын сахналау

Баяғы заманда бір данышпан өз шәкірттерін шақырып алып:

- Мені кәрілік жеңіп келеді, қауқарым жоқ. Енді сендер мені асырауларың керек,- дейді.

Шәкірттері ұстаздарының айтқанымен толық келіседі. Бірақ:

- Біз тамақ пен ақшаны қайдан аламыз. Көршілер көмектесе қояр ма екен?!

- Мен сендерге «қайыр сұраңдар»деп отырған жоқпын. Рұқсатсыз ала беріңдер,өйткені олардан гөрі ақшаға біз көбірек мұқтажбыз.Сондықтан ол -күнә емес.

Сөйтіп,ұстаз шәкірттерін байлардың ақшасын білдірмей алу жолдарын түсіндіреді.Бірақ ол шәкірттеріне ешкімді ренжітпеуді өтінеді.

Барлығы жорыққа аттанбақшы болып жатқанда,біреуі үнсіз төмен қарап тұрып қалады.

Ұстазы одан:

- Не болды? Өз ұстазыңа көмектескін келмей ме? - деп сұрады.

- Ғапу етіңіз,Ұстазым! Сіздің айтқаңызды істей алмаймын. Сіз біреудің затын ешкімге білдірмей ұрлап ал деп отырсыз.Ол мүмкін емес,ешкім білмесе де өз ұрлығымды ішім біліп тұрады ғой.Одан да қайыр сұрағаным жақсы.

- Мен сендердің жан дүниелеріңнің адал болғанын қалап едім.Адамның қарны ашқаны ештеңе емес,оның жан дүниесі аш болмауы керек.Сондықтан ар-ұждан дауысына құлақ түріп жүріңдер. Әйтеуір біреуің түсіндің-ау


  1. Топпен ән айту

МЕЙІРІМДІ БОЛАЙЫҚШЫ, АҒАЙЫН

Сөзі:С.Қалидікі

Әні:Қ.Мақандікі

Көктем етіп көркейтсе де маңайын,

Көріп жүрміз өкпешілдің талайын.

Өшігуді қояйықшы өзгеге,

Кешірімді болайықшы, ағайын!


Көк нөсерін көл етсе де жауындар,

Көк пен жерді сел етсе де дауылдар.

Пейілдерді пенделікпен тарылтпай,

Мейірімді болайықшы, бауырлар!


Болашаққа қол ұстасып барайық,

Ақиқаттың ауылын іздеп табайық.

Кішірейіп кетпес ғазиз басымыз,

Кішіпейіл болайықшы, халайық!


Ел болғанмен емеспіз ғой онша көп,

Сонда дағы бөлінумен шаршап ек.

Өзімізге қалайтұғын нәрсені,

Тілейікші өзгеге де, болса деп!



  1. Үй тапсырмасы.

№4 сабақ 19 беттегі өсиет әңгімені оқып келу.


  1. Соңғы тыныштық сәтi.

Баяу әуен қойылады.Оқушылар денесін, басын тік ұстап, көзін жұмып отырады.

Мұғалім жай дауыспен:

«Бүгінгі сабағымызды есімізге түсірейікші. Ісіміз де сөзіміз бен ойымыздай, болатынына сенемін. Сабақта көрініс тапқан жақсы қасиеттер жүректерімізде сақталып, іс жүзіне асырылсын. Жақсы ой ойлайық, жақсы сөз сөйлейік, жақсы іс жасайық! Осындай тыныштықта сәл отыра тұрайық. Қандай жан тыныштығы! Енді жайлап көздеріңді ашуға болады»

Рахмет.Сау болыңыздар!





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Адамның ішкі әлемі

Автор: Губайдуллина Айгуль Хамитовна

Дата: 22.01.2018

Номер свидетельства: 451746
