Пәні: Қазақ тілі | Күні: | Сыныбы: 6»а» (орыс тілді мектеп үшін) |
Сабақтың тақырыбы | Кітап білім бұлағы |
Сілтеме | Қазақ тілі . Орыс тілінде білім беретені мектептің 6 - сыныбына арналған оқулық/ Артыкова Т.М «Алматы» 2011 |
Мақсаты | Мақсаты: білімділік: Кітап –білім бұлағы,- дей келе, білімнің кітап арқылы берілетінін ұғындыру, білімдерін жан-жақтылы кеңейтеді, сөз байлығы кеңейеді, сын тұрғысынан ойлауға үйренеді, өз ойын толық жеткізіп, негізгі түйінді таба білуге дағдыланады. дамытушылық:Оқушыларға кітаптың адам өміріндегі маңызы, ғылым мен білімнің пайдасы жайлы түсіндіру, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру. тәрбиелік:Оқушылардың кітапқа деген қызығушылығын арттыру, оқулықты құрметтеуге, күтіп ұстауға үйрету. |
Күтілетін нәтижелер | Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады. |
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, тарих. |
Қолданылатын әдістер | Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, « Жоба қорғау технологиясы», АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы. |
Керекті жабдықтар | Оқулық, интербелсенді тақта, семантикалық карта, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер т.б. |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалімәрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | 2 мин 3 мин | Ұйымдастыру Топқа бөлу Сыныптың оқушыларын 1-4 санау арқылы топқа бөлу. Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу. Психологиялық ахуал туғызу Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады: Кәне, достар, тұрайық. Шеңберімізді құрайық. Жақсы-жақсы тілектер Бір-бірімізге сыйлайық! 2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін, семантикалық картамен жұмыс. Жауап парағы арқылы көршіңді тексер. Қосымша №1.Семантикалық карта. |
оқушылар 1-4 санау бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады. Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер». Оқушылар жұппен бір-бірін жауап парағы арқылы тексеріп, бағалайды. Критерийлер: «5»- 0 қате «4» - 1 қате «3»- 2-3 қате |
Тұсаукесер | 2 мин | «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Кітап, окулық туралы бейнеролик интерактивті тақтадан көрсетіледі. Мұғалім оқиды. -Балалар, бұгінгі сабақтың такырыбы қандай? -Дұрыс айттыңдар, кітап. -Олай болса, бүгін біз кітап, оқулық жайлы тереңірек танысамыз. | |
Негізгі бөлім Білу | 3 мин | Ассоциативная карта ( ойлан, бірік, бөліс) КІТАП | Оқушылар дәптерлеріне қысқаша жазып алады да, топпен жұмысты бірігіп, бөліседі. |
Түсіну | 10 мин | 1.2 Берілген мақал-мәтелдерді жина, аудар: Білімнің қайнар бұлағы - кітап. Кітап алтын сандық: іші толған қазына. Кітап - ғалым, тілсіз мұғалім. Кітапсыз үй- терезесіз бөлме.
1.3 Мақал-мәтелдердің жалғасын табыңыз : 1.Кітап - алтын ____________. 2. Кітап – білім ____________. 3. Кітап - өмір _____________. 4. Кітап - құдіреті __________ . 5. Кітапсыз үй- терезесіз _________. | Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы өз тобына өлеңнің мазмұнын түсіндіреді. |
Қолдану | 10 мин | 3.Мәтінмен жұмыс. 1. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып жазыңдар: 2. Оқып, аударыныз 3. Қарамен жазылған сөйлемде, сөздерді буынға бөлініңіз, буын турлерін атаныз. Кітап ар..бтың “жазу”деген с..зінен шыққан. Кітап – қарым қатынастың, еңбект..ң, күрестің құд..ретті қ..ралы. Кітап беттерінің бұрыштарын бүктеме, беттерін жыртпа, кітапқа сурет салма, жазба. Кітап - ..мір ұстазы. Кітап оқымай өмірді білу, б..лім алу мүмкін емес. 2 с..уір – “Халықаралық балалар кітаптарының к..ні”, ал 23 сәуір-”Дүни..жүзілік кітап күні”болып табылады.
| Оқушылар жауап кілті арқылы топтағы көршілестерін тексеріп, критерийлер арқылы бағалайды. Егер қатесіз болса, «5»; 1 қате – «4» 2 -3 қате «3» қойылады. |
Сергіту сәті Жинақтау | 3 мин | Мақсаты: Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау | Оқушыларға тілдерін жаттықтыру мақсатында, жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату. Оқушылар хормен айтып, орнында жасайды. Оқушылар кластер топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды.
Оқушылар топ ішінде бағдаршам арқылы өздерін бағалайды. |
Қорытынды Рефлексия | 5 мин | 2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді? Не білдім? | Не ұнады? | Сабақтан алған әсерім | | | | | 2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі. |
Үйге тапсырма | 5 мин | «Кітап» мәтіні бойынша өз ойларын мазмұндап жазу.
| Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
Бағалау | 2 мин | Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. | Оқушылар бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды. |
5. Қорытынды